1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Karatay’ın tarımı masaya yatırıldı
Karatay’ın tarımı masaya yatırıldı

Karatay’ın tarımı masaya yatırıldı

Karatay Belediyesi tarafından,Karatay’ın tarımı, ürün çeşitliliğinin arttırılması, sulama sistemleri, su kaynaklarının verimli kullanımı ve çiftçilerin taleplerinin ele alındığı bir toplantı düzenledi.

A+A-

Karatay Belediyesi tarafından düzenlenen, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Karatay İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Karatay Ziraat Odası, Ova Sulama Birliği, Ereğli İvriz Sulama Birliği ve AK Parti Karatay İlçe Başkanlığı’nın katkılarıyla “Karatay Tarımı Mevcut Durum ve Sulama Sistemlerinin Analizi Toplantısı” gerçekleştirildi.

İKİ GÜN BOYUNCA ETRAFLICA ELE ALINDI

Karatay Belediyesi tarafından Konya’ya kazandırılan Karatay Termal Tatil Köyü’nde düzenlenen ve iki gün süren programda Karatay’ın tarımı, tarımsal verimin ve ürün çeşitliliğinin arttırılması, yeni sulama sistemleri ve su kaynaklarının verimli kullanımı ile üreticinin sorun ve talepleri iki gün boyunca etraflıca ele alındı.

Katılımcı kurum, oda ve birlik temsilcileri; toplantının ilk gününde kurumlarının yanı sıra tarımın ve tarımsal üretimi ile üreticinin genel sorun ve taleplerini içeren birer sunum yaptı.

KARATAY TATİL KÖYÜ TURİZME ÖNEMLİ KATKILAR SUNACAK

Toplantının ikinci gününe katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, konuşmasına Karatay Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Karatay Termal Tatil Köyü’nden bahsederek başladı.

KARATAYIMIZA HİZMETİN EN GÜZELİ İÇİN ÇABALIYORUZ

Usta; toplantının, tarımı ve üreticiyi ilgilendiren her konunun konuşulup değerlendirilmesi bağlamında çok önemli bir fırsat olduğunun altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öncelikle programı düzenleyen ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Bizler de sahada çalışırken en çok sulama sistemleri, suyun verimli kullanımı, enerji, tarımsal üretim ve çeşitliliğinin arttırılması gibi sorunlar ile taleplerle karşılaşıyoruz. Bunlar aşılamayacak veya çözülemeyecek konular değil. Bugünkü toplantının amacı da zaten bu. Hem kamu kurum ve kuruluşlarımız hem odalarımız ve birliklerimiz hem de üreticilerimizle tüm bunları istişare ederek nasıl çözüm üretebiliriz diye bir aradayız. Bizler bugün buradan çıkacak talepleri, sorunları ve temel başlıkları ilgili bakanlıklarımıza ileteceğiz, konunun takipçisi olacağız ve Konyamıza, Karatay’ımıza hizmetin en güzelinin gelmesi için çabalamaya devam edeceğiz.

TARIMIMIZI VE ÇİFTÇİMİZİ GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Konya’nın tarım alanında ülkenin çok önemli bir konumda olduğunu, bunun korunması, daha da geliştirilmesi için de yoğun bir çalışma içerisinde olduklarına vurgu yaptı.

Konya denilince akla ilk olarak tarım ve buğdayın geldiğini hatırlatan Leyla Şahin Usta, “Ama artık Konya sadece buğdayla değil,son yıllarda yapılan çalışmalarla diğer tarım ürünlerinin de bolca ekildiği bir tarım şehri haline geldi. Tarımımızdaki bu ürün çeşitliliğinin daha da artması, doğal olarak beraberinde sulamada getiriler ve götürülerin etraflıca ele alınmasını gerektiriyor. Sadece yeni su kaynakları bulmak değil, elimizdeki kaynakları daha verimli ve etkin kullanmak da son derece önemli. Konya, sanayi kollarındaki üretimiyle de aynı zamanda bir sanayi şehri. Sanayinin güçlenmesi tarımın güçlenmesiyle alakalı. Özellikle bu salgın döneminde güvenli gıda temini çok daha önemli bir hale geldi. Dolayısıyla bizim de önceliğimiz tarımımızı, çiftçimizi ve üreticimizi daha da güçlendirmektir. Salgın sürecinde birçok ülkede sağlıklı ve güvenli gıda temini konusunda yaşanan sıkıntıları hepimiz gördük. Elhamdülillah bu süreçte ülkemizde gıda temininde bir sıkıntı yaşamıyoruz. Çünkü güçlü bir ülkeyiz ve güçlü kurumlarımız var. Üreten ve ülkemizin dört bir yanına sunan çiftçilerimizin bu sürece kıymetli katkıları var. Ben tüm çiftçilerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

TARIM VE ÇİFTÇİLERİMİZİN SORUN İLE TALEPLERİNİ BİREBİR TAKİP EDİYORUZ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca daKaratay’ın Türkiye ve Konya için taşıdığı öneme dikkatleri çekti. Karatay’ın ilçe sınırları bağlamında 2 bin 800 kilometrekarelik alanıyla ülkemizin birçok ilinden büyük, Konya’da ise Cihanbeyli’den sonraki ikinci büyük ilçesi konumunda olduğuna vurgu yapan Başkan Hasan Kılca, “56 sanayi sitesiyle Konyamızın sanayisinin yüzde 80-90’ı yine bizim içlemiz sınırları içerisinde. Bu kadar büyük bir ilçemiz elbette turizm konusunda ön planda. Ama aynı zamanda tarımı ve hayvancılığıyla da Karatayımız önemli bir tarım merkezi. Dolayısıyla bizler, tarımımızın ve çiftçimizin sorunlarını taleplerini birebir takip ediyoruz ve bu konuda çözüm üretmek için kendimizi sorumlu hissediyoruz. Bugün böyle bir toplantıyla da tüm bu konuları etraflıca ve tüm paydaşlarıyla ele almak istedik. Buradan çıkacak tespitlerin ilgili kurumlara iletilerek çözüm üretilmesi için konunun takipçisi olacağımızı belirtiyorum” dedi.

KARATAY, TURİZM VE TARİHİ KADAR TARIMDA DA ÖN PLANDA

AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç ise, ilçenin tarımı, çiftçilerin talepleri ve su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanımı konularının ele alınması bağlamında programı önemsediklerini aktardı.

 

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.