1. HABERLER

  2. MALATYA

  3. Kerpiç Evlerde Çalışmalar Başladı
Kerpiç Evlerde Çalışmalar Başladı

Kerpiç Evlerde Çalışmalar Başladı

Kongre ve Kültür Merkezi’nin yanında inşa edilen, ancak çalışmalar tamamlanmadan uzun süre atıl kalan kerpiç evleri, turizm ve cazibe merkezine dönüştürülecek. Bu kapsamda Malatya Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına başladı.Turizm...

A+A-

Kongre ve Kültür Merkezi’nin yanında inşa edilen, ancak çalışmalar tamamlanmadan uzun süre atıl kalan kerpiç evleri, turizm ve cazibe merkezine dönüştürülecek. Bu kapsamda Malatya Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına başladı.
Turizm ve Cazibe Merkezi Projesi’ne göre, kerpiç evler kent tarihi müzesi, kafe-kıraathane-anı evi, resim-müzik-fotoğraf atölyesi, Malatya mutfağı ve çocuk kulübü olarak değerlendirilecek. Turizm ve cazibe merkezi olarak planlanan proje kapsamında, Kültür sokağı, resim-müzik-fotoğraf atölyesi, Malatya mutfağı ve çocuk kulübü ikmal inşaat işi Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kent Tarihi Müzesi ve kafe-kıraathane-anı evinin ihalesi ise Malatya Valiliği tarafından yapıldı. İhaleleri yapılan ve Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı kontrolörlüğünde sürdürülen proje çalışmaları doğrultusunda Kültür Sokağı’nda, kesme bazalt, granit ve beyaz çakıl taşları kullanılacak. Bahçede ise ağaç ve yeşillendirmelerin yanı sıra çocuk oyun grupları, fıskiyeli havuzlar, gezinti alanları, oturma ve aydınlatma grupları yapılacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, kerpiç evlerin uzun süredir atıl kaldığını ve görüntü kirliliği oluşturduğunu belirterek, Malatya Valiliği ile birlikte ikmal inşaat işini haleye çıkararak, bu alanı cazibe merkezine dönüştürmeyi planladıklarını kaydetti. Evlerin Büyükşehir Belediyesine devrinden sonra yaptıkları incelemelerde bir takım sorunlarla karşılaştıklarına da değinen Çakır, “Yaptığımız değerlendirmeler neticesinde mevcut kerpiç evlerde zamanla yaşanan erozyon nedeniyle tadilat yapılması gerektiği kanaatine vardık. İlk etapta buradaki mevcut kerpiç evlerin tadilatlarını yapacağız. Ardından da projenin aslına uygun olarak düzenlemeler yaparak burayı Malatya’ya ve Malatya halkına kazandıracağız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.