1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kararsızlar !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kararsızlar !

A+A-

Referandum sürecinin resmi propaganda döneminin başlamasına çok az zaman kaldı. Gerçi AK Parti ve Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan kent gezilerini yapmakta ve meydanları dolduran kalabalığa 16 Nisan’da yapılacak referandum ile önemli mesajlar veriyor ama, 25 Şubat’ta diğer unsurlar ve “evet” isteyeceklerde, “Hayır” isteyeceklerde çıkacak ve süreç biraz daha çekişmeli ve renkli bir hal alacak.

Kesin fikirlileri değiştirmek sanırım kolay olmayacak ama birçok anketçilerin ve benim şahsi görüşüme göre ise her seçimde olduğu gibi bu referandumda da kararsızların oyunu alan ipi göğüsleyecektir.

“ Evet” isteyenlerde,” hayır” isteyenlerde konuyu en yalın ve açık şekliyle halka anlatması ve ötekileştirmemesi gerekir. Ötekileştirme ise insanların fikirlerini büyük ölçüde kemikleştirecektir.Şimdi referandum öncesi önemli sorularından biri: Kimdir bu kararsızlar, neden bu kadar önemli?

Ünlü anketçi Adil Gür referandum sürecinde kararsız olanlarla ilgili çarpıcı analizlerde bulundu. Ulusal bir gazetede de bunları açıklamış ve bende bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Ünlü araştırmacı Adil Gür daha öncesi seçim ve anketlerinde de gerçeğe en yakın sonuçları bulan olarak benim belleğimde yer almıştır.

Adil Gür ulusal gazetede yazdığı köşesinde 'Referandumun kaderini belirleyecek başlığı ile ele aldığı yazıdan önemli kısımlar şöyle;

Yapılan kamuoyu araştırmaları gösteriyor ki, kararsızlar bu referandumun kaderinde çok belirleyici. Eminim şu anda hem "EVET", hem "HAYIR" kampanyasını yürütecek profesyoneller mutfaklarında bu kararsızları etkileyecek iletişim metotları üzerinde harıl harıl çalışıyorlar. Önümüzdeki günlerde kampanyalar başlayacak, kimin ne kadar başarılı olacağını, gerek referandum sürecinde yapacağımız kamuoyu araştırmaları sonuçlarında, gerekse 16 Nisan akşamı ortaya çıkacak tabloda göreceğiz. Referandumun kaderini belirleyecek 5 milyon seçmen vardır.

Araştırma verilerine baktığımızda, kararsızların çoğunluğunun kadın olduğunu görüyoruz. Yine araştırma sonuçlarında ev kadınlarının % 17.4'ü kararsız diye bir veri yayınlandı. Belki rakamlara baktığımızda bu sonuç bizim çok dikkatimizi çekmedi. Birbirinden üç beş puan farkla her meslek grubunda kararsızların olduğunu gördük ve dedik ki, toplumun her meslek grubunda birbirine yakın oranda kararsız var. Hâlbuki tabloyu tam olarak yorumlayabilmek için, Türkiye'deki seçmenin gerçek sayılarına bakmak lazım. Ülkemizdeki her üç seçmenden yaklaşık birinin ev kadını olduğunu düşünürsek, ev kadınlarının %17.4'ü kararsız dediğimizde bahsettiğimiz rakamın büyüklüğünü daha iyi anlarız.

Bahsettiğimiz %17.4'ün büyüklüğünü anlamak için şu tabloya bakalım; Tabloda da görüldüğü gibi,toplam kararsızlar içerisinde ev kadınlarının oranı %35.6. Biraz daha ileri gidelim; toplam kararsızların çalışma durumlarına baktığımızda kararsızların %64.6'sının çalışmadığını görüyoruz. Bu sonuçlara işsizliğin çift rakamlı hanelere vardığını da işaret etmek gerekir.Ev kadını, emekli, öğrenci ve işsizler toplam kararsızların yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor. Önümüzdeki günlerde kampanyalar başlayacak, kararsızları etkilemek için "EVET" ve "HAYIR" kampanyasını yürütecek olanlar 16 Nisan tarihine kadar bu kitleyi etkileyebilmek için tüm performanslarını ortaya koyacaklar.

Bu kitleleri etkilemede ev ziyaretleri çok ama çok önemli. Kapı kapı dolaşıp Anayasa değişikliğinin ne getirdiğini veya ne götürdüğünü bu kitleye anlatabilme becerisini daha iyi kullanan, kararsızların kararlarının oluşmasında etkili olacaklar. Bu nedenle verileri doğru analiz edip, seçmenle yüz yüze iletişimi doğru kuran ve ikna eden, kararsızlardan daha fazla oy alacak. Tabii kaş yapayım derken göz çıkarmamak kaydıyla...

Bunları da burada sıralamanın bir gereği yok ama, maalesef bazı kimseler öyle laflar ediyor, öylesine pot kırıyorlar ki, “evet” verecekleri “Hayır” a, hayır verecekleri de “evet” döndürme durumu söz konusudur.

Bekleyip görelim daha neler konuşulacak, neler anlatılacak.

Bu yazı toplam 548 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum