1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Kendimizle Barışalım!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Kendimizle Barışalım!

A+A-

Fiziksel özelliklerin nasıl olursa olsun, değerli ve özel bir insan olduğunu biliyor musun? Her insanın farklı ve özel olduğunu unutmadan, farklı fiziksel ve kişisel özelliklerinle kendine değer verip, saygı duyuyor musun?
Bu ve benzeri sorunlara verdiğiniz yanıtların evet ya da hayır olmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunu sadece benim düşünmemin sizin için bir anlamı olmadığını da biliyorum. Bu nedenle sizlerin de benzeri düşüncelere sahip olduğunuzu varsayarak konuya devam edelim diyorum.
Herkes değerli, herkes önemli gibi klişe sözler, zemini varsa anlamlıdır, yoksa, içi doldurulmadan bir anlam ifade etmemektedir. Kişisel gelişimciler, uzmanlar ve bir sürü eğitimciler kendi açılarından bu konu üzerine yazılar yazıp yorumlar yapmakta, insanlara ve hatta kendine! yardımcı olmaya çalışmaktadır. Hepsine saygı duymakla beraber bu insanın kendilik algısı üzerine zemini boş, gerçek hayatta karşılığı olmayan vaat, ümit ve tavsiyelerin insanları nihayetinde ümitsizliğe ve yalnızlığa sevk edebileceği göz ardı ediliyor.
Sen çok güzelsin, yeteneklisin, istersen milyonlar kazanabilirsin, başarılı olmanın 10 altın kuralı gibi insanları heyecanlandıran, kendileri ile ilgili gerçekçi olmayan düşünce ve algıya zorlayan yayın, program ve uzmanlara karşı mesafeli olunması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, hiçbir zaman, kısa çözümlerle, bol vaatli kitaplarla ya da bir uzmanı dinlemekle insanın hayatı o kadar kolay değişmiyor, değişse de o kişi için faydalı sonuçlar getirmiyor.
Çünkü birey yalnız bir canlı değildir, onun çevresi vardır, yakınları vardır, yaşadığı fiziksel bir çevre ve kültür vardır. Bu şekilde yaşayan bir birey, kısa yoldan, emek harcanmadan bir değişime zorlanması kendi ve çevresi ile uyum sorunlarına yol açmakta, ne mevcut çevresine uyumunu devam ettirebilmekte, ne de yeni çevreye uyum sağlayabilmektedir.
Bu sosyal uyum ve çevre ile kurduğumuz ilişkinin bir diğer yönü de kişinin kendisi ile ilgili algı ve bilgileridir. Bunlar tamamen kendi tarafından oluşturulmuş düşünceler mi, yoksa başkalarının enjekte! ettiği bir düşünce mi? bunun üzerine çalışılması ve değerlendirme yapılması gerekir. Bunun için de çocukluk dönemi aile ve çevre ilişkileri ile bireyin kişilik özeliklerinin irdelenmesi ve nasıl bir rol oynadığının fotoğrafının çekilmesi gerekir. Birey, kendi varlığı ile çevre arasında dengeli sağlıklı bir ilişki kurabilmiş mi, yoksa bir tarafı baskın bir ilişki mi yaşamıştır.
Eğer, çevrenin etkisi baskınsa, çevrenin beklentilerine uygun davranma, onları memnun etme, kimseyi kırmamaya çalışmak gibi bir takım mantıksız düşünme biçimleri oluşmuş olabiliyor. Kendi varlığını başkalarını memnun etmeye odaklanmış, başkalarının övgü ve iltifatı ile var olduğunu, değerli olduğunu düşünen kişiler kendileri olmaktan memnun değildir. Kendileri ile barışık değillerdir, farklı ve özel olduklarını unutup, bir takım fiziksel farklılık ve eksiklikleri fazlasıyla sorun ediyor ve ilişkilerini sınırlıyorsa önemli bir sorun var demektir.
Çevrenin etkisi az, kendi kişisel egosu yüksek olduğu zaman da, başına buyruk, diğerlerini küçümseyen, sadece kendi duygu ve düşüncelerine önem veren bir kişiliğe sahip bireyler de çevresi ile uyum sağlayamamaktadır. Kişisel ego’yu tatmin etmek için de, daha çok bencil davranışlar sergilemekte, daha çok doyumsuz olabilmektedir. Çevreden ilgi görmek için dikkat çekici tutum ve davranışlar sergilemeye ve daha çok sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır.
Nihayetinde, fiziksel özelliklerimizi değiştiremeyiz ama kişisel özelliklerimizi değiştirip geliştirebiliriz. Fiziksel özelliklerimizi değiştirmeye çalışmak yerine olduğu gibi kabul etmek gerekir. Çünkü seçme şansımız olmayan değiştiremeyeceğimiz özelliklerimiz için can sıkıp üzülmek ve kafaya takmak rasyonel ve gerçekçi bir tutum olmayacaktır.
Bu nedenle kendimizi fiziksel ve kişisel özelliklerimizle, olduğumuz gibi kabul edip kendimizle barışık olmamız kişisel gelişimimiz için en temel görevlerdendir. Fiziksel özelliklerimiz yerine kişisel özelliklerimize yoğunlaşmak, değiştirmek ve kendimizi geliştirmemiz gerekmektedir. Hoşça kalın.

 

Bu yazı toplam 339 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.