1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. “KENARA ÇEKİLİN…”
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

“KENARA ÇEKİLİN…”

A+A-

Herkesin heyecandan elinin ayağının dolandığı ani bir kaza ya da yaralanma sahnelerinde toplanmış olan meraklı kalabalığa “kenara çekilin, ben doktorum” diyen doktor sahnelerini Yeşilçam filmlerinden hepimiz hatırlarız. Doktor, o kritik sürede ilk yardım müdahalesi ile yaralıya gerekli tıbbı müdahaleyi yaparak yüreklere su serpip seyircinin gönlünü fetheder.

Benzeri örnekleri gerçek hayatımızda da yaşadığımız olur. Herkesin elinin ayağının dolandığı anda, yaralı şanslı ise o an orada bir sağlık personeli vardır. Meraklı kalabalığa “çekilin ben doktorum, hemşireyim” diyerek doğru tıbbi müdahale yaparak sağlık hizmeti sunar. Bu yönüyle sağlık personelinin her zaman bu sorumlulukla yaşadığını düşünürüm. Benim de bu sahneleri gördüğümde “kenara çekilin, ben yazarım, öğretmenim” diyememiş olmanın eksikliğini hissettiğim olmuştur! Fakat eğitim öğretim ve meslek hayatımız, planlı ve sistemli bir program olduğu için bizim böyle acil vakalarımız eğitim ortamlarında olmaktadır. Hatta benzeri örnekleri diğer meslek grupları için de yapabilir miyiz bilmiyorum? Neden olmasın, “kenara çekilin, ben bakkalım, esnafım”  gibi örnekleri çoğaltabiliriz!

Dün yapılan mahalli idareler seçimi ile de milletimiz yerli yabancı, dost düşman herkese “kenara çekilin, ben milletim” demiştir. Dostlarımızın kafasının karıştığı, düşmanların iştahının kabardığı bir ortamda milletimiz “kenara çekilin, ben milletim” diyerek olaya doğru ve yerinde bir teşhis koymak için sandığa gitmiştir. Sizler bu yazıyı okurken seçim sonuçları belli olmuş olacaktır. Kaybedenlerin kazananları tebrik edeceği, kazananların da aldıkları görevlerin bir emanet olduğu bilinciyle görevlerini en iyi şekilde ifa etmeye çalışmaları beklenmektedir. Bu arada terör ve teröre endeksli siyasi oluşumların milletimizden sert bir cevap almış olmalarını ümit ediyorum. Her ne kadar bu seçimler mahalli olsa da teröre mesafe koyamamış, varlığını teröre borçlu olan her türlü oluşumun sandığın içine gömülmüş olarak küresel ağababalarına okkalı bir ders verilmiş olması gerekmektedir.

Bugün itibari ile de seçilen belediye başkanlarımızı, meclis üyelerimizi ve mahalle muhtarlarımızı başarıları için tebrik eder, hayırlı olsun diyorum. Buradan daha seçilir seçilmez kendilerine görevlerini hatırlatmak gibi bir nezaketsizlik ve saygısızlıkta bulunmak da istemiyorum. Fakat doğal olarak, seçim öncesi verilen vaatlerin adım adım hayata geçirilmesi ve sonraki seçim dönemine kadar milletin beklentilerine cevap verilmiş olması gerektiğini vurgulamadan geçemeyeceğim. Bu nedenle girişte bahsettiğimiz örnekte olduğu gibi kendilerinden belediyenin görev alanlarına giren sorunlarda, “kenara çekilin, biz belediyeyiz, ben belediye başkanıyım, meclis üyesiyim, mahalle muhtarıyım” demelerini bekliyoruz!

Şunun da farkında olmalıyız ki yeni başkanların sorunları hemen çözecek sihirli bir değnekleri yoktur. Bu nedenle milletimiz kendilerinden hizmet beklerken, büyük beklentiler içinde olmadan fakat verilen sözlerin de görev süreleri boyunca yerine getirilmesini bekliyor olacaktır. Ayrıca milletimiz, kendilerinden de oy veren ve vermeyen her seçmene karşı adil bir yaklaşım izlemesi, kamu yararının gözetilerek projelerin hayata geçirilmesi konularında özenli olunmasını ister. Sadece seçilenler değil seçenler de adil olmalıdır. Sırf evinin önünden otobüs, tramvay geçmedi diye kişisel hesaplar üzerinden eleştiriler yapılmaması gerekir. Her konuda elimizi vicdanımıza koyup hizmetlerin kamu yararını gözeterek değerlendirmeliyiz.

Son olarak Konya’mıza hizmet etmiş önceki belediye başkanlarımıza okurlarım ve hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. Yeni seçilen belediye başkanlarımıza görevlerinde başarılar diler, Konya’mız ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hayırlı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.