1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Kentleşen Ilgın’ın Lideri : H. İbrahim Oral
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Kentleşen Ilgın’ın Lideri : H. İbrahim Oral

A+A-

Geçtiğimiz günlerde gazetemizin sahibi Yusuf Gürbüz Bey’le birlikte Ilgın ilçe belediye başkanımız Halil İbrahim Oral Beyefendiyi ziyarete gittik. Gayet verimli geçen görüşmelerimiz esnasında anladık ki Ilgın, Ilgın olalı ilk defa yoğun ve büyük yatırımları bu dönemde almış. Bunları sayın başkanın ağzından çıkan ifadeler ve gösterdiği belgelere atfen değil yatırımları bizzat yerinde görmüş bir kardeşiniz olarak teyit etmek istiyorum. Memleketim olması hasebiyle çocukluğumdan beri gidip geldiğim Ilgın’ın değişen yüzünü görmekten inanılmaz keyif alıyorum. Başkanın dinamik yapısı sayesinde gerçekleşen bu değişim karşısında mutlu olmamak elde değil. Kendisinin yine AK Parti tarafından yeninden aday gösterilmesi de boşuna değildir. Özellikle Ilgın gibi seçmeni çok seçici bir ilçemiz için kimse belediyeyi kaybetme riskini göze alamaz. İşte bu sebeple kendisini her açıdan ispat etmiş olan Sayın Başkan Oral’ın ikinci dönemde yapmayı planladığı devasa projeler bulunuyor. Bugünden başladığı girişimler geleceğin Ilgın’ı hakkında bir ön fikir veriyor. Örneğin Ilgın kaplıcalarıyla alakalı başkanın çok güzel düşünceleri var. Buna dayalı sebeplerle yoğun bir diplomasi trafiği yürüterek Ilgın kaplıcalarını hak ettiği mevkie yükseltmek olduğunu açıkça ifade ediyor. Konya halkının farklı illerde ki kaplıca ve içmecelere gitmesine gerek kalmayacağını söylüyor. Konya halkının bulduğu fırsatta Afyon’da ki kaplıcalara ve Antalya ve Alanya’ya denize koşmak yerine şifası ve kalitesi ispatlanmış olan Ilgın kaplıcalarının ilk tercihler arasına girebilmesi için yoğun gayret gösteriyor. Hatta sadece Konya için değil bu değerli termalin tüm Türkiye’de ve dünyada daha layıkıyla tanıtılması gerekliliğine işaret ediyor. Ben başkanın azmini görünce ikinci dönemde artık Ilgın’a ne gibi hizmetler getireceğini tahayyül etmede bile zorlanıyorum. Özellikle yeni planlanan ve projesi hazır olan 600 yataklı dev termal otel projesinin bittikten sonra alacağı hali gösteren resmi gösterince Ilgın kaplıcalarının Türkiye’de ki ilk sıralara namzet bit kaplıca olacağına inancım bir kat daha arttı. Ama ben başkana şunu sormadan da edemedim. “Evet dev bir tesis olsa da sizin düşünce ve gidiş noktanıza göre bununda yetersiz kalacağını ve yoğun talebi karşılamayacağı riskini dikkate aldınız mı?” Bununla alakalı sayın başkan, bu hedefe ulaşmak için elbette ki sadece belediye yatırımlarının yetmeyeceğini ama bölgede yatırım yapmak isteyen işadamlarına ellerinden gelecek desteği vereceklerinin altını çizdi. Birde halihazırda ki İpek Termal Otel’in yakın bir tarihte mevcut işletmecilerle olan süresinin dolacağını, bu işletmeyi en güzel şekilde yürütebilecek işadamlarına uygun şartlarda kiraya verebileceklerini söyledi. Bunu da köşemizden işadamlarımıza duyurmuş olayım. Süper geliri olan bu tesisi kiralamak isteyenler olursa Ilgın belediye başkanımızla direk temasa geçebileceklerini söylemiş olalım.

