1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Karapınar’a askeri havaalanı yapılmalı
Karapınar’a askeri havaalanı yapılmalı

Karapınar’a askeri havaalanı yapılmalı

Konya’nın sivil havaalanı talebini değerlendiren AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, yeni bir sivil havaalanı yapılması yerine, mevcut askeri üssün Karapınar’a taşınmasının daha faydalı olacağını söyledi

A+A-

AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı, Konya’da yapılması planlanan ve yapımı devam eden projeler hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Konya’da yapılması planlanan ve devam eden projelerin takipçisi olduklarını aktaran Başkan Angı, “Başlayan ve şu anda devam eden projelerimiz var. Tüm teşkilatlar olarak milletvekillerimizle beraber projelerimizin hızlı yürümesi ve çalışmaların erkenden bitmesi için yoğun bir mesai harcıyoruz. Konya’nın 2018’de metro ile ilgili şu anda yapılan çalışmaların hızlandırılması için elimizden gereken ne varsa yapıyoruz. Metro projesinin şu anda projesi yapıldı ve ihale sürecine gidilen bir aşamadayız. Konya’nın geleceğiyle ilgili çok önem verdiğimiz bir proje. Konya bu partinin en önemli şehirlerinden biri. Kurulduğu günden bu yana desteğini arttırmaya devam ediyor. Konya AK Partiyi kucakladı. AK Parti’de Konya için yapılması gereken ne varsa bunun gayreti içerisinde” diye konuştu. 
KARAPINAR’A ASKERİ HAVAALANI
Kış aylarında sis ve hava muhalefeti yüzünden uçakların havaalanına iniş ve çıkış yapamamasını değerlendiren Başkan Angı, Konya’daki havaalanının askeri havaalanı olması yüzünden 2007 yılında kategori 1 olan ILS cihazı takmak zorunda kaldıklarını açıkladı. “Havaalanındaki ILS (Aletli İniş Sistemi) cihazımız kategori 1’deki bir cihaz” diyen Başkan Angı, kategori 3 cihazını gündemlerine aldıklarını ve en kısa zamanda bu sorunu çözeceklerini bildirdi. Mevcut havaalanını sivilleştirerek Karapınar’a askeri bir havaalanı yapılma düşüncesinin olduğunu ifade eden Angı, “Şu an biz askeri havaalanı olan yeri sivil havaalanına dönüştürmek istiyoruz. İmkanımız olursa da Karapınar’a yepyeni bir askeri havaalanı yaparak bölgeyi rahatlatma düşüncesindeyiz. 2004 yılından beri gündemimizde ama adım atamadık. Mevcut üssümüzü sivil havaalanı olarak kullanmak hedefindeyiz” değerlendirmesinde bulundu.
11111-003.jpg
HIZLI TREN KONYA’YI GELİŞTİRECEK
Hızlı trenin hayata geçtiğini ve rağbet gördüğünü söyleyen Angı, “Kış şartlarında kara yolunu kullanmakta zor oluyor. Hızlı tren yarım saat gecikmeli olsa da sizi gideceğiniz yere güvenle götürüyor. İstanbul Halkalı ayağı da son bulunca çok önemli adım atılmış olacak. Ankara Sincan bölgesindeki inşaat çalışmaları yüzünden yavaşlama oluyor. Son etaba girilmiş durumda ve Şubat ayında bitirilecek denildi. Konyalılar için Pendik’te duran bir tren cazip gelmiyor. Ama kış aylarında kara ve hava yolunu pek kullanmak istemediğimiz için cazipleşiyor. Demiryolu ağının genişletilmesi Konya’nın avantajına olacak” diye ifade etti. 
TOPLU ULAŞIMI KULLANMAK ŞART
Trafik sorunun öncelikli çözümü için toplu ulaşıma bakış açılarının değiştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Angı, 2002 yılından bu yana Konya’daki araç sayısının 4 katı arttığını anlattı. Sabah ve akşam mesailerinde kademelendirmeye gidilmesi gerektiğinin altını çizen Angı, şunları söyledi: “Sabahları çıktığınız zaman mesai saatlerindeki trafik akışında bir kademelenmeye gitmek zorundayız. Bunu arkadaşlarla yapmak zorundayız. Avrupa’da bu yaygın. Sabah herkesi 1 saatlik dilime sıkıştırırsanız buna ne toplu ulaşım cevap verebilir ne de yolların genişliği. Mesaimiz 06:00’da başlayan bir sürece doğru kademelendirmeye gidebilirsek mesaiyi 3-4 saate yayabilirsek trafiğin akışı çok hızlı bir şekilde artacaktır. UKOME’nin aldığı kararla sabah ve akşam trafik yoğunluğunun arttığı saatlerde ağır vasıtaların trafikten çekilmesiyle ilgili. Bunu da yapabilirsek trafik çok rahatlayacak. Büyükşehir Belediyemiz trafiği rahatlatmak adına köprülü kavşak yapımına başladı. Trafik sorununu çözebilmek adına toplu ulaşım araçlarını kullanmamız gerekiyor. Bu yüzden metro projesini çok önemsiyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.