1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kaya: Konya'ya sahip çıkacağız
Kaya: Konya'ya sahip çıkacağız

Kaya: Konya'ya sahip çıkacağız

Anadolu’nun başkenti olarak kabul edilen ‘Konya’da siyasi iktidarın vurdum duymazlığı nedeniyle tarım ve hayvancılığın bitme noktasına geldiğini söyledi.

A+A-

Adalet Partisi Konya İl Başkanı Ali Kaya, AKP’nin yanlış politikalarından veryansın ediyor;

‘’KONYA’YA SAHİP ÇIKACAĞIZ’’

Adalet Partisi Konya İl Başkanı Ali Kaya, AKP iktidarının yanlış tarım politikaları nedeniyle Konya şehri ve çevresinde tarım ve hayvancılığın bitme noktasına geldiğini belirterek, tarım arazilerine verilen inşaat yapma ruhsatı nedeniyle Konya’da tarım cinayeti işlendiğini söyledi. Kaya, ‘’Tarım arazilerine depo, kurutma tesisi gibi benzeri beton binalar için ruhsat verilmeye başlandı. Tarım İl Müdürlüğü ise, buna göz yumuyor olması kabul edilemez’’ dedi.

SORUNLAR TESPİT EDİLİYOR
Kısa süre önce kurulan ve hızla ilçe Teşkilatlarını kurarak siyasi faaliyetlerine başlayan Adalet Partisi Konya İL Başkanlığı Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri Konya için kolları sıvadı. Başkan Ali Kaya, işe ilk olarak, şehir merkezinde ve ilçelerde kurulan çeşitli Sivil Toplum Örgüt ve temsilcilerine ziyaretlerde bulunarak şehrin ve vatandaşların sorunlarını yerinde tespit etmeye çalışıyor. İlk olarak Türk Ocakları Konya Şubesini ziyaret eden Başkan Kaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri burada Türk Ocakları Başkanı Dr. Vedat Erden ile görüştüler. Çeşitli Oda ve dernek, cemiyet, sendikalar, temsilcilikler ile kurum ve kuruluşları da ziyaret eden AP heyeti çalışma hayatı ile de yakından ilgileniyor.

ARAZİLER PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR
Kaya, Konya’daki belediyelerin rant uğruna tarım arazilerini AKP’ye yakın kişi ve kurumlara adeta peşkeş çektiğini belirtti. Devlet desteklerinden ve yatırımlardan en çok destek alan illerin başında Konya’nın geldiğini anlatan Kaya, ancak bu yatırımların çiftçilere yansımadığını söyledi. Tarım’ın ve hayvancılığın yerini betona dönüştürdüğünü ve gelecek kuşaklara bunu da anlatmanın cok zor olacağını ifade eden Adalet Partisi Konya İl Başkanı Ali Kaya Konya’nın sıkıntılarını şöyle sıraladı;
.
KIRSAL KALKINMA BAŞLAMADAN BİTTİ
Devletin “Kırsal Kalkınma” projesi vardı. Allaha şükür bu proje başlamadan bitti. Burada amaç Kırsal kesimlerde yaşayan çiftçimize destek vererek güçlendirmek onların daha çok üretim yapmasını sağlamaktı. Ancak büyük sanaayi kuruluşlarının tarım arazilerinde inşaat yapmak için belediyelerden ruhsat almaları ile bu projede rafa kalkmış oldu. Tarım arazilerine ruhsat verilemez kanunen yasaktır. Ancak AKP zihniyeti bu arazileri heba ederek yandaş kuruluşlarına adeta peşkeş çekiyor. Biz şimdi hangisine karar vereceğiz sanayi kentimi olacağız yoksa tarım kenti olmaya devam mı? edeceğiz. Uygulamalar her ikisine de uymuyor. Şehri yönetenler artık karar vermeliler.

SİFTAH YAPMADAN DÜKKAN KAĞPATIYORLAR
Konya’da faaliyetlerini sürdüren Esnaf ve sanatkarımız zor şartlar altında yaşamlarını sürdürüyor. Birçok esnaf siftah yapmadan dükkanını kapatıyor. Dükkan kirası, elektrik, su, işçi ücretleri yükü buna birde işsizliği eklediğimizde esnaf bitik durumda, Esnafın beli kırılmış durumda. Konya’da iflas ederek işyerlerini kapatan esnaf sayısında artış giderek tırmanıyor.

HANİ ESNAFI AYAKTA TUTACAKTINIZ

Maalesef esnaf, Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Estetiği Yönetmeliği maddelerinin çok ağır olması yüzünden ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmaktadır. Hemşehrimiz eski başbakan Ahmet Davutoğlu, ‘esnafımızı destekleyeceğiz ayakta tutacağız, esnafımız bu ülkenin direğidir’ derken, belediyemizin esnafı zor durumda bırakan ağır cezalarını anlamak ve bunların altında kalkabilmek mümkün değildir.’’

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.