Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kardeşlik

A+A-

Kardeşlik, kardeş olma hali demektir. Kardeş ise aynı anne ve babadan olan, aynı anneden doğan veya aynı babadan olanları ifade eden bir kelimedir. Buna göre kardeşlik, bu özellikleri taşıyan kimseler arasında bulunan yakınlığı ifade eder.
Ancak “kardeşlik” bu noktadan hareket edilerek genişletilmiş ve aynı ‘aile’den, aynı ‘soy’dan, aynı ‘sop’tan (yani kabile ve klândan) olanlar için de kullanılmıştır. Burada kardeşliği doğuran veya sağlayan bunlar arasında bulunan kan bağıdır. Fakat bunun yanında aynı ideali taşıyan, aynı ortak değerlere sahip, birbirine denk, aynı vasıfları taşıyan kimseler arasında da, aynı manayı ifade etmek üzere kullanılmıştır. Bundan dolayı ‘aynı milletteniz ve kardeşiz’, ‘aynı dindeniz ve kardeşiz’ ifadeleri de bu yüzden aynı anne babadan, aynı anneden veya aynı babadan olan insanlar arasındaki yakınlığı ifade eder.

Nitekim daha önce hiç görüp görüşmediğimiz bir kimse ile konuşurken, eğer ona hitap etmek istersek ve meselâ kendisine bir yer sormak istediğimizde, ‘kardeşim bakar mısın?’ diye sesleniriz.
Buna göre bir kimseyi isminden önce onu kardeş olmakla nitelemek aradaki mesafeyi daha da yaklaştırmaktadır. Bundan dolayı, aynı memleketin çocukları arasında kardeşliği sağlayan özellikler aynı duyguya sahip olmaktan geçer.

Diğer taraftan Allah da bize, aynı dine inananlar olarak, böyle bir değer veriyor ve bizi bundan dolayı kardeş ilân ediyor. O şöyle buyuruyor: “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin” (Hucurat, 49/10).

Bu durumda yeryüzündeki bütün Müslümanlar kardeş olmaktadır. Bunu şöyle açıklamaya çalışalım: Bir kimse kardeşini kendisi gibi bilecek ve öyle değerlendirecek. Eğer onun başına bir zarar, bir kötülük gelirse o zararın ve kötülüğün kendisine geldiğini düşünecek ve kendisini öyle hissedecek; ona bir iyilik geldiğinde de onun sevinciyle sevinecek ve kendisi ona nail olmuş gibi olacak; aynı mutluluğu paylaşacak.

Dikkat edilirse kardeş olma ve kardeşlik sadece aynı anne veya aynı babanın kanına bağlı olmakla sınırlı kalmıyor. En yakından başlayarak dalga dalga genişleyerek yaygınlaşıyor. Bu durumu temelde bütün insanların anne ve babası olan ilk insan olma özelliği taşıyan âdem ile Havva’ya kadar götürmemiz mümkündür. Ancak durum böyle olsa da insanlar kendi varlığını her şeyin önüne geçirdikleri için bu kadar ileri götürmemiz mümkün değildir. Fakat âyetin ifadesine dönecek olursak, mü’minlerin kardeşliğinin Allah tarafından belirlenip ilân edilmiş olduğunu görürüz. Bu sebeple de bu yoldan oluşan kardeşlik hepsinden önce gelir. Dolayısıyla bir mü’minin dünya ve ahrette mutluluğa ulaşabilmesi yeryüzündeki bütün mü’minlerin mutluluğu için çalışmasına ve bunu gerçekleştirebilmek için gayret sarf etmesine bağlıdır.

 

Bu yazı toplam 151 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.