1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Kaş yapacağız göz çıkarmayacağız!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaş yapacağız göz çıkarmayacağız!

A+A-

Geçen hafta MHP Çumra İlçe kongresi yapıldı. Öncelikle yazımın başında yeni seçilen İlçe Başkanı Recep Yıldırım ve yönetimine hayırlı olsun. Diyerek yazımıza başlayalım.

Malum daha önceki yıllarda Allah nasip etti,  rahmetli Başbuğum Alparslan Türkeş zamanında ve Dr. Devlet Bahçeli Genel Başkanlıklarında İlçe Başkanı olarak görev yaptım. Büyük sorumluluk isteyen bir görevdir. Bugün seçilen bu görevi üstlenen ülküdaşlarımıza Cenabı Allah yar ve yardımcıları olsun! Bizler her zaman olduğu üzere teşkilatlarımıza emrinde, gücümüz yettiği ve aklımızın erdiğince yardımcı olacağız.

Bugünlere nasıl geldiğimizi unutmadan almış olduğunuz bu bayrağı daha ileriye taşımanız dileğimizdir. Bu görev Allah rızasına nail olmak yapılır. Bu ölçü içinde hareket ederek hizmet etmek ve hizmet üretmek olmazsa olmazınız olacağına inanıyoruz.

**

Evet, biz köstek değil her zaman destek olmak durumundayız.

Bizim buralarda çok kullanılır, zaman zaman babam rahmetli bir iş yaparken bir başkası bozmaya kalkıştığı zaman;

---  “Ben Allah Allah tay öğretirim, bu da gelir tayın arkasına diken kıstırır. Derdi.

Tabi böylesi tabirler, sözler, deyimler yılların tecrübesiyle söylene gelen sözlerdir. Dikkate almak gerekir. Bu bizim zenginliğimizdir.

Bir iş yapan varsa yapanı moralize etmek gerekir. İş yapanı teşvik edici sözler söylemelidir.

--- Selamün Aleyküm kolay gelsin. Cenabı Allah yardımcın olsun diye dua ve temennilerde bulunmak gerekir.

Bariz bir yanlış var ise de iş yapanı rencide etmeden, kırmadan doğrusunu anlatılmalıdır.

Dan dan diye yanlış başa kakılarak, ukalalıkla ikaz olunmaz. Olursa da o yanlış düzeltilmez.

O zaman ne olur?

“Kaş yapacağım derken gözü çıkarırsın.” Öyle değil mi?

Kaş yapacağım derken göz çıkarmak deyiminin, tabirinin nasıl doğduğunu yazalım da bugünkü yazımızla iletmek istediğimiz konu daha güzel anlaşılsın.

“Eski düğünlerde, şimdiki gibi gelin hanıma makyaj yaparlarmış. O zamanlar bu işleri, adına kalemkâr denilen bu işin ustası olmuş kadınlar yaparmış.

Bu arada gelinin kaşları rötuş yapılır, cımbızla fazla tüyler çekilerek inceltilir. Kalemkârın elindeki özel kalemle kaşlara şekil verilirmiş.

Bir düğün evinde böyle bir hazırlık yapılırken, davetlilerden bir kısmı çalgı çalıyor, bir kısım gençler de odanın ortasında oynuyorlarmış.

Her nasılsa, oynamakta olan genç kızlardan birisinin ayağı kaymış, yere devrilirken, kalemkâr kadına çarpmış. Kalemkârın elindeki sert uçlu kalem, gelin hanımın gözüne batmış.

Bir feryad, bir bağrışmadır kopmuş. Düğün evi karışmış, acele hekim çağırmışlar, fakat hepsi nafile, göze saplanan kalem, zavallı kızcağızın gözünü kör etmiş.

Bu olaydan sonra gelin hanım bir gözünden olmuş, kalemkâr kadın da ekmeğinden. Çünkü o kalemkârı bir daha kimse çağırmaz olmuş. 

Adı anıldıkça 

--- “Haa şu kaş yaparken göz çıkaran kadın mı? Aman istemeyiz” demişler.

Kaş yaparken göz çıkarmak deyimi, incelik gerektiren bir işi yaparken ya da; “faydalı bir iş yapayım, şu yanlışı düzelteyim iyi olsun” derken, daha da kötüsüne sebep olmak manasında kullanılmaktadır.

Şimdi gelelim günümüze dersek.

Öyle yapılmaktadır ki, tıpkı yukarda deyimde ifade edildiği gibi “BİR YANLIŞI DÜZELTEYİM derken DAHA KÖTÜSÜNE SEBEP OLUNMAKATADIRLAR.

Bunu başka bizim buralarda söylenen tabirle yazımız bitirelim.

--- “OĞLAN HALASINI EŞEĞE BİNDİRMİŞ AYAKLARI YERDE SÜRÜNÜR!”

Ne olur hizmet etme ve hizmet üretme konumunda olan kardeşlerim yukarıdaki tecrübe ifadelerimizi dikkate alın!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.