Hakkı Balcı

Hakkı Balcı

Yazarın Tüm Yazıları >

Katil Kim?

A+A-

Geçtiğimiz ay içerisinde meydana gelen iki ölümlü olay üzerine kelam etmek istedim bu yazımda…
Birincisi; Düğün konvoyundan sıkılan kör bir kurşuna hedef olarak hayatını kaybeden 12 yaşındaki Gonca Yaman…
O’na “Öldüren” yani “katil” demekten imtina etmiyorum zira amacı, namı ve kimliği ne olursa olsun Seydişehir tabiri ile ebeveynin “neliksire” yetiştirdiği Gonca’yı onun namlusundan çıkan eğlence kurşunu öldürdü…
Öncelikli merakım; başına isabet eden kurşun ile 21 gün yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Gonca Yaman’ı saliselik zevki için öldüren kişinin ruh hali... Katil olduğu ihtimali ile yanabilen bir yüreği var mı?
Goncayı vuran kurşunun sahibi olma ihtimali olan maganda; ölen Gonca değil de kendi çocuğu olsaydı çocuğunu öldüren katilin gizlenmesini normal mi karşılayacaktı?
Düğünlerde gerçek silah şöyle dursun, ses tabancası olarak isimlendirilen silahlar bile yasaklanmış ve cezai müeyyideleri biliniyorken hala kullanılması dibi çıkan insanlığın pervasızlığına dur diyecek yok mu?
Peki, suç sadece tetiği çekende mi? Onu gören uyarmayan düğün sahiplerinin, muhtarın, diğer davetlilerin, bizlerin hiç mi suçu yok?
O hanenin, O köyün, O ahalinin lafı dinlenen bir büyüğü yok mu? Konuşurken mangalda kül bırakmayan icraata geldiği zaman “bana dokunmayan bin yıl yaşasın” akıl daneleri yok mu? Varsa onların hiç mi suçu yok?
İkincisi ise; Kına gecesine katılmak üzere pürneşe giderken karayolları çukuruna uçarak yanan 5 can…
Bu acı kazanın tek suçlusu Minibüsün şoförü mü?
Kara yollarının, yüklenici yada taşeron firmanın, kontrolörlerinin hiç mi suçu yok? Sürücüyü çalışma yapılan yoldan gidiyorsun diye uyarmayan yolcuların hiç mi suçu yok? Katil kim gerçekten?
Karadeniz’de, doğuda kayalar oyulup duble yollar bitirilirken ova niteliğindeki Konya-Seydişehir duble yol çalışmalarının bir türlü bitirilememesinin, gevşek duruşun ve müsebbiplerinin hiç mi suçu yok?
Geçtiğimiz günlerde yapılan bir haber üzerine “yolda inceleme yapıyoruz” senaryosu ve vekil marifeti ile yol üzerinde açıklama yapan Kara yolları Bölge Müdürü sayın Mahmut Yıldız; yaptığınız açıklama, sizi ne kadar tatmin etti? Vicdanınızın sesi ile açıklamanız doğru orantılı mı?
Kozlu köyü yolu çıkışında çalışma yapıldığını söylediğiniz ve kapattığınızı iddia ettiğiniz yola sonradan dökülen ve yolu birkaç noktadan kapatan toprak yığınları ve levhalar var mıydı?
Dinine, imanına söyle müdür… Kaza öncesi bu önlemler alınmadıysa ve gereksiz ise; bu işaretleri neden kaza sonrası koyup kamyon kamyon toprakla kapattınız? Çalışma yapılan yola tedbir olarak bile olsa “toprak dökmek benim görevim değil” demeniz sizi vicdanlarda kurtarabilir mi?
Diyelim ki! Politik kaygılar üzerine inşa edilmiş açıklamalarla, sorumluluktan kaçtınız ve suçu sürücülere yükleyerek suçlar kamufle edildi… Bu konuda açıklama yapmaya zorlayanlar sizi öteki dünyada ki hesaptan kurtarabilecekler mi? Muhtemel ihmallerinizi gizleyebilecek misiniz?
Kimseye değil herkes kendisine sorsun… Gonca’nın katili sadece tetiği çeken maganda mı? Beş kişinin yanarak can vermesine sebep olan sadece sürücü mü? Toplumsal sorumluluklarımızdan kaçan “bananeci” hayat tarzımızın yani bizlerin hiç suçu yok mu?
Hâsılı;
12 yaşında ne idüğü belirsiz kör kurşunla hayatını kaybeden Gonca ve yanarak can veren insanlar için böylesine gamsız duran ve “mukadderatı böyleymiş” deyip kendi ihmal ve aymazlıklarını gizleyerek suçu onu yaratana atanlar Allah’ın adaletinden asla kaçamayacaksınız...Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.