1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Karatay’ın Çehresi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Karatay’ın Çehresi

A+A-

Konya Türkiye’nin en çok ilçeleri arasında bulunan kentlerden bir tanesi. Merkez ilçeler içinde ise en eski ilçe bağrında Hz. Mevlana’yı barındıran Karatay ilçesidir. Selçuklu ilçesinde yatırım yapmak, proje üretmek daha kolaydır. Çünkü her şey baştan yapılabilmektedir. Meram Konya’nın mesire ilçesi ve doğal güzellikleri yanında, yeni şeyler yapmak, yeni proje üretmek biraz daha zordur.
Karatay daha çok kırsal kökenli ve daha çok köye bağlı kimselerin barındığı bir bölge olması hesabıyla eski alışkanlıklardan kopmak zordur. Ayrıca bu ilçe dışarıdan göç alan bir ilçedir. Halkı daha karmaşık bir yapıya ve geleneklere bağlıdır.

Böyle bir ilçede yenilikler yapmak, imar yapmak kolay değildir.
Bende bu ilçenin, daha doğrusu Sedirler mahallesi çocuğuyum. İlkokulu eski adıyla Sedirler, yeni adıyla İstiklal ilkokulunda okudum. İlkokul öğretmenlerimi şimdi bile iyi hazırlarım. Rahmetli oldular mı, yaşamaktadırlar mı bilmiyorum ama, Hanife Alanya ve Ali Çataltaş isimli öğretmenlerimi hürmetle anıyorum.
Burada kendimden bahsetmek gerekirse bir yıl 3 sınıf okudum ve bu okulu birincilikle bitirmiştim. Hatta bir özel bankanın açtığı “ artırma ve yerli malı haftası” kompozisyon yarışmasındaki yazım Konya’da birinci, Türkiye’de 3. Seçilmiş ve bu banka bundan 50 yıl kadar önce bana ödül vermişti. Hatta öyle ki, bankanın kahvaltı servisini hala şimdi bile evimde kullanmaktayım.

Neyse dönelim Karatay’a…
Daha önceki yazılarımda da yazmıştım. Karatay gercekten ve cidden, o eski geleneklerini, köhne yapılaşmayı kooperatifcilik ve imar planları ile aştı. Şimdilerde eski Karatay ile yeni karatay’ı karşılaştırma bile zor. Her konuda adeta modern bir ilçe oldu. 2004-2016 da hızlı değişim ile Karatay taraflı- tarafsız herkesin beğenisini kazanmaktadır. Tarihi misyonu yanı sıra modern ve günümüze uygun çevre düzenlemesi, parkları ve insanların ihtiyacını karşılayacak duruma gelen Karatay yeni şehir parkı ise kentimize adeta bir sahil kenti havası vermiştir. Bence başkan Hançerli’nin de belirttiği gibi en büyük eksiklik tanıtımdır. Sanırım bunu da, Belediye Başkanlığı yapacaktır.Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, düzenlediği tanıtım toplantısıyla Karatay'ın göz bebeği Şehir Parkını basın mensuplarına tanıttı.
Şehir Parkı Biyolojik Gölet kafeteryasında düzenlenen tanıtım toplantısında Karatay Belediyesi olarak yapılan Şehir Parkından ve önemli projelerden bahseden Başkan Mehmet Hançerli, Şehir Parkına ulaşımın kolay olduğunu Alaaddin Tramvay hattı ve Saman Pazarı Otobüsleri ile dolmuş son duraklarına yakın bir mesafede yer aldığını söyledi. Üç ay önce hizmete açılarak vatandaşın beğenisine sunulan Şehir Parkına 3 aylık zaman zarfında toplamda 252 bin kişinin geldiğini dile getiren Hançerli, park için harcanan maliyetin yaklaşık 20 Milyon TL olduğunu belirtti. Önemli projeleri de açıklayan Hançerli, İstiklal mahallesine 3000 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği ve 3 ayrı düğünün dahi aynı anda yapılabileceği, yer altı otoparkı bulunan Konya'nın en büyük Kır-Düğün salonunun yapım aşamasında olduğunu ve inşaat çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak 2017 yılı Mayıs ayında tamamlanacağını kaydetti. Bir diğer önemli projenin İsmil Kaplıcalarının Karatay Belediyesi mülkiyetine geçtiğinin müjdesini veren Hançerli, tamamen belediyenin öz kaynaklarıyla alınan İsmil Kaplıcalarının Karatay'a güzel bir hava katacağını söyledi. İsmil Kaplıca suyunun kuyu çıkış derecesinin 43.5 derece olduğunu dile getiren Başkan Hançerli, yeni bir kuyu daha açılarak sıcaklık derecesinin yükseltileceğini belirtti. Mevcut kaplıca evlerinin yıkılarak yerine 5 yıldızlı otel ve 100 adet villa yapılacağını söyleyen Hançerli, tamamen Karatay Belediyesi'nin öz kaynaklarıyla yapılacak İsmil Kaplıcalarında çalışmaların başladığını vurguladı.
Başkan Hançerli ayrıca Karatay'da ki değişimden de bahsederek 5 yıla kadar Karatay ilçesinin tanınamayacağını, yapılan revizyon imar planı kapsamında ilçenin bir çok yerinde müteahhit firmaların yeni konut projeleri gerçekleştirdiklerini dile getirerek, "Hızlı bir şekilde Karatay'daki ivme devam ediyor" dedi.
 

Bu yazı toplam 380 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.