1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Karısına Hala Diyenler
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Karısına Hala Diyenler

A+A-

Yaratan, insanları bazen yoklukla bazen de bollukla imtihan ediyor. Bizlere Ebedi gerçeklerden başka kural sunmayan dinimiz, mü’minlerin yokluk zamanında “Fukara-i Sabirin”(sabırlı fakir), varlık zamanında ise “ağniya-i şakirin” (bolca veren zengin) olmamızı emrediyor. Temiz, düzgün, çalışkan, cömert, sakin, sessiz, sabırlı ve sade yaşamayı da öğütleyen dinimiz israftan ve gösterişten kaçınmamızı da ısrarla vurguluyor.

Yaşadığımız bu yıllar,  gerek teknolojinin gelişmesi ve gerekse buna bağlı olarak mal arzının artması, bunlarla birlikte iletişim ve ulaşımın kolaylaşması ve hızlanması neticesinde tarihte eşine rastlanmayan bir zenginliğin ve tüketimin yaşandığı dönem olarak tarihe geçecek. Ebedi hakikat nuru olan Kur’an-ı Kerim insanların zengin olduklarında nasıl davranmaları gerektiğini açıklamış, zenginliğin kötü misali olan Karun’a dikkat çekerek, Allah’ın bize verdiği mal ve servetin bir emanet olduğunu bildirmiştir. Emaneti, emanet verenin isteği doğrultusunda kullanmanın ahlaki bir görev olduğunu bilmem söylememe gerek var mı? TOPKAPI VE DOLMABAHÇE SARAYLARINA DİKKAT

Öğretmenlik yıllarımda İstanbul’a hizmet içi eğitim için gittiğim günlerden birinde tarih öğretmenleri olarak Topkapı Sarayını ve Dolma Bahçe sarayını art arda gezmiştik. Yükselme döneminin Sarayı olan Fatih’in Yavuz’un Kanuni’nin yaşadığı sade ve gösterişten uzak Topkapı’ya karşı çöküş döneminde yapılan israf ve debdebenin çirkinliğini yansıtan Dolmabahçe sarayı hepimizi şaşırtmıştı. Bu durum karşısında hepimizin aklına gelen söz; “İnsan şaşırmaya görsün! Karısına hala demeye başlar” olmuştu.

Bu günlerde zengin arkadaşlara, Allah’ın mal emaneti verdiği dostlara onların hayat tarzlarındaki değişime bakınca, Kur’an’ın ve tarihin bu gerçekleri geliyor aklıma. Eline üç beş kuruş geçen dostlar, ahbaplar, arkadaşlar maalesef israf denizine düşüyorlar. Daha doğrusu düşüyoruz. Çünkü herkes kendi çapında israf yapıyor. Giydiklerimize, yediklerimize, evlerimize, eşyalarımıza, arabamıza, düğünlere, davetlere… Kısaca (mecburi olmayan) harcamalarımız bu gerçeği ayan beyan sokuyor gözümüze.

Allah, hepimizi İsraf ve gösteriş günahlarından kurtarsın!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.