1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. “Karapınar Enerji Üssü Olacak”
“Karapınar Enerji Üssü Olacak”

“Karapınar Enerji Üssü Olacak”

HİSDER’de düzenlenen “Tarihi İlçemiz Karapınar” programında konuşan Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, “Karapınar, önümüzdeki yıl kurulacak Güneş Enerjisi ve Kömür Termik santralleri ile Türkiye’nin enerji üssü olacak” dedi. 

A+A-

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin Pazartesi Sohbetleri’nde “Tarihi İlçemiz Karapınar”ın dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu. Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, göreve geldiği günden bu tarafa ilçeye yaptığı icraatları ile yapacağı hizmetler ve projeler hakkında bilgi verdi. 

KARAPINAR ENERJİ ÜSSÜ OLACAK
Allah’ın Karapınar’a yerüstünde güneş ve yeraltında kömür gibi zengin kaynaklar verdiğine dikkati çeken Yaka, “Bizim ekonomik olarak ana kaynağımız tarım, hayvancılık ve enerjidir. Özel Enerji İhtisas Bölgesi olarak 6000 hektar alanda kurulan ve 600 bin haneye yetecek kadar 1000 megawatt’lık enerji üretecek olan Güneş Enerjisi Santralı kurulması çalışmaları son aşamaya geldi. 2019’da bu santralın kurulmasına başlanılacak. Şehre 20km. uzaklıkta olan Ayrancı-Karapınar sınırına yakın bölgede bulunan 1,83 milyar ton kömür rezervini önümüzdeki sene içerisinde kurulması düşünülen Kömür Termik Santralı kurulması çalışmaları ise devam ediyor. Bu iki termik santralle birlikte Karapınar, Türkiye’nin enerji üssü olacaktır. Hedefimiz ise tarımda, hayvancılıkta ve enerjide ilçemizi kalkındırmaktır” dedi. 

KONYA’NIN DOĞUYA AÇILAN PENCERESİ
Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım programında konuşan Konya Karapınarlılar Derneği (KARDER) Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Danış, derneğin 1982 yılında kurulduğunu belirterek programı düzenleyen HİSDER yöneticilerine teşekkür etti. Emekli öğretmen Adem Zengin ise, Karapınar tarihini anlattı. Karapınar’ın tarihinin M.Ö. 3000’li yıllarına kadar dayandığını belirten Zengin, “Karapınar, Konya’nın doğuya açılan penceresidir” diyen Zengin, 1873, 1949, 1959’da ilçede kıtlık dönemlerinde göçler yaşandığını ve 240’ın üzerinde obruk bulunduğunu, 1948’e kadar Meke Gölü tuzlasından tuz elde edildiğini ve Osmanlı döneminde Karapınar’da üç medrese olduğunu belirterek meşhur Karapınar Tülü Halıları’ndan bahsetti. Zengin, sözlerine “Birlik ve beraberlik içinde olalım” diyerek son verdi. Tanıtım programı konuşmacılara HİSDER’in teşekkür plaketi takdiminden sonra Kur’an tilaveti ve toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi. NAGİHAN ÇAPKIN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.