1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Karamsarlığa rağmen 2017’den Beklenti Büyük
Karamsarlığa rağmen 2017’den Beklenti Büyük

Karamsarlığa rağmen 2017’den Beklenti Büyük

Konyalı inşaatçılardan Musa Özkan, Abdullah Koca ve Ali Rıza Berber 2016 ve 2017 yılını değerlendirdi. Firma sahipleri kış şartlarının sona ermesinden sonra başlayacak yeni sezonda tüm karamsarlıklara rağmen yatırımların devam edeceğini söyledi.

A+A-
Konya inşaat sektörünün önemli isimleri yatırımlarıyla ilgili son durumu ve 2017 beklentilerini Hakimiyet’e anlattı. Konya genelinde tüm şantiyelerin yoğun kar yağışları ve soğuk hava sebebiyle durduğunu aktaran inşaatçılar, işlere devam edebilmek için en erken tarihin Şubat ayı olduğunu söyledi. Şantiyelerin durması sebebiyle çalışanlarını izne ayırmak zorunda kalan firmalar, eleman kaybı yaşamamak için işçilerin maaşlarını ödemeye devam ediyor. Sektör adına kötü geçen yılın ardından umutsuzluğa kapılmayan firma sahipleri, sektördeki karamsarlığa rağmen 2017 yılından oldukça umutlu. 2017 yılında beklentilerinin yüksek olduğuna değinen inşaatçılar, yatırımcıların ve ev sahibi olmak isteyenlerin taleplerinin devam ettiğini bildirdi. Tüm taleplere rağmen vatandaşlarda ve sektörün önemli isimlerinde bir tedirginlik olsa da, firma sahipleri yatırımlara ara verilmeyeceğinin altını ısrarla çizdi.

BÜYÜKLER KÜÇÜLMEYE GİDİYOR
Yaşanan karamsarlık ve verimli geçmeyen 2016 yılı sebebiyle 2017 yılı planlamalarında bazı büyük firmaların küçülme, orta halli ve tek şantiye gibi çalışan firmalarınsa yerini koruma eğiliminde olduğunu vurgulayan Büyük Özkanlar İnşaat Sahibi Musa Özkan, “2016 beklendiği gibi geçmedi. 2017’den büyük beklentimiz var. İnşallah 2017 ümidimiz olur diyoruz ama piyasadaki karamsarlığı da görmezden gelmemek lazım.”dedi. Son yıllarda artan müteahhit sayısı, arsa fiyatlarındaki aşırı yükseliş ve belediye prosedürlerinde yaşanan değişimlerin inşaatçıları yorduğunu aktaran Özkan, 2015 seçimlerinin etkilerinin 2016 yılına uzaması, terör olayları, döviz kurlarındaki hareketlilik ve darbe girişiminin de inşaat sezonunda ki en hareketli döneme denk geldiğini vurguladı. Musa Özkan, “2016 yılı saydığımız birçok etken sebebiyle istenildiği gibi geçmedi. Söylediğimiz nedenlerle birlikte müteahhitlerimiz de yoruldu. Bu yorulmalar inşaatçıların artık yatırım yaparken tedirgin olmasına sebep oldu. Ama işimiz bu. Bu saatten sonra doktor olacak, memur olacak halimiz yok işimizi yapmaya devam edeceğiz. Sektör bizleri yorsa da işimizin başındayız. Yatırımlarımız devam edecek, her zaman umudumuz var.”diye konuştu.

