1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Karne Heyecanı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Karne Heyecanı

A+A-

Dün Türkiye’de yaklaşık 17 milyon çocuğumuz karne heyecanı yaşadı. Eylül ayında başlayan eğitim ve öğretim süresinin ilk bölümü eksiği, fazlası ve zaman zamanda olsa aksamalarıyla tamamlandı.
2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk bölümünde Konya’da da yine yaklaşık 438 bin öğrenci karne aldı. Elbette bu öğrencilerin içinde cidden çok çalışan, başarılı olan çocuklarımız yanında çeşitli nedenlerle başarılı olamayan veya az başarılı olan öğrencilerimizde vardır. Hepsi bizim çocuklarımız. Onlara sevgi ile yaklaşmamız gerekir. Başarılı çocuklarımızı şımartmadan ödüllendirmeli, başarısız olan öğrencilerimizi de çok eleştirmemeliyiz.
Konya’da ilköğretim yılında ilk dönemde görevlerine yeni başlayan eğitim yöneticilerimize yönelik 3 aşamalı, 21 farklı alanda, 90 saat “Yönetici Formasyonu Kazandırma” kurslarının planlamaları tamamlandı. I. dönem TEOG sınavında 143 öğrencimiz tam puan alma başarısını gösterdiler. Milli Eğitim Bakanlığının önemle üzerinde durduğu donanım ve yazılım bakımından teknolojinin gelişmesine öncülük edecek olan FATİH Projesinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hususunda halen çalışmalar sürdürülmektedir. Ayrıca ortaokul öğrencilerimizi ortaöğretim kurumlarına, lise öğrencilerimizi de üniversitelere hazırlama kapsamında 460 merkezde, 57.037 öğrenciye hizmet vermek üzere 'Yetiştirme ve Destekleme Kursları' devam etmektedir.
Aileler yarıyıl tatilinde çocuğunuzum dinlenmesini sağlamanız onların ikinci dönem verimini artıracaktır. Tatili sorunlarınızı çözüme kavuşturmak için bir fırsata dönüştürebilirsiniz. Çocuğunuzun karnesinde düşük not varsa düzeltmek için koca bir dönem sizi beklemektedir. Çocuklarımzı ikinci döneme motive etmek için kaygı ve tehdit yolunu kullanmanız, tembel, sorumsuz gibi suçlamalar yapmanız çocuğunuzun özgüvenini zayıflatacaktır. Çocuklarınıza her şeye rağmen koşulsuz sevginizi ve güvendiğinizi hissettirmelisiniz. Her birey yetenek, ilgi ve özellikleri bakımından kendine özeldir. Bu sebeple çocuğumuzu başkalarıyla kıyaslamak yerine onun beğendiğiniz yönlerini açığa çıkarabilirsiniz. Ödül ve yaptırımları dengelemeli, ödüllendirmenin ona her zaman maddi imkânlar sunmak ve ayrıcalık tanımak olmadığını unutmamalısınız. Çocuğunuza onunla gurur duyduğunuzu ona hissettirerek, başarmak için sarf ettiği gücü fark ettiğinizi belirtiniz.
Sevgili çocuklarımız, bir dönemi geride bıraktınız. Tatilde gönlünüzce dinlenip eğlenmek için zaman bulacaksınız. Bir tatil programı yapmanız, zamanı etkili kullanmanızı ve istediğiniz her şeye vakit ayırmanızı sağlayacaktır. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirlemeniz motivasyonunuzu artıracaktır.


İsterseniz size birazda Osmanlı dönemindeki sağır ve dilsiz çocuklarda bahsedeyim. Bugünde böylesi özürlü çocuklar için eğitim ve öğretim veren kurumlarımız bulunmaktadır. Osmanlı döneminde dilsizlere “bi-zeban” denilirdi. Bunların bir kısmı sarayda, Enderun-i Hümayun’da hizmete alınırdı. Herhangi bir işi olmayıp muhtaç bulunanlara da “muhtaç maaşı “ verilirdi.
Sağır, dilsiz ve amalar için ilk defa Sultan ikinci Abdülhamit han döneminde bir mektep açıldı. Mektep ücretsiz olup ilk yıl ,6 ile 20 yaş arasındaki sağır ve dilsizlere hizmet verdi. Sonra amalar kabul edildi. Okul Eylül 1889 da Sultanahmet’deki Hamidiye Ticaret mektebi bünyesinde hususi bir kısım olarak açıldı.
Okulda milletlerarası alfabe, küçük değişiklikler yapılarak öğrencilere öğretildi. Talebelerin özel kıyafeti vardı. Bizde de kıyafet vardı ama, bunlar daha sonra kaldırıldı. Padişah bu öğrencilerle sürekli ilgilenir, sorunlarının çözümünde büyük katkı yapardı.
Şimdi tatil zamanı.Yaptığınız çalışmaları ve sizde bıraktığı izleri hatırlamak, kalıcılığını artırmak için günlük tutabilirsiniz. Bunların dışında telafi etmeniz gereken noktalar varsa bu tatil iyi bir fırsat olacaktır. 2. Dönemde daha başarılı olmak, ahlaklı ve bilgili bir yıl geçirmeniz dileğiyle Hepinize sağlıklı, mutlu, verimli bir tatil geçirmenizi diliyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.