1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Karneyle yargılamayın
Karneyle yargılamayın

Karneyle yargılamayın

Milyonlarca öğrenci bu Cuma karnelerini alarak, yaz tatiline girecek. Velileri uyaran Psikolojik Danışman Kerim Candan, karne üzerinden çocukların yargılanmasının yanlış olduğunu söyledİ.

A+A-
Psikolojik danışman-yazar Kerim Candan, 2015–2016 eğitim öğretim yılının sona erecek olması nedeniyle,  aile ve öğrencilere karne uyarılarında bulundu. 
Karne alacak öğrencilere seslenen Candan,  karnenin olumlu-olumsuz, eksik ya da yanlışlarını görmeleri için bir fırsat olduğunu bu nedenle karneyi kendilerini suçlamak için değil, eksiklik ve sorunlarına çözüm için bir araç olarak gördükleri takdirde başarı ve mutluluğa daha kolay ulaşabileceklerini söyledi. Candan, “Çünkü başarı ya da başarısızlıklar yıl içindeki küçük ama önemli davranışlarımızın, seçimlerimizin bir sonucudur”dedi.

Ebeveynlere de  tavsiyelerde bulunan Kerim Candan, karneyle çocukların okul ilgisi ve çalışma alışkanlıklarının değerlendirildiğine dikkat çekerek, karnenin kesinlikle çocukların kişiliğini ve değerini ölçmediğini bu nedenle karne üzerinden çocukların yargılanıp, örselenmesinin yanlış olduğunu ifade etti. Son zamanlarda ailenin tepkisinden çekinen çocuklarda görülen öz kıyım, evden kaçma ya da davranış bozukluklarının kötü karneden daha kötü sonuçlara yol açtığını ifade eden Candan, onların varlığının bizim için çok önemli olduğunu hissettirmek gerektiğini belirtti.

Candan, çocuklara olan sevgimizin karneden bağımsız olarak gösterilmesi gerektiğini belirterek, çocukların her şart ve ortamda kendilerine olan sevgiye ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Bununla birlikte karnenin görmezden de gelinemeyeceğini, fakat karnenin olumlu ya da olumsuz sonuçlarının çocuk, aile ve okul arasında paylaşılmasını, karnenin çocukları yargılayıp suçlamak için değil, eksikliklere ve yanlışlıkların bulunup çözüm üretilmesi için verildiği sözlerine ekledi./Ahmet ARI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.