FIRSATÇILAR İŞBAŞINDA
Sektör içinde özellikle büyük firmaların diğer firmalara göre daha zor günler yaşadığına dikkat çeken Büyük Özkan İnşaat Sahibi Musa Özkan, “Zorlaşan dönemlerde bilinenin aksine büyük firmalar daha çok sıkıntı çekiyor. Yaptığını satan fazladan yatırım yapmayan firmalar bu süreci bir şekilde toparlayabiliyor. Ancak büyük firmalarımız, iki projede daire satamadım dese, falanca inşaat iflas etti, batak verdi gibi söylemler ortaya çıkıyor. Bu durum şirketlerimizi daha zor bir döneme sürüklüyor. Böyle bir havanın oluşmaya başlayacağını sezen bazı fırsatçılarda, zorda olduğunu anladığı firmaların kapısını çalıyor. Bu kişiler projelerin ve yatırımların değerinin çok çok altında fiyatlarla yapı satın almaya kalkıyor. Eğer firma çok zor durumdaysa teklifi kabul ediyor ve maalesef fırsatçılar kendilerine durumdan pay çıkarıyor. Bunun sonuçları tabi ki sadece o firmayı bağlamıyor. Bütün piyasa düşük fiyatlar sebebiyle sıkıntı günler geçiriyor. Şükür şuana kadar böylesine büyük bir etki yaşamadık ancak, fırsatçılar piyasada kol geziyor.”ifadelerine yer verdi.

YATIRIMLAR ETKİLENMEYECEK
Piyasanın genel durumunun tersine 2016 yılında yatırımlarında beklediği sonuçları aldığını ifade eden Koca İnşaat Sahibi Abdullah Koca, 2017 yılında da yatırımlarının firma olarak durmayacağını aktardı. Piyasada genel olarak yaşanan durgunluğa rağmen, büyümeye devam eden firmaların da bulunduğuna dikkat çeken Koca, “Tabi ki sektörde bazı duraklamalar yaşandı. Ancak firmamız bu durumu gayet iyi geçirdi, etkilenmedik diyebilirim.” Sektörün 2017 beklentileri ile ilgili de değerlendirmelere yer veren Abdullah Koca, “Sektörün bu durumdan ne kadar etkileneceğini bilemem. Ancak biz yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Şuana kadar aldığımız konut talepleri de bizi bu yönde hareket etme çekiyor. Fakat gözden kaçırmamamız gereken bir durum daha var vatandaşlar ne kadar yatırıma yönelmiş görünse de karamsar oldukları da bir gerçek.”dedi.

İŞÇİLER ÜCRETLİ İZİNDE
Genellikle yevmiye sistemiyle çalışılan gün kadar maaş alan inşaat işçileri, çivi dahi çakılmayan kış sezonunda izne gönderildi. Kalifiye ve bildikleri elemanlarını sezon açıldığında kaybetmek istemeyen inşaat firmaları, personellerinin maaşlarını ödemeye devam ediyor. Çalışanların firma bünyesinde tutulmasının firmalar adına önemli olduğunu belirten Abdullah Koca şunları kaydetti: “ Kar yağışı ve soğuk hava sebebiyle çalışamayan elemanlarımız evlerinde izinde. Bu iziler zoraki olduğundan çalışanlarımızın maaşlarını ödememiz gerekiyor. Sezon başlayıp, şantiyelerimiz harekete geçen kadar sistem bu şekilde devam edecek. İşler başladığında yanımızda olan personelimiz bizler için önemli.”

EN ERKEN İŞ BAŞI ŞUBAT 15’TE
Sarsıntılı ve karamsarlıklarla geçirilen 2016 yılı inşaat sezonunda beklediğini bulamayan firmalardan olan Nuna İnşaat Firma sahibi Ali Rıza Berber de kötü geçen bir yıldan sonra 2017’ye umutla baktıklarını söyledi. Aniden bastıran ve son yılların en büyük yağışlarını getiren kış aylarına da değinen Berber, “Kış şartları sebebiyle bizim şantiyelerimizde de diğer arkadaşlarımızın şantiyelerinde de çalışma yok. Kış mevsiminde her yıl işler biraz duraksar ama bu yıl şantiyeler tatil olmak zorunda kaldı. İnşallah hava şartlarının düzelmeye başlamasıyla yani en erken 15 Şubat gibi çalışmalara yeniden başlarız.”ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.