1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kent Hastanesinin Yeri
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kent Hastanesinin Yeri

A+A-

Sağlık Bakanlığı, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü kullanımında olan bir araziyi, üzerine hastane yapmak için talep etmektedir.

Enstitünün bulunduğu topraklarda 100 yıllık bir emek mevcuttur. Uzun ıslah çalışmalarından sonra kazanılmış değerli bir tarım arazisidir. Bahri Dağdaş Enstitüsü dünya üzerinde sadece iki yerde mevcut olan Uluslar arası tarımsal araştırma enstitüsünden birisidir. Bu topraklarda ülkemiz için stratejik öneme sahip tohum geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Böylelikle ülkemiz tohum üretiminde dışa bağımlı olmaktan kurtulmaktadır. Enstitü arazisi Konya’nın havası en kirli yeri olup kışları is ve sisin eksik olmadığı bilinmektedir. Hastane ve yerleşim yeri için uygun bir yer olmadığı açıktır. Enstitü arazisinin zemini daha öncesi bataklık olduğundan çok katlı bina yapımına uygun değildir. Bölgeye yapılan Adliye binası bile birkaç yıllık olmasına karşın, yer yer çöküntüler ve güçlendirme çalışmaları ile ayaktadır. Yerleşime uygunluk imar açısından sorunlar taşımaktadır. Enstitü arazisi hayvancılıkla yoğun olarak iç içe olup, Enstitünün hemen karşısında Türkiye’nin en büyük Hayvan Pazarı ve hayvancılık entegre tesisi bulunmaktadır. Enstitüde de hayvancılık çalışmaları önemli bir alan teşkil ediyor olup hemen hemen Türkiye’nin tüm yarısını kapsayan alanda yürütülen projeleri mevcuttur. Ayrıca Konya çöplüğü ve kanalizasyonunun çıkış noktasına yakın ve halen bu gün bölge insanının kokusundan rahatsız olduğu bir bölgedir.
Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü 1914 yılında kurulan, toprakları özellikle son 50 yıldır ıslah programı kapsamında iyileştirilmiş, 19 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’nun 3. Maddesi( j )bendinde belirtildiği gibi, birinci sınıf sulu mutlak tarım alanlarına sahiptir.
Enstitüden elde edilen tohum çeşitleri ile Ülkemizde 1 milyon 500 bin ha, Dünyada 1 milyon ha alanda ekiliş yapılmaktadır. Bu kuruluşta ne yapılıyor sorusuna cevabımız ıslahçılığın bedeli bir ömürdür, birçok ıslahçı çalışma yaşamında başlattığı çalışmanın sonucunu görememektedir. Geçmişte dekar başına 35- 50 kg ortalama verim alınan buğdayda bu gün ortalama alınan verim kıraçta 250-400 kg, sulu alanlarda 800-1000 kg seviyelerine gelmiştir. Bu gelişme ve büyüme tarımsal araştırma enstitüleri ve bu işe ömrünü gönlünü veren çok kıymetli araştırmacı uzmanlarımız sayesinde olmuştur.
Enstitü bitkisel araştırmalar yanında Türkiye ve İç Anadolu için vazgeçilmez olan küçükbaş hayvan ıslahı ve geliştirme çalışmalarında da öncü kuruluşlardan birisi olup, tüm bölgede yaptığı çalışmalarla hayvansal üretime katkıda bulunmaktadır. Yapılan Halk Elinde Islah Projeleri ile hayvan başına 5 kg canlı ağırlık artışı sağlanmıştır.
Bahsedilen bu çalışma ve faaliyet alanının daha geliştirilerek Ülkemizi önümüzdeki su ve gıda yüzyılına hazırlamak tarımda ve özellikle tohumculukta ithalatçı pozisyondan kurtarmak için, Toprağımızı gelecek nesillere kullanılabilir bir şekilde devretmek için
19 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’nun 2. ve 4. maddelerinde açıkça belirtildiği gibi; “Tarım arazilerinin amaç dışı ve yanlış kullanımlarının önlenmesi, korumayı sağlayacak yöntemlerin oluşturulması” gerekmektedir. Bu arazi; 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’nun 3. maddesi j bendinde belirtildiği gibi, birinci sınıf sulu mutlak tarım arazisi olup Enstitünün en verimli arazisidir. 30 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu ve Türk Medeni Kanunundaki değişiklik yapılmasına hakkındaki kanun taslağında da açıkça belirtildiği gibi, aynı zamanda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Ulusal televizyonlarda yayınladığı Tarım topraklarına inşaat yapılmasını hep beraber engelleyelim doğru yaklaşımını desteklenmelidir.Aklı selim insan olarak düşünüldüğünde ve Türkiye’nin bir tarım ülkesi ve tarım olmadan bir Türkiye’nin düşünülemeyeceği gerçeği ile Uluslararası Bahri Dağdaş araştırma enstitüsü tarım arazilerinin imara açılması cinayettir.
Sağlık Bakanlığı, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü kullanımında olan bir araziyi, üzerine hastane yapmak için talep etmektedir. Bu durum mahkemeliktir. Buranın kent hastanesine devri yukarıda belirttiğim gibi, geleceğin cinayetidir. Bence buranın hibe edilmesinin altındaki tek gerçek rant olayıdır.Konya’nın hastane yapılması için çok yeri bulunmaktadır. İlla Karatay bölgesine bir hastane yapılacaksa buna karşı değilim. Bölgeye yeterli bir hastane yapılabilir.
Son aldığımız bilgilere göre Tarım Bakanı M.Mehdi EKER’in Bahri Dağdaş Uluslararası Hububat Araştırma Enstitüsünün arazinin 945 dekarlık kısmının 13.06.2014 tarih ve 391 sayılı olur ile Sağlık Bakanlığına hastane yapılması için verildiği, bahsedilen 945 dekar alanda bulunan sulama tesislerinin taşınacağı söyleniyor, kuyular nasıl taşınacak, toprağın taşınacağı söyleniyor, toprağın taşınması sonrası yapısı bozulur ve üretim yapılacak olgun toprak özelliğini kaybeder, taşınan topraktan tekrar üretim yapmak için tekrar on yıllar gerekir, Bahsedilen 945 dekar arazinin 25 cm kısmı taşınsa 300.000 m3 toprak taşınması gerekir buda yaklaşık 15.000 kamyon hafriyat demektir. Söylenen yapılmaya çalışılan bu durumun tarımla, teknikle hiçbir alakası bulunmamaktadır.
Bu çalışmanın durdurulması için başta Konyalılar, sivil toplum kuruluşları ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu göreve davet etmekteyim.
 

Bu yazı toplam 129 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.