1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Karatay Şehir Parkı Mükemmel, Bir Şey Hariç
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Karatay Şehir Parkı Mükemmel, Bir Şey Hariç

A+A-

Karatay’ın ve Konya’nın hizmetine sunulan şehrin yeni gözdesi olan Karatay Şehir Parkı, 343 bin metrekare gibi dev bir alanda kurulmuş. Bayramdan sonra şehir dışından gelen misafirlerimle gittiğim ve iğne atsan yere düşemeyecek kadar dolu olan bu park, gerçekten özgün, hakikaten güzel, deyim yerindeyse devasa büyüklükte ve şimdilik çok temiz.
Karatay Şehir Parkı özgün bir park. Konya’ya yakışan bir park, niye mi? Çünkü Konyalılar ve çevre il ve ilçelerden gelecek misafirlerin, bu parkta aileleri ile güzel bir vakit geçirebilmeleri için her şey düşünülmüş. Parkta neler yok ki; piknik yapıbilecek çok büyük bir alan, çok sayıda kamelya, manzarası harika bir biyolojik gölet, yürüyüş ve bisiklet yollarında trafik sorunu olmadan spor yapabilme imkanı mükemmel, çocuklar ve gençler için izci ve oyun parkları, çok büyük bir otopark…
Lunapark alanı içerisinde ise, Kanguru, Çocuk Salıncak, Kano, Mini Tren, Mini Atlar, Çocuk Çarpışan Oto, Karisör, Atlı Karınca, Ahtapot, Otopisto, Crazy Dance, Korku Evi, Dragon, Gondol, Yetişkin Çarpışan Oto, Power Surge, Ranger, Kule, Adrenalin, Kamikaze, Discovery ve Dönme Dolap mevcut.

Bunların çoğu başka şehirlerde kurulu birçok parkta da mevcut. Karatay Şehir parkının diğerlerinden farklı ve özgün tarafları ise şunlar:

1- Misafirlerin rahatça kullanabileceği kadar WC, abdest alma yerleri ve mescitlerin olması
2- Ziyaretçilerin rahatça mangal yapması için belirli aralıklarla yapılmış ve bir yüzü ocaklarla diğer yüzü lavabolarla donatılmış, temiz, güzel sağlıklı yerler.
3- Lavabolara, WC’ lere, mescitlere ve birbirlerine uzaklıkları çok iyi ayarlanmış çok sayıda Kamelya
4- Bu parkta hem hayvanat bahçesinin hem de Lunaparkın aynı anda bulunması da bir başka özgünlük…

Her şey güzel, her şey yerinde. Bir eksiklik dışında. O da; keşke, zaman içinde yüzbinlerce insanın ziyaret edeceği bu büyük parkın değişik yerlerine mesela, yolların kenarlarına, göletin etrafına…Kültürümüzü yansıtan, iyilikleri hatırlatan Kitabımızdan ayetler, Peygamberimizden hadisler, kelam-ı kibar olan sözlerden demetler, Sadarettin Konevi’den, Mevlana’dan, Şemsten, Yunustan… Sözler beyitler yazılmış olsa idi. Zaman içinde inşallah bu eksiklikte giderilir.
Bundan 15-20 sene önce ancak merkezi hükümet böyle büyük yatırımlar yapabilirdi. Şimdilerde ise belediyelerin güçlenmesi ile onlar da buna benzer büyük eserlere imza atıyorlar. Modern hayatın insanı topraktan doğadan uzaklaştırdığı günümüzde bu ve buna benzer yatırımların artması sadece insanları eğlendirmiyor aynı zamanda yeni neslin doğa ile buluşmasını da sağlıyor. Hayvanat bahçesi de, cep telefonuna, internete, tv ye, sanal âleme bağımlı hale gelmiş nesillerimizin bu alemden gerçek aleme geçmesinde bir köprü oluşturuyor. Özünden ve tabiattan uzaklaşan nesiller için, kapitalist hayatın insanımıza yüklediği stresten bunalan büyüklerimiz için, b u gibi yatırımların devam etmesi gerekir.

Sayın hançerliye ve bu parkın yapımında emeği geçen ekibine, Konya halkı olarak teşekkürlerimizi sunmalı ve memnunu niyetimizi iletmeleriyiz. Ben kendi adıma başkana ve çalışanlarına şükranlarımı sunarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.