1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Karamsarlık Ve Umut
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Karamsarlık Ve Umut

A+A-
Milletlerin önündeki liderler dirayetli, inandırıcı ve kararlı olursa ve o millette liderine güvenirse işte  o milletin yıkılma, yenilme gibi bir durumla karşılaşması mümkün değildir. Ne zaman tarihe baksanız liderde görülen bıkkınlık, yılgınlık ve teslimiyet başladı ise  o milletten erozyon, dağılma ve hatta yıkılma yaşanmıştır. Milletler kararlı, bilinçli, bilgili liderleri ile güçlü olurlar.

İnsanların yaşamında olduğu gibi toplumlarda da bazen karamsarlık bazen umutsuzluk dönemleri olur. Ancak buraya takılıp kalmamak gerekir.

Türk Milleti geçmişte de kâbus dolu  yıllar geçirmiştir
. Ancak hepsini de yüz akıyla aşmıştır.Son  günlerde  ülke insanının duygularını, düşüncelerini, inançlarını, yarınlara güven duygusu yaşanan olaylarla sarsılmış gibi görünmekle beraber, bunlar geçecektir.
Türkiye’de bir kısım vatan hainlerinin, millet düşmanlarının öncülüğünde zihniyet değişimi yaşanıyor. Bu aşılacaktır. Bugün değilse bile yarın bunu aşacağız. Yeterli inanalım ve sağduyulu davranalım. Bölünüp, parçalanmayalım. Türkiye’nin demokrasi, ekonomi, hukuk, kültür, siyaset alanlarında gerçekleştirdiği  çalışmalar yıkıcı, bölücü ve ihanet şebekelerini sayesinde sekteye uğratılmak istenmektedir.

Türkiye’nin dünya sahnesinde hak ettiği yeri alabilmesi ve ilelebet payidar kalabilmesi yolunda güçlü bir irade ortaya konulmalıdır. Bu irade ve azmin, yöneticilerden vatandaşlara kadar toplumun bütün kesimlerini kuşatmış olmalıdır. Ciddi risk ve tehditlerin bulunduğu bir coğrafyadaki Türkiye’nin, yakın bölgesine ve ötesine barış, adalet ve refahı yaymaya çalışmalıdır. Kendi içinde ayrıştırılmak istenen, bölünmek istenen Türkiye; talihsiz, aciz işbirlikçileri yerle bir edecek güce sahiptir.

Türkiye; demokratik ve laik bir ülke olarak, farkındalık yaratan nitelikleriyle bölgemizde ilham kaynağı olması, vizyoner bir bakış açısına kavuşmalıdır.Esasen bu durum, sahip olduğumuz yumuşak güç unsurlarının sağladığı somut bir kazanımdır. Ülkemizin uluslararası alandaki bu konumunu pekiştirecek, kazanımlarımızı sağlamlaştıracak adımların kararlı bir şekilde devam ettirilmesi gerekir.

Bu umut ve güvenle; geçmişle geleceğin muhasebesini yapmamız, yeni hamleler için bizlere cesaret verecektir.Tarihimiz, kültürümüz, Cumhuriyet ve demokrasi, bayrağımız, dinimiz  en önemli değerlerimizdir.Türk Milleti’nin her bireyi; demokratik rejimin erdemlerinin kıymetini bilmeli, bunun bilinci içinde de yarınlara güvenle bakmalıdır.Ortak hedef; herkesin demokrasi ve hürriyet içinde yaşadığı, hak ve özgürlüklerini evrensel standartlarda kullandığı bir Türkiye’dir.
 Türkiye’nin gelişmiş bir demokrasi haline gelmesi için; temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesinin, hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi gerekir.Bir ülkedeki özgürlük ortamı, esasen demokrasiye hayat veren bir güçtür.Demokrasimizin kalitesinin yükseltilmesi, ülkemizde gerçek barış ve huzurun yakalanmasının yanı sıra, istikrar, refah ve güvenliğin de teminatı olacaktır. Bu bizim vereceğimiz kararla sağlanacaktır. Bu nedenle; temel hak ve özgürlükler konusundaki eksikliklerimizin tamamlanması amacıyla da hassasiyetlerimizi korumamız gerekir. Türkiye’nin son yıllardaki ekonomik performansı inişli çıkışlı seyir izlemektedir. Sürdürülebilir büyüme şarttır. Türk ekonomisinin dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer almasını sağlayacak politikaları kararlılıkla uygulamalıdır. Bu doğrultuda yapısal reformların sürdürülmesi gerekir. Akılcı ve sağduyulu yaklaşımlar; çok daha güçlü bir Türkiye görmemizi mümkün kılacaktır. Her alanda gelişmiş, üretken, zengin, demokrat ve modern bir Türkiye en büyük idealimizdir.
Hiçbir zaman karamsarlığa kapılmayalım. Yeter ki, kapasitemizin, gücümüzün, potansiyelimizin, farkına varalım, birlik ve beraberliğimizi koruyalım. Yıllarımızı heba etmenin acısını hep birlikte çektik. Enerjimizi boşa harcamanın, kısır çekişmelerle günü geçirmenin getirdiği ağır yükü yakın tarihimizden biliyoruz.Başta siyaset alanı olmak üzere akılcı yaklaşımlar sergilenmesi, sağduyulu ve uzlaşma kültürünün benimsenmesi, önümüzdeki yıllarda çok daha güçlü bir Türkiye görmemizi mümkün kılacaktır.Hiçbir zaman unutmamalıyız ki: Terör başta olmak üzere, ülke gündemini işgal eden sorunları kararlılıkla ama aynı zamanda da itidalle, kalıcı bir şekilde çözecek bilgimiz, gücümüz ve tecrübemiz mevcuttur.
Hiçbir kişi, sınıf ve zümrenin sorunun geleceğimizi ipotek altına almasına müsaade etmeyeceğiz.
Güçlerini meşruiyetlerini yabancılardan alan, karanlık emeller peşinde koşanlar, her zaman olduğu gibi, bütün Türkiye’yi karşılarında tek yürek olarak bulacaklardır.
 
 
 
 
 
 
Bu yazı toplam 277 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.