1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kent Merkezi Ve Trafik
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kent Merkezi Ve Trafik

A+A-
Eğer algılaması büyük, çevre mühendisliğinde,trafikten anlayan olursa Trafik mühendisliği için Konya kent merkezi çok iyi bir laboratuvar oldu.
Yaza yaza bir hoş olduk, hani derler ya :

“Dilimizde tüy bitti
.”
Her geçen gün arapsaçına dönen  Konya trafiğine bir yetkilinin neşter vurması ne zaman olacak doğrusu merak ediyorum. Bazılarının dediği gibi” toplu taşıma araçlarını kullanın”  sözü basit bir savunmadır.Ancak belli günler, belli saatlerde yine belli hatlarda  o sözü söyleyenleri toplu taşıma araçlarıyla  yolculuğa davet ediyorum. Elbette büyük şehirde yaşamanın getirdiği külfetler ama, alınacak tedbirlerle bunun önüne geçilebilecekse bu basit savunmalara ihtiyaç var mı ?
Yine hani derler ya :
“Oynamasını bilmeyen gelin yerim dar” dermiş.
Konya trafiğinin aslında ne kadar basit yöntemlerle çözülebileceğine dair bir merkez Konya. Ancak yanlışlar, yanlış planlamalar ve denetimsizlik Konya trafiğini çoğu zaman içinden çıkılmaz hale getiriyor. Caddeler yetmiyor, yetmeyen bu caddelere başka yükler yükleniyor. İşte Alaeddin- Adliye tramvay hattı.
Konyalılar artık “illallah” dediği bu Konya trafiği ne yazık ki tek elden yönetilmiyor/yönetilemiyor.
Hep söyledik.
Şehir içinde trafik durma noktasına gelmişken, tek nefes alınabilecek hatlarda  düzenleme yapılsın. Yılan hikayesine dönenen çevre yolu bur an önce bitirilsin.
Çevre ve refüj düzenlemeleri trafiğin en az olduğu saatlerde yapılsın ki, burada yapılan çalışmalarda yollar daraltılmasın.
Bir kez daha yazıyorum Belki kent yöneticileri uyarıları dinlerler. Gerçi bundan önceki iyi niyetli  uyarılarımız hep kulak ardı yapılıp görmezlikten gelindi ama yinede yazalım.

Taa ki;
Tüm yanlış uygulamalara rağmen Konya’da  trafik ne zaman kilitlendi, o zaman telefonlar baş ağrıtmaya başlıyor. Vatandaş bizden bunların yazılmasını istiyor.
Ne Valilik'in, ne Emniyet Müdürlüğü'nün, ne Büyükşehir Belediyesi'nin, görebildiğim kadarıyla tüyleri kıpırdamıyor. Vali Bey’den, Emniyet Müdürlüğünden, Büyükşehir Belediye Başkanlığından duyarlılık bekliyorum.
Bence bu sorun için çareler çok kolay gibi geliyor.
Masa başında oturmakla, doğru yanlış bilgilerle yetinilerek bu iş çözülmez.Sadece kenti tanımak yeterliydi, sorunu çözmek için.

İlk önce;
“Ben kapattım oldu, bu iş böyle yapılıyor. Ben açtım oldu” mantığıyla Emniyet Müdürlüğü önündeki akan trafiği  ve caddeyi  ikiye bölmek neyin nesi? Burayı kaldırmak lazım.
Alaeddin çevresinde trafiği belli gün ve saatlerde  sadece özel taşıtlara açmak gerekir. İstanbul Caddesi’nde ana arter üzerindeki cadde üzeri parkı kaldırmak lazım. Aynı şekilde Alaeddin’den Mevlana’ya doğru giden yolu ya trafiğe kapatmalı, ya da sadece özel arabalara izin vermeli. Dolmuş ve belediye otobüs durağı için başka bir yer bulmalıdır.
Allah aşkına siz hiç Larende Caddesi’nden, Karaman Yolu, Eski Garaj civarı, Milli Eğitim Müdürlüğü çevresinden geçmiyor musunuz? Buralar park mı, yoksa araç trafiğine açık yol mu?

Sonrasında;
Konya’ya giriş noktaları olan yerlerde olan  polis kontrolü  artırılmalı, şehir içine girecek otobüs, tır- kamyon hiç değilse belli saatlerde sokulmamalıdır.
Yine görebildiğim kadarıyla  Otogar çevresinde ve özellikle de Eski Selçuklu Belediye Kavşağı’ndaki trafik ışıkları gözden geçirilmeli ve  Selçuklu’ya dönülen  köprüden hemen 50 metre sonra konulan trafik lambasının ne işe yaradığını birisi bana izah etmelidir.

Yine;
Anlamakta zorlandığımız konulardan biri de, tüm sürücülerin dikkat ettiği üzere, sanki şehrin içinden polis adeta göstermelik oldu.
Israrla söylüyoruz.Büyük kentler, mesai saatlerinde trafik polisi ile yönetilir. Kavşaklardaki polisler ve seyyar polisler gerçek anlamda görev yapmıyor. Hatalı sollamalar, trafikte zik-zak çizen sürücüler, kuralsızlıklar, gereksiz yere klakson çalmalar, susturucusuz araçlar kol geziyor.
Sanki gizli bir talimatla, en yoğun saatlerde trafik polisi adeta sokaklardan çekildi/çektirildi!
Yine anlamakta zorlandığımız ve Konya trafiğinin adeta “içine eden” bir başka neden de, ağır vasıtalar. Özellikle akşam saatlerinden ve sabah saatlerinde yollar park halinde.

Allah aşkına;
Yasak olmasına rağmen kentin içinde vızır vızır dolaşan bu kamyon ve TIR'lara kim dur diyecek?
Valilik, Emniyet yapmayacaksa bu işi, kim yapacak?
Hangi kentte;kamyonlar ve TIR'lar rahatça şehir içinde dolaşabiliyorlar ?

Niye;
Bir türlü dolmuşlar duraklarda durmuyor, durdurulamıyor. Gelişi güzel ve 2 lira alacağım diye hatalı sollamalar, aşırı sürat ve istedikleri yerde yolu alıp- indirmeler trafiği felç ediyor.

Peki ya;
Mesai saatlerinin bir türlü düzenlenememesi!
Bu kadar mı zor, değer kentlerin hayata geçirdiği bilindik uygulamayı Konya’da  hayata geçirebilmek?
Resmi dairelerin, okulların mesai saatleri ve kapanış saatleri belli. Bunlara bir düzenlemek getirmek çok mu zor ?
  
Bu yazı toplam 260 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.