1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Karatay’da Şehircilik
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Karatay’da Şehircilik

A+A-
Konya tarihi geçmişi ile parlak bir kent.
Büyük Selçuklu Devletine yaklaşık 300 yıl başkentlik yapmış, Osmanlı İmparatorluğunun ve Türkiye Cumhuriyetinin önemli tarih, kültür ve son yıllarda da sanayi kenti olmuştur.
Konya’nın tarihi ve kültürel yanı sıra dini bir kültür merkezi olmasının da avantajları büyüktür. Huzur ve eksiğine rağmen yaşanabilir bir kenttir. Bu kentin yaşanabilir olmasında elbette merkezi hükümetin katkısı vardır ama, asıl görev yerel belediyelere düşmektedir ve yerel belediyeler ise bu görevi yine eksikliklere rağmen layıkıyla yapmaya çalışmaktadırlar.
Konya’ya ulaşım kolaylaşmıştır. Gerek hızlı tren, gerek kara yolu ve hava yoluyla ulaşımı en kolay illerin başında gelmektedir.
Konya’nın Anavatan iktidarı ve Belediye Başkanı Ahmet Öksüz zamanında Büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla gelişimi daha da hızlandırılmıştır.
Konya büyükşehir statüsüne girmesiyle birlikte, Meram, Selçuklu ve Karatay merkez ilçe olmuştur. Selçuklu yeni inkişaf olmakta olan bir ilçedir. Yaklaşık 50 ilden büyük nüfusa ve genişliğe sahiptir. Burada yeni şeyler yapmak, eskiyi tamir ve düzeltmekten daha kolaydır.
Meram ilçesi Konya tarihi ile birliktedir. Meram bağları ile,  mesire yerleri ile türkülere, filmlere konu olmuş, ev sahipliği yapmıştır. Geçmişte Meram bağlarında ve bölgede yüzlerce üzüm çeşidi ve yine yüzden fazla kuş çeşidi ile doğal güzelliği olan, tarih öncesinde Takkeli yanardağ ile  dünya da yerini almıştır.
Ya Karatay ilçesi,
Tüm Dünyanın göz bebeği, Hz. Mevlana bu ilçede meftundur. Konya bir anlamda ismini çoğu zaman Hz. Mevlana ile özdeşleştirmiş, Hz. Mevlana denilince Konya, Konya denilince Hz. Mevlana akla gelmiştir. Bu bölgede başka ulu insanlarda meftundur. Hz. Mevlana’nın müritleri bu bölgede yaşamıştır.
Ancak ne yazık ki, böylesine önemli bir bölge  uzun yıllarda Konya’nın geri kalmış, hatta  çöplüğü, yapısal dönüşümü  gerçekleştirememiştir.
Konya’nın büyükşehir Belediye kapsamına alınmasıyla başlayan yerel belediyecilikte ilk adımı Mehmet Şen ile atılmış,  Mustafa Özkafa ile adımlar büyümüş, son dönemlerde de Mehmet Hançerli bu gelişmeyi dev adımlara çıkarmıştır.
Artık, Karatay bölgesi istenmeyen, itilen bir ilçe değil, yapılan yatırımlar, yapısal dönüşüm, aslım bataklığının yok edilmesi ve yeşil alan çalışmaları ile şehrin gözde bir ilçesi konumuna getirilmiştir. Bu noktaya gelmesin Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ve ekibinin büyük payı vardır.
Ben Sedirler çocuğuyum. Çocukluğum burada geçti. İstiklal İlkokulunu burada bitirdim. İnanın bugünkü gelinen noktada yaşadığım evi bile zor bulmaktayım. Karatay gerçekten kabuk değiştirmiş oldu.
Şimdilerde ise Karatay bölgesine Belediye tarafından Konya’nın en büyük parklarından birisi olan Şehir parkı inşaatı devam ediyor. Park 2016 yılında halkın hizmetine sunulacaktır. Başkan Hançerlinin verdiği bilgiye göre  bu park yaklaşık 344 bin metrekaredir.  Parkın içinde 12.500 metrekarelik biyolojik gölet, gölet içinde iki adet ada, adalara ulaşmak için  3 adet köprü, Deniz bisikleti, yürüyüş alanları ve piknik alanları bulunmaktadır. Piknikçilere malgal keyfinin de serbest olacağı, ayrıca piknikçiler için yeterli miktarda şömine bulunuyor.
Belediye Başkanı Hançerli  “ İddia ediyorum. Bu park Konya’nın en flaş parkı olacaktır. Yine iddia ediyorum. Karatay belediyesi olarak taşraya en çok yatırım yapan belediye Karatay Belediyesi” demektedir.
Yani Karatay ilçesi tarihi misyonuna, yeşil alanları ile de yeni misyon eklemektedir. Yapılanmasıyla modern bir ilçe olmakta son noktaya gelmeye çalışılmaktadır. Halkın ihtiyacını karşılayacağı kent durumundadır ve makûs talihini yenmiştir. 
Bu yazı toplam 252 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.