Başkanla konuşmamız sırasında geçen dikkat çekici bir ayrıntıya daha değinmeden edemeyeceğim. Ilgın’a giriş kısmına yapılan dev köprü için yoğun bir çaba göstermiş. Bununla ilgili özellikle Konya milletvekilimiz Ayşe Türkmenoğlu Hanımefendiye teşekkür ediyor. Bu projenin gerçekleşmesi için Sayın Türkmenoğlu’nca dönemin ulaştırma bakanına posta koymak diye tabir edebileceğimiz bir gayretle bu hizmetin getirildiğini ifade ettiler. Toplamda 8.5 milyon TL’ye mal olan bu köprü sayesinde Ilgın’ın görünümünün değiştiğini ve kent girişte ki yaşanması üzücü olan trafik kazalarının önüne geçildiğini öğrendik.

Ilgın belediye başkanımızın hizmetlerini bu satırlara taşımak istersek yetmeyeceği aşikar. Ama ben şunu ifade etmekte yarar görüyorum. Ilgın’ı bizzat bilen bir kardeşiniz olarak çocukluğumdan bu yana devamlı gidip geldiğim bu ilçede bugüne kadar hiç değişiklik olmaması karşısında şaşırıp kalırdım. Senelerdir gidip geldiğim bu mini kentte değişen bir şey olmaması ve her yerinin aynı kalması çok garibime giderdi. Çocuk aklımla Ilgın kaplıcalarının dahi klasik görünümünden yıllar boyunca kurtulamaması ve yalandan iki katlı otel tabir edilen önünde ki iplere asılı bornoz ve havluların olduğu nahoş görüntü hala gözlerimin önünde. Şu anda gidip bir görmenizi isterim. Her taraf pırıl pırıl olmuş. Yakın bir tarihte inşa edilecek projeler sayesinde çehresinde ciddi değişiklikler olacak. Mevcut adaylara bakıldığında bunu yapabilecek tek kişi Sayın Oral’dır. Bunun için Ilgın halkının ayağına kurşun sıkmayacağını ve başkana yeniden destek vererek yüksek bir oy oranıyla tekrar o koltuğa oturtacaklarını düşünüyorum. Zaten görüşüp konuştuğumuz Ilgınlılar da durumun farkında oldukları için başkanı desteklemede kararlı görünüyorlar.
Başkana buradan birkaç hususta düşüncelerimi paylaşmakta yarar görüyorum. Halkımız genel anlamda dış makyaj odaklı olduğu için iç kısımda olan yatırımları fark edemiyor. Evet dış görünümde ciddi değişimler olduğu kesin. Örneğin tüm Ilgın sokaklarını çamurdan kurtarıp parke taşlarıyla döşemek mevcut belediye şartlarında kolay bir hizmet değildir. Ama bunun dışında yapılan altyapı yatırımlarını da halkın bilgisine sunmak amacıyla Ilgın’ın farklı alanlarına billboardlar kanalıyla bu hizmetleri duyuracak bir çalışma yapılması gerekiyor.
Her halukarda Ilgın’lı başkanını çok seviyor. Onu bağrına basıyor. Hak ederek ve kazıya kazıya geldiği bu makamın hakkını verecek mevcut içerisinde ki tek aday olduğu ifade ediliyor. Aslında buradan yapılan yatırımlara dair detaylara girmek istiyordum . Ama sadece birkaç çalışmaya bile bu kadar satır karaladıktan sonra yüzlerle ifade edilecek sayıda ki diğer yatırımlara değinecek olursak bunu seçim tarihi öncesinde bitirmenin imkansız olacağını biliyorum. Başkan, Büyükşehir yasasına rağmen Konya Büyükşehir Belediye’sine dahi hiç yük getirmeyeceklerini açık bir yüreklilikle ifade ediyor.
Sözün özü gaybı ancak Allah bilir. Geleceği elbette bilemeyiz ama ben halkın ifadelerine istinaden başkana şimdiden hayırlı olsun demek istiyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum