1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kentsel dönüşüm ile Konya kazanıyor
Kentsel dönüşüm ile Konya kazanıyor

Kentsel dönüşüm ile Konya kazanıyor

Meram Belediyesi tarafından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları Şükran Mahallesi’nde devam ediyor. Dönüşüm çalışmaları kapsamında Sahibata Katlı Otoparkı’nın yıkımına başlandı.

A+A-

Meram Belediyesi tarafından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları, hızla devam ediyor. Çöküntü bölgesi olarak ifade edilen, konutların eskidiği alanlarda ve planı bulunmayan çarpık kentleşmenin olduğu alanlarda toplam 1 milyon 400 bin metre kare alan üzerinde kentsel dönüşüm yapılıyor. 10 bin kişiyi içerisine alarak 5 ayrı alan üzerinde devam eden yenileme çalışmaları devam ediyor. Şükran Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm alanı ise 170 bin metrekare. 6 bin 306 sayılı kanun gereği uygulanan Meram’daki kentsel dönüşüm projesinde, proje alanı 16.5 hektar. Toplam parsel sayısı 609 adet ve toplam hissedar sayısı ise 2 bin 91 kişi olarak biliniyor. Konya’nın şehir merkezinde yer alan Şükran Mahallesi ise Kentsel Dönüşüm projesini başında gelen mahallerin arasında bulunuyor. Şükran Mahallesinde toplamda 2 bin 91 mülk sahibi bulunuyor.

RİSKLİ ALAN İLAN EDİLMİŞTİ

Meram ilçesi, Şükran Mahallesi sınırları içerisinde toplam 16.3 hektar büyüklüğünde belirlenen parseller Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 30 Ocak 2015 tarihli yazısı üzerine riskli alan ilan edilmişti.

Şükran Mahallesi’ndeki yapı stokunu iyileştirmek, şehir ekonomisine kazandırmak ve şehrin imajı açısından olumsuz bir tablo sergileyen alanı, Konya’ya daha faydalı bir hale getirmek üzere 2015’in 3’üncü ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın teklifiyle Bakanlar Kurulu tarafından ‘Riskli alan’ edilen bu bölgede çalışmalar başladı. Mevlana Kültür Vadisi’nde bulunan Bedesten Çarşısı’nın hemen bitişiğinde olması hasebiyle Şükran Mahallesi’nin mevcut durumuyla şehrin imajını olumsuz manada etkilediği de Meram Belediye Başkanı Fatma Toru tarafından dile getirilmişti.

KONYA YENİ BİR DEĞERE KAVUŞUYOR

Meram Belediyesini Türkiye’de örnek gösterilen projelerinden olan Kentsel Dönüşüm projesi bu yıl tüm hızıyla devam ediyor. Mahalledeki yapıların çoğu fonksiyonelliğini yitirmiş, işlevini kaybetmiş, ekonomik olarak ömrünü tamamlamış 40 - 50 yıllık yığma yapılardan oluşuyor. Projenin tamamlanmasıyla, Şükran Mahallesi, Mevlana Müzesi, Bedesten Çarşısına yakınlığıyla da şehrin en gözde mekanlarından biri haline geleceği düşünülüyor. Eskimiş yapılarıyla şehrin görüntüsünü de etkileyen Şükran Mahallesi’ne şehir dışından göç edenler ve Suriyeli sığınmacıların kullandığı mahalle olarak kullanılıyordu. Şükran Mahallesi’ndeki bu dönüşümün Bedesten’le bütünleşmesiyle birlikte de Konya çok büyük bir değere de kavuşmuş olacak.

ORTA VADEDE HEDEFLER BÜYÜK

Meram Belediyesi tarafından bütüncül bir bakış açısıyla başlatılan Dönüşüm Meram Projesi, ilçenin neredeyse tamamını kapsıyor. Master Plan ile kısa vadede 1 milyon 400 bin metrekarede dönüşüm gerçekleştirilecek. Orta vadede ise 9 milyon metrekarede ve 28 mahallede kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştirilecek. Uzun vadede ise 50 milyon metrekarede ve 60 mahallede çalışmalar yürütülecek. Dönüşüm Meram Projesi, şehircilik anlamında Konya tarihinin en önemli projelerinin başında yer alıyor.

Kentsel dönüşüm ile Konya kazanıyor

Kentsel dönüşüm ile Konya kazanıyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.