1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Kazan' kazalarının önüne geçmenin yolları!
'Kazan' kazalarının önüne geçmenin yolları!

'Kazan' kazalarının önüne geçmenin yolları!

Kış öncesi Konyalı vatandaşlara uyarılarda bulunan Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy, “ Kazaların önüne geçmek için kalorifer kazanlarının ve bacaların periyodik bakımlarına dikkat edilmeli.” dedi.

A+A-

Periyodik bakım ve kontrolleri yapılmayan, bilgisizce ve yanlış kullanılan kalorifer kazanları sonucu çok sayıda insan hayatının kaybediyor. Kış öncesi kazanların ve baca kontrollerinin yapılması gerektiğine dikkat çeken Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy, böylece hem tasarrufun hem de can güvenliğinin sağlanacağını vurguladı. Duransoy, “Kış ayları yaklaşıyor,  kışın daha iyi ısınmak aynı zamanda da tasarruf sağlayıp konfor elde edebilmek için özellikle kombi, şofben, kazan gibi ısınma cihazlarının bakımları mutlaka yapılmalı.  Bakımları yapılmayan bu cihazlar performans olarak düşüklük gösteriyor. Dolayısıyla daha fazla yakıt yakıp vatandaşın cebine zarar veriyor. Ömürleri de 15 seneyse 8 yıla kadar düşebiliyor. Ayrıca can ve mal kaybına sebep olacak sıkıntıları ortaya çıkartıyor. Dolayısıyla periyodik bakımları mutlaka yapılması lazım.” şeklinde konuştu.

img_0765.jpg
İŞİNDE EHİL KİŞİLER OLMALI      

Ömer Erdoğan Duransoy, kalorifer kazanlarının bakımlarının yetkili servislere, işinde ehil olan kişilere, yanında mühendis çalıştıran düzgün firmalara yaptırılması gerektiğine dikkat çekti. Duransoy sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Özellikle yetkili servislere yaptırılması çok önemli. Bunun yanında mutlaka cihaz bakımıyla beraber bacalarında mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. İnsan sağlığı ve can güvenliği açısından bacalar çok daha etkin. Kış aylarında duymayı hiç sevmediğimiz baca zehirlenmeleri ön plana çıkıyor. Kazanların kontrolü ile beraber bacalarında mutlaka periyodik olarak bakımlarının ve kontrollerinin kış öncesinde tamamlanıp bitirilmesi lazım. Karbon monoksit sinsi olduğu için sessiz ölüm deriz. Özellikle bacaların tıkanıklarından ve bacalardaki arızalardan dolayı çok fazla zehirlenmeler oluyor. Onun için vatandaşın mutlaka buna da dikkat etmesi gerekiyor.”

ikincielurunler-52.jpg
DENETİMLERE BAKANLIK YETİŞEMİYOR

Kazan ve bacaların, tesisat kontrollerinin, bakımlarının ve filtrelerin temizlenmesi gerektiğini ifade eden Duransoy, denetimlere bakanlığın yetişemediğini kaydetti. Isınma cihazlarının, güvenli, ekonomik ve konforlu kullanımı için bakımlarının tam ve düzgün yapılmasının şart olduğunu bildiren Duransoy, “İş yerlerinde yılda bir kere basınç kontrollerinin yapılıp periyodik kontrollerinin tam bitirilmesi gerekiyor. Basınç altındaki bütün ekipmanlar, iş yerlerinde ticari amaçla kullanılıyorsa hepsi yıllık olarak basınç testinden geçirilmeli. Genelde iş güvenliği uzmanları tarından kontrolleri yapılıyor. Ama denetim denildiğinde bakanlık çok fazla yetişemiyor. Her yerin denetimi çok zor. Rast gele denetimlerle bazı firmalar denetlenirken çıkıyor ortaya. Ama kazan olan, basınçlı kap olan bütün iş yerleri denetlenemiyor.” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.