1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Karatay Belediyesinden 'sıfır atık projesi'ne destek
Karatay Belediyesinden 'sıfır atık projesi'ne destek

Karatay Belediyesinden 'sıfır atık projesi'ne destek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünü üstlendiği 'Sıfır Atık Projesi'ne bir destek de Karatay Belediyesi'nden geldi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan 'Sıfır Atık Projesi'nin yaygınlaştırılmasına ilişkin program ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi. 
Emine Erdoğan'ın kampanyaya destek çağrısına sessiz kalmayan Karatay Belediyesi de sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefi doğrultusunda 'Sıfır Atık Projesi' başlattı.
İsrafın önlenmesi, atığın azaltılması ve atıkların dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan "Sıfır Atık Projesi"nin hayata geçirilmesi için ilk olarak Karatay Belediyesi Hizmet Binasında ve tüm ek binalarında çalışmalara başlandı.
Çalışmalar doğrultusunda, oluşan atıkların çeşitleri belirlendi, eğitim bilinçlendirme çalışmaları tamamlandı, atıkların türlerine göre ayrı olarak biriktirilmesine başlandı.
Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak için çalıştıklarını ifade eden Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında geri dönüşüm bilincinin gelişmesi için verilen eğitimlerin çok önemli olduğunu belirtti. Başkan Mehmet Hançerli; Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen yüz yüze eğitimlerle geri dönüşümde kaynaktan ayrıştırmanın önemine dikkat çekti. Başkan Hançerli, "Sıfır Atık Projesi" için Konya'nın pilot bölge seçildiğini belirterek; Karatay Belediyesi olarak belediye binası ve tesislerde uygun alanları tespit ettiklerini bu yerlere atıkların çeşitlerine göre toplanmasını sağlayan ekipmanlar yerleştirdiklerini belirterek; ayrıca ilk, orta ve yüksek öğrenim kurumlarına kağıt, cam, plastik ve metal atık toplama kutuları konulduğunu dile getirdi. Başkan Hançerli, toplanan atıkların geri dönüşüm konusunda lisanslı firmalara gönderilerek yeniden kazandırıldığını vurguladı. Başkan Hançerli; Karatay'ın gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakabilmek için büyük bir çevre duyarlılığı projesine imza attığını söyleyerek; ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması faaliyetleri kapsamında 10.000 konutta 50.000 kişiyle ve 2.115 öğrenciyle yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştirildiğini ifade etti.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.