1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. KARACİGER YAĞLANMASINI NASIL GEÇİRDİM?
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KARACİGER YAĞLANMASINI NASIL GEÇİRDİM?

A+A-

4 Karaciğer,  Protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler hormonlar ve ilaçların vücutta işlem görebilmesini sağlıyor. Bu nedenle karaciğer sağlığına dikkat etmek hayati önem taşıyor. Karaciğer yağlanması ise, karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi anlamına geliyor. Dünyada hızla artan bir sorun olarak karşımıza çıkan karaciğer yağlanması, sağlıksız beslenme alışkanlıklarından dolayı her iki kişiden en az birinin karaciğeri yağlı. Obezite yani şişmanlık, diyabet ve çeşitli hastalıklarla yakından ilişkili olan karaciğer yağlanmasına, çözüm olabilecek etkin bir tedavi yöntemi henüz yok.

  Normal kilolu sağlıklı bir insanın karaciğerinde de yüzde 5’ten az olmak üzere yağ bulunabilir. Ancak karaciğerde yağlanma aşırı miktarda olduğunda, karaciğer hücreleri bundan olumsuz etkilenmekte ve yağlanmanın düzeyi ile orantılı bir şekilde karaciğerde yapısal ve fonksiyonel bozukluklara yol açmaktadır. Karaciğer yağlanması olanın buna paralel olarak pankreası da yağlanmaktadır. Dolayısı ile hücrelerde biriken yağlar, vücudumuz için hayati önem taşıyan enzimlerin üretilememesine ve gerekli dağılımın yapılamamasına neden olmaktadır. Bundan dolayı da bazı hastalarda karaciğerde iltihap,  Bazı hastalarda ise karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri görülebilmektedir. Hepatit b olan hastalar da bir karaciğer iltihabıdır.

 Bazı ilaçlar da karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Alkol, hepatit b, Aşırı kalori tüketimi, yanlış ve dengesiz beslenme, yağ ve karbonhidrat tüketimindeki artış, rafine ürünler, doğal olmayan besinler ve hareketsiz, sporsuz yaşam ve ortaya çıkan şişmanlık tablosu, en sık karşılaştığımız gruptandır. Bütün bunlar günümüzün en önemli sorunları olup karaciğer yağlanmasının en sık nedenlerini oluşturmaktadır.

 Karaciğeri yağlı veya iltihaplı olanlar, karaciğeri düzeltmek için en etkili çözümün spor olduğunu bilmelidir. Eğer bir kimsede hepatit var ise veya şişman ise veya Karaciğeri yağlı ise pankreası da yağlandığından dolayı ileriki zamanlarda şeker hastalığına aday demektir. Onun için erkenden önlemini almaları gerekir. Çünkü bunların hepsi bir şeker hastalığı nedenidir.

 

Bu yazı toplam 729 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.