1. YAZARLAR

  2. Hakkı Balcı

  3. Kendi Uçağımızı Yapma Projesi ve Seydişehir
Hakkı Balcı

Hakkı Balcı

Yazarın Tüm Yazıları >

Kendi Uçağımızı Yapma Projesi ve Seydişehir

A+A-

Eti Alüminyum tesislerinin savunma sanayine ait hedefleri Seydişehir kamuoyuna ilk olarak Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Cengiz tarafından, Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesinin temel atma töreninde duyurulmuştu. Takip edebildiğim kadarı ile konuya ilişkin herhangi bir gelişme kaydedilmedi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığının uzun süredir yürüttüğü kendi savaş uçağını üretme projesinin ürün tedarikçisi olmaya talip Seydişehir Eti Alüminyum tesisleri bu açıdan stratejik öneme sahip ancak bu devasa tesis ne devlet yönetiminde ne de özelleştirildikten sonra iyi değerlendirildi.

Son günlerde İsrail ile ülkemiz arasında esen soğuk rüzgârlar ve Orta Doğu’da vuku bulan sıcak gelişmeler, İsrail tarafından Seydişehir tabiri ile “ellen gücük” edilen heronlar, bana Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’nun seçim çalışmaları sırasında Seydişehir’de miting alanında sarf ettiği sözleri hatırlattı.

Demişti ki, “Savunma sanayi konusunda, ülke ordusunun silahı konusunda, hep dışa bağımlıydı ve bir takım ülkelerin kendi stoklarından çıkardıkları silahları hibe etmesine bağımlı haldeydi. Şimdi ise kendi savaş gemisini yapan, kendi helikopterini yapmak için projesini başlatan ve bitirmek üzere olan, kendi uydusunu uzaya gönderebilen bir Türkiye var.”

Dışişleri Bakanımızın bu sözleri güncel gerçeklerle bağdaşır durumdaysa bir an önce Eti Alüminyum tesislerinden faydalanılmalı ve kendi uçağımızı üretme projesinin parçası haline getirilmelidir.

Türkiye’nin üreteceği kendi savaş uçağına ait tüm malzeme ve ekipmanlarını üretebilecek kapasite ve teknolojiye sahip Seydişehir Eti Alüminyum Tesisleri bu açıdan göz ardı edilen bir gerçek.

2005 yılında Türkiye’nin en tartışmalı özelleştirmesi olarak tarihe geçen tesislerin Seydişehir ile kopuk ilişkileri bu önemli konuda yalnız kalmasına sebep olmuştu.

Tesis yöneticileri bu kopuk ilişkileri en kısa zamanda gözden geçirmeli ve Seydişehir ile entegre bir oluşumun adımlarını atmalıdır.  İl olabilme adına 20 bin kişi ile başkente yürüyen duyarlı ilçe kamuoyu savunma sanayimize güç katacak bu projede pay sahibi olmak için özveride bulunmaktan asla kaçınmaz.

Bu projenin gerçekleşmesi halinde savunma sanayimize katacağı gücün yanı sıra heba edilen döviz çıktıları ve bölge itibari ile sağlayacağı katma değer tasavvur bile edilemeyecek ölçülere ulaşır.

Hâsılı;

Eti Alüminyum Tesisleri bu konuda duyarlılıklarını en üst seviyeye çıkartarak savunma sanayi müsteşarlığını ikna edip projeye sağlayacağı katkı hususunda somut verileri ortaya koymalıdır.  Seydişehir kamuoyu ise desteğini bütün boyutları ile esirgememelidir.

Proje dahilindeki Alüminyum tesisleri hem istihdam hem de kalifiye elemanların Seydişehir’de barınmasına vesile olarak ilçe ekonomisine önemli miktarda katkıda sağlayacaktır.

Dışişleri Bakanımızın bu açıdan duyarlılığına inancımız tam olup konuya ilişkin gelişmelerin bizzat takipçisi olacağı kanaatimiz de sonsuzdur.

Âcizane görüşler efendim…

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.