1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kapatılan üniversitelerin öğrencilerine 'özel statü'
Kapatılan üniversitelerin öğrencilerine 'özel statü'

Kapatılan üniversitelerin öğrencilerine 'özel statü'

Kapatılan vakıf üniversitelerindeki öğrenciler ÖSYM tarafından yerleştiridikten sonra dilerlerse kapatılan kurumun bulunduğu ildeki üniversitelerden "özel öğrenci" statüsü ile ders alabilecekler.

A+A-

Kapatılan vakıf üniversitelerindeki öğrenciler ÖSYM tarafından yerleştiridikten sonra dilerlerse kapatılan kurumun bulunduğu ildeki üniversitelerden "özel öğrenci" statüsü ile ders alabilecekler.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumları, dün Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında görüşüldü ve bu öğrencilere ilişkin karar alındı.

Buna göre, toplantıda kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin özellikle aynı ilde kalma talepleri değerlendirildi.

Toplantıda alınan karara göre, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrenciler ÖSYM tarafından kayıt olduğu yıldaki puanları esas alınarak merkezi olarak yerleştirildikten sonra eğer isterlerse kapatılan vakıf yükseköğretim kurumunun bulunduğu ildeki devlet veya vakıf yükseköğretim kurumlarında "özel öğrenci" statüsünde ders alabilecekler.

Öğrencilerin aldığı bu dersler, yerleştirildiği üniversite tarafından sayılacak. Bu öğrenciler, özel öğrenci olarak ders gördükleri üniversitenin diplomasını değil, yerleştirildiği üniversitenin diplomasını alacak.

YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARI UZADI
Toplantıda alınan diğer bir karara göre de kapatılan üniversitelerin öğrencileri kurumlararası yatay geçiş yönetmeliği kapsamında, isteyen vakıf yükseköğretim kurumlarına, kapatılan üniversitesindeki "not ortalaması" ile yatay geçiş yapabilecek.

YÖK, sadece bu durumdaki öğrenciler için kurumlararası yatay geçiş başvurularını 31 Ağustos'a uzattı.

TERCİHLER GELECEK HAFTA YAPILACAK

Öte yandan YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin kayıt olduğu yıl aldığı puanlara göre, o yıldaki, diğer üniversitelerde yer alan aynı programlara tercih yapabilecek.

Tercih süresi ise gelecek hafta içinde başlayacak ve belirlenen tarihler daha sonra duyurulacak.

Öğrencinin tercih ettiği programlardan birine yerleşememesi durumunda ilgili yılda adayın puanından düşük veya adayın puanına eşit puanla öğrenci alan program olması durumunda, taban puanı öğrencinin puanına en yakın olan programa yerleştirilecek.

Öğrencinin puanının ilgili yıldaki programların taban puanlarından düşük olması durumunda ise ilgili yıldaki en düşük taban puanlı programa yerleştirilecek.

Bu durumdaki öğrenciler, yerleştirileceği üniversiteye eski ücreti ne ise ödemeye devam edecek. Özel öğrenci statüsündeki öğrencilerin, yerleştirildiğine mi yoksa ders alacağı üniversiteye mi ücret ödeyeceği konusunu iki üniversite kendi aralarında kararlaştıracak.

Tüm öğrenciler, yerleştirildikleri üniversitenin diplomasını alacak. Diplomalarında ilk kazandıkları üniversitelere dair bilgi yer alacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.