Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kara Günler

A+A-

İnsan hayatında bazı günler vardır ki, ona o günler hiç geçmeyecekmiş gibi gelir. İnsan o günlerde kendisini adeta boğuluyor sanır. Bu düşüncenin altında ezilir. Yok olmak ister, fakat ona bile ulaşamaz. Fakat sonunda birden kara bulutlar dağılır, etrafı aydınlanır da bunun nasıl olduğunu bile anlayamaz. Bu durumu bazen bir topluluk da yaşar. Nitekim 7 Haziranda yapılan seçimlerden sonra Türkiye’nin durumu böyle oldu. Yapılan seçimde hiçbir parti kendi başına hükümet kuracak imkânı bulamadığı gibi, iki parti dahi bir araya gelerek bu işi başaramadı. Çok kolay görünen bu durum gerçekleşmeyince de sanki her şeyin sonu gelmiş gibi bütün insanlarımızı bir ümitsizlik karabulut gibi afakı sardı.
Bazı kimseler de ortaya çıkarak ümitsizliği körükleyecek sözlerle milletin önünde umutsuzluk serenatları söylemeye başladı. Ancak kendisinde sorumluluk hisseden devletin aklı başında görevlileri herkesin birbirini suçlamaya devam ettiği böyle bir ortamdan kurtulmayı sağlayacak karanlık perdeyi aralayarak umut ışığını içeriye yansıttı. Böylece ufukta yeni seçim göründü. Hem de sadece görünmekle kalmayıp seçim günü bile belli oldu.

Bu seçim önceki seçimin yenilenmesi şeklinde olacağı için, artık ümit tekrar seçmenlere geri döndü. Şimdi bütün umutlar yeni yapılacak seçime bağlandı. Bu bağlantı hiç şüphesiz boş bir bağlantı olmayacak. Çünkü yeni yapılmış olan seçimde bir açmaza giren hükümet kurma işi ve neticesi bütün çıplaklığı ile seçmenlerin önünde cereyan etmiş olduğu için, onlar da ne olup bittiğini gördüler ve yeni seçimde nasıl olması gerektiğine buna göre karar vermeleri gerektiğini buna göre düşünüp değerlendirecekler.
Netice olarak söyleyecek olursak, bu sefer seçmen, olanlardan ders alacak ve yeni seçimden buna göre iyi bir netice verecektir. Bu sefer seçilenler de öncekilerin düştüğü sona düşmeyecek ve olması gerekeni yerine getireceklerdir. Yani milletin temsilcileri olarak onlara lâyık bir hükümet kuracaklardır. Sonunda seçenler de seçilenler de memnun olacaktır. Şimdiki beklenti de budur.
Seçimlerin neticesinin herkesi mutlu edecek şekilde ortaya çıkmasını dilerken yapılacak seçimlerde, önceki seçim ve sonrasında partilerin ortaya koydukları her türlü olumsuz tabloyu bir tarafa atarak kendilerinden beklenen olumlu ve uygun bir seçim ortamı sağlamalarıdır. Yılların verdiği tecrübeye dayanarak böyle bir beklentiyi seçime gireceklerden beklemek bizim de hakkımız olsa gerek.
 

Bu yazı toplam 307 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.