1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Kendiniz, Aileniz, Şehriniz ve Başbakan İçin!
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kendiniz, Aileniz, Şehriniz ve Başbakan İçin!

A+A-

Yeni seçilen belediye başkanlarına sadece “başarılar”dilemeyelim. Başarı ile beraber sabır, azim, ve çok çalışma dileyelim. Fakat bunlar da yetmez bunların yanında dürüst olmaları, adil olmaları, rüşvetten, istismardan, iltimastan, hırstan uzak kalmaları için de hem dua edelim hem de varsa gücümüz uyaralım. “Verdim oyumu benim işim bitti” demek, bizleri hem bu dünyada hem öbür alemde sorumluluktan kurtarmayacak bilelim. Başkanlara, kendilerini, çevrelerini, seçildikleri partilerin tüm üyeleri ile birlikte bilhassa liderlerini bu dünya ve öbür alemde zora sokacak her türlü yanlıştan, her türlü vebalden kaçınmaları için uyarmak ve onlar için dua etmek vazifelerimiz arasında bunu bilelim.
Yerel yönetimlerin yetki ve bütçe olarak güçlenmeleri belediye başkanlarının ve belediye yönetiminde yer alan her yöneticinin yükünü bir kat daha artmıştır. Bu söylediklerime en büyük örnek son yıllarda belediyelerin, önceleri ancak devlet tarafından yapılabilen büyük ve pahalı yatırımlara imza atabilmeleridir. Son kanunla büyük şehir belediyeleri adeta birer eyalet haline dönüştü. Büyük Şehir Belediye başkanları sadece il merkezlerinden değil o şehre bağlı tüm ilçe belde ve köylerden sorumlu hale geldi. Başkanların, hizmet alanları ve yetkileri genişlerken, o nispette de yetkileri ve bütçeleri de arttı.
Bu büyük imtihanda Rabbımızın onları(belediye başkanları ve diğer yöneticileri) günahlardan, yanlışlardan, koruması için her vatandaşımızın samimi dua etmesi gerek. Çünkü hem yapılacak yanlışlar, işlenecek günahlar sadece yapanları değil, birlikte yaşadığımız bu toprakları da kirletecek; hem de oy verdiğimiz insanların yapacakları yanlışlar, altına girecekleri veballere bizlerde öyle veya böyle ortak olacağız. Çünkü bizlerde oy vererek ciddi bir sorumluluk aldık. Yapılacak yanlışların vebalinden sadece onlar değil onlara oy veren bizlerde mesulüz. Bu uyarılarımız sadece iktidar partisinden seçilen başkanlara değil, tüm seçilenlere. Yalnız bu satırları yazan ben, gönül olarak İktidar partisine yakın olduğumdan bilhassa onları uyarıyorum. Çünkü oy veren her vatandaş gibi ben de oy vererek büyük bir sorumluluk altına girdiğimin farkındayım. Oy verirken sadece iyi niyetimiz yeterli mi? Ülkemizin, bölgemizin, dünyanın... İçinde bulunduğu siyasi, sosyal, ekonomik, eğitim…Durumunu analitik bir düşünce ile değerlendirip oyumuzu ona göre mi verdik, yoksa sevdiğimiz birilerinin hatırına mı?
Ak Sakallı, Ak Yaşmaklı Ninelerin Duaları İçin
Beni bu satırları yazmaya iten diğer bir sebep de, son seçimde çok acıklı, pek ibretli manzaralar yaşamış olmamdır. Değişik nedenlerle bu seçim döneminde birkaç mitinge katıldım ve birkaç köye, kasabaya gittim. Bu seçimlerde gözlerim ve kulaklarım iktidardan veya muhalefetten hiçbir beklentisi olmayan pek yaşlı, çok nurlu ninelerin, ak sakallı, eli tespihli, başı takkeli gönlü açık dedelerin, Başbakana çok içten, pek samimi dualar ettiğini ve Başbakanı sesi kısık görünce sanki evladı ağır bir hastalığa yakalanmış bir yürekle ve hisle gözyaşı döktüklerini gördü ve duydu. Bu piri fani, ak sakallı dedelerin, ak yaşmaklı, ak gönüllü ninelerin; bazen hüzünlü, bazen kahırlı, çoğu zaman kederli ağlayışları ve ellerini rahmana açıp başbakan için, ülke için dua etmeleri, onların oy verdiği insanların dünya ahiret sorumluluklarını bir kat daha artırıyor. Bu sebeple bilhassa iktidar partisinden seçilen başkan ve diğer yöneticiler, bu çok temiz, bu çok duru, bu çok içten duaların sorumluluğunu bir an olsun unutmamalılar. Halkın çok önemli bir bölümünün kendilerine değil, ülkesi için, milleti için gece gündüz demeden, yurt içi, yurt ayrımı gözetmeksizin, ölümüne çalışan; on yıllık bir dönemde elli yıllık iş yapan(o nispette de sıhhat olarak yıpranan) bir lidere (Erdoğana) oy verdiklerini unutmasınlar. Bu nedenle sayın başkanlar, bu yeni dönemde iş yaparken sorumluluklarınının sadece millete, sadece kendilerine, sadece ailelerine, sadece çevrelerine… Karşı değil Başbakana karşı olduğunu da unutmamalılar.
Allah, Başkan, meclis üyesi seçilerek büyük bir yükün altına giren vatandaşlarımıza, gayret, dürüstlük, başarı, adalet… Nasip etsin. (Amin)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.