1. HABERLER

  2. KAYSERİ

  3. Kayseri Şeker’den Pancar Çiftçilerine 38 Milyon Çapa Avansı Ödendi
Kayseri Şeker’den Pancar Çiftçilerine 38 Milyon Çapa Avansı Ödendi

Kayseri Şeker’den Pancar Çiftçilerine 38 Milyon Çapa Avansı Ödendi

Kayseri Şeker 62’nci kampanya döneminde Sivas, Kayseri, Yozgat ve Nevşehir İllerinde sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçilere 38 Milyon TL çapa avansı ödendi.2016-2017 Pancar Kampanya döneminde Kayseri Şeker ile 2 Milyon 260 bin ton pancar...

A+A-

Kayseri Şeker 62’nci kampanya döneminde Sivas, Kayseri, Yozgat ve Nevşehir İllerinde sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçilere 38 Milyon TL çapa avansı ödendi.
2016-2017 Pancar Kampanya döneminde Kayseri Şeker ile 2 Milyon 260 bin ton pancar ekim sözleşmesi yapan 9.571 çiftçiye, 2Haziran 2016 Perşembe günü ton başına 17 TL olmak üzere toplamda 38.425.000.00 TL avans dağıtımı gerçekleşti.
Çapa avansı dağıtımı esnasında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “2 Haziran itibariyle çapa avansı ödemelerimiz başladı. Çapanın yapıldığı dönemde ödeme yapılmasına önem gösteriyoruz. Çalışan işçilerin alın terinin kurumaması açısından bu uygulamaya özen gösteriyoruz. Bundan 15 gün önce faizden kurtarma avansı ödemesi daha yapılmıştı. Dekarda ton başına 10 TL idi. Bu dönemde yapılan ödemeler çiftçimiz için bir can suyu niteliği taşıyor. Allah bereketli eylesin. İşlerini kolay getirsin. Ağız tadı ile bu paraları harcamayı nasip eylesin. İnşallah bayramdan önce yine bir bayram avansı ödememiz olacak. Ondan sonra temmuzun sonuna doğru sulama avansı uygulaması olacak. Arkasından da kurban bayramı öncesinde yine bir avans uygulamamız olacak. Bu önümüzde ki senelerde daha güçlü bir şekil alacak. Bizim asıl hedefimiz çiftçimizi başkalarına ve bankalara muhtaç etmemektir. Çiftçimizin bir sermayesi yok. çiftçimiz kooperatifin bir üyesi olarak kayseri şeker ile sözleşme yaparak bu üretimi yapmaya çalışıyor. Bu sözleşme çerçevesinde bizde azami olarak bu katkıyı sağlamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.
Bu çalışmalarla Türkiye’de şeker çiftçisine katkıda bulunabileceklerini belirten Başkan Akay, “Türkiye’nin bu konuda Avrupa ile rekabet edebilme seviyesine gelmesi lazım. Bizim hedefimiz bu. Bunun olması demek çiftçinin daha fazla para kazanabilmesi demek. Çiftçinin köy şartlarında insanca yaşayabileceği seviyeye gelmesi lazım. Bu da gelirinin artması ile mümkün olabilir. Gelirinin artması da bu usullerle olur. Hep beraber iyi bir model oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye’ye örnek Avrupa ilke rekabet edebilen bir model oluşturmaya çalışıyoruz. Ben buna canı gönülden katkı sağlayan ve alın terini döken tüm çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Allah emeklerini zait etmesin.” dedi.
Avans alan Kalkancıkköyü çiftçilerinden Fazlı Akbudak da, “Pancar çiftçinin sigortasıdır. Avansı da zamanında aldığımız için teşekkür ediyoruz. Başkanın ifade ettiği gibi faizden kurtarma adı altında çiftçiyi başkalarına muhtaç etmeme adına bir başlangıç oldu. İnşallah ilerde temliklerden de kurtuluruz. Emeği geçen başkanıma ve yöneticilere teşekkür ediyorum. Bize iyi bir can suyu oldu” ifadelerini kullandı.
Kayseri Merkez Bölgede avans dağıtımı esnasında Kayseri Şeker Fabrikası genel Müdürü Levent Benli ve diğer yetkililer de hazır bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.