1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Karamercan: "Bu fırsat iyi değerlendirilmeli"
Karamercan: "Bu fırsat iyi değerlendirilmeli"

Karamercan: "Bu fırsat iyi değerlendirilmeli"

Konya Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan, Esnafa Vergi Ve Prim Borçlarını Ödeme Konusunda Devletin Yapılandırma Sağlayacağını Hatırlatarak, Böyle Zor Bir Dönemde Esnafımızın Vergi Ve Prim Borçlarını Ödemeleri Açısından Öneml

A+A-

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, esnafa vergi ve prim borçlarını ödeme konusunda devletin yapılandırma sağlayacağını hatırlatarak, "Böyle zor bir dönemde esnafımızın vergi ve prim borçlarını ödemeleri açısından önemli bir borç yapılandırması geliyor. Yeni çıkarılacak borç yapılandırması esnafımız için büyük bir fırsat olacak" dedi.
KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan yeni çıkarılacak olan borç yapılandırmasının esnaf için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Başkan Karamercan, "Devletimiz esnaf ve sanatkarımıza vergi ve prim borçlarını ödeme konusunda yapılandırma sağlayacak. Bu zor dönemde vergi ve prim borçlarını ödemek isteyen esnaflarımız için bu büyük bir avantaj olacak. Esnafımız bu fırsatı iyi değerlendirmeli, vergi ve prim borçlarını ödeme yoluna gitmeli" dedi.
"Yapılandırma avantaj sağlayacak"
Getirilecek olan yapılandırmanın öncekilerden farklı ve daha avantajlı olduğunu hatırlatan Başkan Karamercan, "Prim borcu olan esnafımızın borcuna gecikme zammı tahakkuk ettirilmişse, bu gecikme faizi enflasyon oranında (yurtiçi ÜFE) düşecek. Bunu peşin olarak ödemek isteyen esnafın indirilmiş olan faizinin yarısı da silinecek. Bir başka ifade ile 170 TL olan borcunu peşin ödemek isteyenler 120 TL ödeyerek borcundan kurtulabilecek. Taksitle ödemek isteyenler de 18 aya kadar borcunu taksitlendirebilecek" diye konuştu.
"Matrah artırımı ve vergi barışı da geliyor"
Yeni düzenlemenin sadece 162 milyar liralık vergi ve prim borç yapılandırmasından ibaret olmadığını vurgulayan Başkan Karamercan, "Geçmiş 5 yıllık dönemdeki kazancı üzerinden matrah artırımına giderek ilave vergi ödeyenler vergi incelemesine alınmayacak. Bunun yanında vergi mahkemelerinde açtıkları davalardan vazgeçenler de uygun şartlarda Maliye ile barışarak borçlarından kurtulabilecek. Bu şekilde vatandaş borcundan kurtulurken devletin geliri artmış, yargının yükü de önemli ölçüde hafifletilmiş olacak" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.