1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Karadeniz Ve Türkiye
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Karadeniz Ve Türkiye

A+A-

Gezmeyi, Seyahat etmeyi seven birisiyim.
Cennet Türkiye’mizin, hemen her köşesini karış karış gezdim ve bir gittiğim yere gerek gezme gayesiyle, gerekse görevim icabı bir kaç kez gittiğim olmuştur.
Geçtiğimiz hafta sonunda başladığım ve yaklaşık 5 gün süren Karadeniz seyahatim Konya’dan başlayıp, Ankara, Kırıkkale, Çorum, Samsun, Sinop, Kastamonu, Ankara ve Konya’mızda noktalandı.
Doğruyu söylemek gerekirse benim için hem ziyaret, hem ticaret oldu. Ticaret dedimse, maddi anlamda değil, manevi anlamda çok şey gördüm ve bunların bir kısmını sizlerle gazetemde paylaşacağım.
Önce şunu bir kez daha söyleyeyim. Cennet vatanımız gerçekten cennet. Kim ne dersin, her mevsim güzel. İç Anadolu da kış ve sonbahar havası, Karadeniz’e girdikçe kış mevsimi adeta ilkbahara dönüyor. Yeşilin, mavinin her tonunu görüyorsunuz.
Yollarımız harika…
Bölünmüş yollar ve yeni çalışmalar. Tüneller ve varyantlar mükemmel. Yıllar öncesini hatırlıyorum da, bu yollarda bir arabayı sollamak o kadar kolay değildi. Dar yollar, virajlar. Saatlerce süren yolculuklar. Şimdi bakıyorum da hiç bu sıkıntılar kalmamış.
1 0 yıl marşını hatırlarsınız. İlk kıtasında

” Demir ağlarla ördük, Anayurdu dört baştan” cümlesi gerçeği yansıtıyor mu, yoksa bir hayal mahsulümü bu ayrı bir konu ama, Türkiye gerçekten Karayolu ile iller, ilçeler arasındaki ulaşımda ağlarla, tünellerle, varyantlarla örülmüş ve bu çalışma yukarıda saydığım hemen her bölgede hummalı biçimde devam ediyor. Türkiye’yi bu yolda, çalışan insanları kutlamak gerekir. Bu devasa yolları, çalışmaları, tünelleri görünce insan diyor ki :
“Allah Milletimize, Devletimize zeval vermesin.” Hemen aklınıza da şu geliyor. Yaklaşık 30 yıldır devam eden terör belası olmasa idi, sanırım Türkiye bir Türkiye daha olurdu.
Gittiğim yerlerde bazı şeylere hem baktım, hem gördüm. Konya’mız temiz kent olarak bilinir. Ancak Çorum’da, Samsun’da, Kastamonu’da, Sinop’ta sokaklar pırıl pırıl. Bence Konya’mız bunların gerisinde kalmıştır. Hava kirliliği yok. Tertemiz hava. Türkiye’de raylı şehir içi ulaşım Konya’da başlamıştır ama, gidip görseniz, Samsun’unun şehir içi raylı ulaşım tramvaylarını bizi fersah fersah geçmiştir. Biz hala demode olmuş, düm düz bir şehirde 10 dakikalık mesafeyi bir saatte zor gidiyoruz. Şehirde trafik keşmekeşi hiç yoktur.
Sinop’u ilk defa gördüm. Bakir bir yer. Yaklaşık 50 bin nüfusu var. Giriş ve çıkış tek noktadan yapılıyor. Şehir’de trafik lambası yok. İnsanlar bir birine öylesine saygılı ki, bir insandan bir yer soruyorsunuz. Size öylesine nazik ve anlayacağınız şekilde tarif ediyor ki, ağzınız açık kalıyor. Misafirperverlikleri mükemmel. Sadece Sinop değil. Samsun’da öyle.
Gittiğim yerlerin iki kısmına önem veririm. Bir temizliğine, ikincisi ise tarihi ve turistik yerleri ile manevi noktalarına. Sinop’ta, Kastamonu’da buna benzer yerleri ziyaret ettim. Mesai saati olmamasına rağmen, bir türbenin görevlisi evinden gelip, kapıyı açtı ve müzeyi gezmemizi sağladı. Sinop’un o meşhur, birçok ünlünün çile doldurduğu, şiirler, şarkılar yapılıp, diziler filmler çevrildiği cezaevi beni çok etkiledi. Müze olarak ziyarete açılmış olan yer, insanın kanını donduracak nitelikte ve bir günde zor gezilebiliyor.
Kastamonu Kalesi, Il gaz dağı tesisleri ayrı bir güzellik sunuyor izleyenlerine. Samsun’da belki Konya’yı da ilgilendiren bir anma törenine de katıldım. Eski Konyaspor’lu futbolcu, Mete Adanır ve bazı takım arkadaşları ve teknik direktörleri ile birlikte 1989 sezonunda Malatya’ya giderken elim bir trafik kazasında hayatlarını kaybetmişlerdi. Türkiye Futbol Adamları Derneği Samsun şubesinin öncülüğünde yapılan anma törenlerinde bir vefa örneği sergilendi. Şimdilik bu kadar yeterli. Zamanı ve gereği geldiğince yine Karadeniz’den bahsedeceğim.

 

Bu yazı toplam 201 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.