1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat!
Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat!

Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat!

Bilindiği üzere kış aylarının gelmesiyle birlikte özellikle lodoslu havalarda karbonmonoksit zehirlenmelerinde önemli artış gözlenmektedir.

A+A-

Bilindiği üzere kış aylarının gelmesiyle birlikte özellikle lodoslu havalarda karbonmonoksit zehirlenmelerinde önemli artış gözlenmektedir. Özellikle sobaların uygun şekilde yakılmaması, boru ve bacaların sıklıkla temizlenmemesi, şofbenlerin yanlış kullanılması ve havalandırmanın yeterli olmaması karbonmonoksit zehirlenmelerine sebep olmaktadır. Her yıl yüzlerce insanın ölümüne, kalıcı hasarlara ve sakatlıklara sebep olan karbonmonoksit renksiz, kokusuz, tatsız bir gaz olması sebebiyle fark edilmesi zordur. Bu özelliğinden dolayı sessiz katil olarak adlandırıl-maktadır.

Karbonmonoksit zehirlenmelerine neden olan çeşitli kaynaklar bulunur. Bunlar; doğalgaz ve benzin, propan, gazyağı, odun, kömür gibi karbon içeren yakıtlardır. Zehirlenmelerin sebeple-ri bu yakıtların varlığı değil, yanlış kullanılmalarıdır.

Karbonmonoksit solunduğunda kandaki oksijenin yerini alır, bunun sonucu oksijen açlığı (anoksi) ortaya çıkar ve hücreler ölür. Kalp, beyin gibi hayati organlara oksijen gitmesi azalır, bu organların işlevlerini yerine getirmesi engellenir. Karbonmonoksitin yüksek düzeyde alınması halinde birkaç dakikada ölüme sebep olur.
Karbonmonoksit zehirlenmelerinin belirtileri çok ayırt edici olmayabilir. Bazen grip ve gıda zehirlenmeleriyle karıştırılabilinir. Kişiden kişiye değişen belirtiler gösterebilmesine rağmen genel bazı belirtiler şunlardır; Oksijen yetersizliği nedeniyle deride kırmızılaşma, kısa soluk alma, göğüste sıkışma, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, kaslarda halsizlik, genel halsizlik ve bilinç kaybıdır. Grip ile belirtileri aynı olsa da karbonmonoksit zehirlenmelerin-de ateş görülmemektedir.
Karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunmak zor değildir. Ancak bu tür zehirlenmeler hakkında bilgi sahibi olunmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirlerin başlıcaları şunlar-dır;

- Lodoslu havalarda kesinlikle soba yakılmamalıdır. Soba zehirlenmelerinin çoğunluğu lodoslu havalarda yakılan sobalardan kaynaklanmaktadır.

- Sobalı odalarda yatılmamalı, zorunlu hallerde sobanın söndüğünden emin olunmalı-dır.

- Sobalar mutlaka üstten tutuşturularak yakılmalı, soba kovaları tam doldurulmamalı, kovadaki tamamen yanmamış kömürün üzerine kömür ilave edilmemeli,

- Soba borularının ve bacalarının sıklıkla temizliğinin yapılması gereklidir.

- Şofbenlerin mutlaka baca bağlantıları olmalı, ve havalandırmasının yeterli olması ge-reklidir. Şofben zehirlenmeleri yeterli havalandırmanın olmaması nedeniyle oksijen oranının düşmesi ve karbonmonoksit oranının yükselmesi sebebiyle gerçekleşmekte-dir.

- Oturduğunuz ve uyuduğunuz yerde yüksek standartlarda karbonmonoksit dedektörü monte ettiriniz. Bu dedektör yüksek yerde olmalıdır. Çünkü CO (karbonmonoksit) yük-sekte birikir.

- Arabanızı motoru çalışırken kapalı garajda bırakmayınız.
Sonuç olarak karbonmonoksit sinsi ve öldürücü gaz olması nedeniyle bu tür zehirlenmeye maruz kalmamak için azami tedbir alınması gerekmektedir. Karbonmonoksit kaçakların-dan şüphelendiğinde yapılacak ilk şey bulunulan ortamı terk edip temiz havaya çıkmaktır. Çıkarken açılabilecek kapı ve pencereler açılmalı ve 112 acil aranmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.