1. HABERLER

  2. KONYA

  3. KARATAY'DAN GELECEK NESİLLERE YEŞİL MİRAS
KARATAY'DAN GELECEK NESİLLERE YEŞİL MİRAS

KARATAY'DAN GELECEK NESİLLERE YEŞİL MİRAS

Karatay'ın görsel zenginliğini ve estetiğini arttırmak için çalışmalarını aralıksız yürüten Karatay Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri ağaç dikim seferberliği başlattı

A+A-

Sahip olduğu araç, ekipman, uzman ve personelle ilçenin tüm noktalarında fiziksel belediyeciliği eksiksiz yerine getiren Karatay Belediyesi bu kapsamda ağaçlandırma faaliyetlerine de aralıksız devam ediyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Karatay’ın muhtelif yerlerinde fidanlar dikti. Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli yaptığı açıklamada, ilçenin daha yeşil bir görünüme kavuşturulması için belediye olarak bir dizi çalışma yaptıklarını belirterek, bu kapsamda ağaç dikim seferberliğini başlattıklarını kaydetti.
Yeşil alan 652 bin m²'den 4,5 milyon m²’ye yükseltildi
Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli göreve geldiği 2004 yılı öncesinde Karatay’da toplam 652 Bin m² yeşil alan bulunduğunu belirterek; bu rakamın 2018 yılında 4,5 Milyon m² ye yükseldiğine dikkat çekti. Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile Karatay’da modern binaların yeşil dokuyla iç içe yükselmesi için çalıştıklarını belirtti. Başkan Hançerli Karatay’ın konut alanlarının yanı sıra sanayi sahalarının da merkezi olduğuna dikkat çekerek; ağaçlandırma ve yeşil alanların Karatay’ın akciğeri olduğunu söyledi. Başkan Hançerli, Karatay Belediyesi Aslım Ormanı’nda 2 milyon 472 bin m2’lik alanda, 22 bin 500 iğde olmak üzere 84 bin 834 ağaç bulunduğunu söyledi. Başkan Hançerli yeşil dokunun korunması ve sağlıklı bir şekilde gelişerek gelecek nesillere miras bırakılması için özellikle düzenli yapılan bakımların büyük önem arz ettiğini belirtti. 
Karatay'ın yeşil dokusu korunuyor
Bugüne kadar bütün hizmet alanlarında kaynakları en verimli ve adil şekilde kullanan bir belediye olduklarını bundan sonra da bu ilkeden taviz vermeyeceklerini belirten Başkan Hançerli, "dikim yapılacak alanın toprak yapısı, konumu gibi faktörleri analiz edip buna en uygun ağaç türlerini seçiyoruz. Ekiplerimiz; sofora, dişbudak, akasya, iğde, badem, karaçam, sedir gibi türlerden oluşan ağaçları toprakla buluşturdu. Can suyu olarak adlandırılan ilk sulamanın ardından parklarda ve diğer noktalardaki ağaçların sulama, ilaçlama, gübreleme, budama işlemlerini belli aralıklarla düzenli olarak gerçekleştiriyoruz" dedi.
Fidanlar Mevlana'nın şehrinde büyüyecek
Daha yeşil bir Karatay için herkese büyük görev düştüğünü dile getiren Başkan Hançerli, teknoloji, şehirleşme ve iklim değişiklikleri gibi faktörlerin yeşil alanları ve ağaçlandırmayı belediye hizmetlerinde ilk sıralara getirdiğini belirtti. Doğal çevre ve insan yaşamı için vazgeçilmez olan yeşil alanların, özellikle şehirlerde; temiz hava, estetik görünüm ve insan sağlığı açısından önemli olduğunu söyleyen Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, önümüzdeki yıllarda bu konunun daha da önemli hale geleceğinin altını çizdi. Ufuk Kendirci

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.