1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kayıtdışı ürünler tehlike saçıyor
Kayıtdışı ürünler tehlike saçıyor

Kayıtdışı ürünler tehlike saçıyor

Vatandaşların TSE, CE ve EN-17 damgalı ürünleri almasını isteyen Konya Kitap Kırtasiye Fotokopi ve Matbaacılar Odası Başkanı Ramazan Kuşpınar, “3-5 kuruş kar edeceğim diye çocukların hayatlarını kendi elleriyle tehlikeye atmasınlar.” dedi.

A+A-

Çocukların eğitim hayatından itibaren girmeye başlayan yapıştırıcılar ve oyun hamurları çocuklar için büyük tehlike oluşturuyor. Konya Kitap Kırtasiye Fotokopi ve Matbaacılar Odası Başkanı Ramazan Kuşpınar, vatandaşları kayıtdışı kırtasiye ürünleri konusunda uyardı. Hayatın büyük bölümünü etkisi altına alan ve Sağlık Bakanlığı tarafından bazı maddelerin yasakladığını kaydeden Kuşpınar, yasaklamalara rağmen denetimlerin yetersiz kaldığını vurguladı. Ramazan Kuşpınar, “Ülkemize çok fazla kaçak mal giriyor. Ticarette denetim yapılmalı, yapılıyorsa denetimler arttırılmalı. İzin verirken ülkemize giren mallar konusunda herkese izin vermememiz gerekiyor. TSE ve CE damgası olmayan ürünler oldukça tehlikeli.” şeklinde konuştu.

SAĞLIKSIZ KIRTASİYE ÜRÜNLERİ HER YERDE SATILIYOR

Günümüzde kırtasiye ürünlerinin her yerde satılmaya başlandığını dile getiren Kuşpınar, marketlerde, bakkallarda, pazarlarda, sokak satıcılarındaki kırtasiye ürünlerinin TSE ve CE damgalı olmadığı için çocukların hayatlarını tehlikeye attığını ifade etti. Ülkedeki sağlık harcamalarının her geçen gün arttığına dikkati çeken Kuşpınar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aileler ucuz okul malzemesi alarak çocuklarına kendi eliyle hastalık bulaştırıyorlar. Bedeli biz ödüyoruz. Bu ülke bu bedeli öderken ve birileri bizim sırtımızdan rant elde etme peşine koşuyorsa bu ürünleri tüketen insanların özellikle küçük hesaplar peşinde olmaması gerekiyor. Kendi sağlığımızı tehlikeye atmadan 10 tane silgi kalem olacağına 2 tane olsun kaliteli olsun.”

PİYASAYA SÜRÜLMEDEN DENETLENMELİ

Ramazan Kuşpınar, okullarda yerli malı haftasında, sağlık haftasında sağlık müdürlüğü ve valilik kanalıyla dikkat çekmeye çalıştıklarının altını çizdi. Tehlikenin sadece kırtasiye ürünlerinde olmadığını hayatımızın her alanına girdiğini kaydeden Kuşpınar, oyuncaklarda, ıslak mendillerde, deterjanlarda hayatımızı kolaylaştıran her ürünün hastalık saçtığını belirtti. Denetimlere önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Kuşpınar, “Bizim önce ticari faaliyetlerimizi yürütürken ilk olarak denetimi malı ülkeye sokmadan yapmamız gerekiyor. Ülkeye geldikten sonra bir şekilde her yerde görüyoruz bunu. Satıldıktan sonra mücadele edemeyiz. Piyasaya sürülmeden önce denetlemek gerekiyor. Bizim isteğimiz, kırtasiye ürünü olarak satılan mallarda TSE ve CE damgası olmayan ürünlerin satılmasına kesinlikle izin verilmemesi lazım. Bakkal fotokopi çekiyor ya da züccaciyeci kitap satıyor. Fotokopi makinasının verdiği zarar en az röntgen kadar tehlikeli bunu kaç bakkalcı bilmiyor. Gebe biri gittiğinde o ışına maruz kaldığında ciddi zararlar alabilir.” diyerek kayıt dışı ürünlerin ülkemize girmesinin en büyük sorunlardan biri olduğunu söyledi.

KALİTESİZ ÜRÜNLER UZAK DOĞU’DAN GELİYOR

Kuşpınar, kalitesiz malların uzak doğudan geldiğini dile getirdi. Kuşpınar, “Kimin getirdiği belli değil kayıt altına alma şansın yok. Çünkü Çin fuarına gidiyor okul sezonu kamyonla alıyor adam. Sonra her yerde bu ürünleri görüyoruz. Ülkemizde emin olamayacağımız şeyler yasaklanmalı. Yerine ne kullanılabilir bu düşünmeli. Sabit bir kırtasiyeciden alışveriş yapmak her zaman daha güvenilirdir. Denetim açısından da öyle. Adam gelmiş kaçak ürünleri satıyor. Bir kuruş vergi vermeden. Elektrik, su da devletten bir ay boyunca satıyor sonra da gidiyor. Öğretmen diyor ki benim istediğim kitap bu değil. Geri götürmek istediğinden karşısında bir muhatap bulamıyorlar. Üyelerimiz bu damgası olmayan ürünleri satmıyor. Esnaf vergisini öder ve bugünde satacak bir yıl sonra da günü birlik satmaz. Yıllarca bu mesleği onurlu bir şekilde sürdüren üyelerimizin bu hizmeti vereceklerine inanıyoruz. 3 Lira kazanalım derken evlatlarımızın sağlıklarıyla oynamayalım.”dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum