1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kar çifte sevinç getirdi
Kar çifte sevinç getirdi

Kar çifte sevinç getirdi

Beklenen karın yağması ile birlikte hem dinlenme sürecine giren bitkiler hem de su kaynakları olumlu olarak etkilendi. Üreticiler, bitkinin ideal büyüme döneminde gelen karın sevindirici olduğunu ifade ettiler.

A+A-

Ufuk KENDİRCİ
Kar yağışı yüzünü göstermesiyle üretici derin bir nefes aldı. Geçtiğimiz günlerde etkili olan kar, havanın soğumasıyla bitkilerin bekleme sürecine girdiği bu günlerde onların üzerlerini kapatarak adeta bir örtü görevinde bulundu. Yağmurların toprağı nemlendirdiği ifade eden Selçuk Üniversitesi(SÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu ve Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, beklenen kar yağışının gelmesiyle de hem bitkilerin hem de su kaynaklarının olumlu etkilendiğini belirttiler. 
566.jpg
BİTKİLER KIŞA DAYANAKLI HALE GELDİ

SÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, kar yağışının toprağı zenginleştirdiğini ifade etti ve şöyle konuştu: “Bu sene yağan kar geçtiğimiz seneye göre üreticiyi daha olumlu etkileyecektir. Geçen yıl buğdaylar tam olarak çıkmamıştı, yarı olarak çıkmıştı. Ancak bu yıl buğdaylar tarlaları kapattı. Tohumların yaklaşık yüzde 90’dan fazlası çıktı. Kar şu anda bitkilerin üzerini örtüyor.  Bitkiler bu sayede kışa daha dayanaklı bir hale geldi. Toprağın nemi iyi. Bitkinin ideal gelişme döneminde, kar yağışı oldu. Yağış aynı zamanda baharlık dönemde toprağın alt tabakasını zenginleştirmesini de sağladı. Havanın soğuması ve kar yağışı ile birlikte bitkiler durağan döneme geçti. Bitkinin bekleme döneminde karın altında olması da bizlerin istediği bir durumdu. Önümüzdeki 1 ay bitkiler bu süreçte kalacaktır ve hava sıcaklığının tekrar artması ile de bitki randımanlı hale gelecektir. Bu yıl yağan yağmur toprağı çok iyi etkiledi. Yağış bir anda yağıp bitmedi, dağılımı açısından periyodik olarak bitkilerin ihtiyacını karşıladı. Yağışlar hem bitkinin hem de su kaynaklarımızın gelişimini sağladı. Kar sadece hububatta değil, barajlarımıza etkisi de sevindiriciydi. Bu anlamda karın sevinci ikiye katlandı. İlçelerimize baktığımızda oradaki kar yağışları merkezden daha fazlaydı. Karapınar, Ereğli’de 40 cm kadar kar yağdığını öğrendik. Yağışların olması da bizim yüzümüzü güldürdü”     
1111111111.jpg
ŞARTLAR ÇİFTÇİLER İÇİN İYİ

Yağmur ve kar ile birlikte şartların çiftçiler için ideal olduğunu söyleyen Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner ise “Bizim yağışlarla ilgili bir sorunumuz yoktu. Ancak kar yağışına ihtiyacımız vardı. Son bir haftada sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyrediyordu. Şu anda sıcaklıklar mevsim normallerinde. Çiftçinin beklediği kar da geldi. Kar, sıcaklığın mevsim normallerinin altına düşmesi durumunda bitkilerin olumsuz hava durumundan etkilenmemesini sağlıyor. Diğer yandan mevcut bitkiler yağan kar ile birlikte hastalık vb sorunlarla karşılaşmayacağını düşünüyoruz. Tabi karın ne kadar kaldığı da önemli. Dileğimiz şehrimize yağan karın  bitkilerin üzerini örtmesi. Hava sıcaklığı ve kar yağışı böyle devam ederse üretici için bir sorun yaşanmaz.  Uzun vadede neler olacağını bilmiyoruz. Ama şu andaki mevcut durumu değerlendirdiğimizde toprağın nemi, yağış miktarı ve kar ile şartların çiftçiler için iyi olduğunu belirtebiliriz” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.