1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KIBRIS’TA NELER OLUYOR ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KIBRIS’TA NELER OLUYOR ?

A+A-

İç politika,

Dış politika,

Seçim,

Ekonomi,

Dış politika  derken burnumuzun dibindeki Kıbrıs’ta neler olup, bittiğinin farkında mıyız bilmiyorum. Yalnız bildiğim bir şey ve takip edebildiğim kadarı ile  Kıbrıs’ta bir oldu- bitti veya ali Cengiz oyunu oynanmak istemekte. Bunun için Rumlar hazırlık içindedirler.KIBRIS Rum yönetimi 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türk ordusu karşısında  yedikleri şamarı unuttular ve ardından panik halinde sivil erkekleri silahlandırmaya başladıkları haberleri var. Yaklaşık 60 bin haneye mühimmatlarıyla birlikte G-3 piyade tüfeği zimmetlediği belirtiliyor. Rum ordusu ‘seferiler’ adı verilen bu milis gücüne her yıl kısa süreli silahlı eğitim verildiği haberleri var. Rum seferiler ise, son yıllarda eşleri ve çocuklarını eğitime götürmeye başladığı  görülmektedir. Makyajlı kadınlar ve küçük çocuklar, elde otomatik silah, Türklere karşı gerilla savaşına hazırlanıyor.Rum ordusunun seferberlik görev emri çerçevesinde seferilere verdiği silahlı eğitim her yıl Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. Rum subaylar, seferilere yeni model otomatik tüfeklerin nasıl kullanılacağı, silah bakım, ilk yardım, açık arazide gerilla tarzı silahlı mücadele ve hayatta kalma eğitimi veriyor.
Son yıllarda Rum seferiler silahlı eğitime eş ve çocuklarını da getirmeye başladı. Güneş gözlüklü, makyajlı kadınlar ve küçük çocuklar da savaş eğitimi alıyor. Zorlu arazi şartlarında temel silahlı mücadele eğitimi alan Rum aileler, savaş eğitimini sosyal etkinlik olarak görmeye başladı ve silahlı görüntülerini sosyal medya hesaplarından da yayınlıyor.

Peki bizim   Türk hükümeti ne yapmaktadır?KKTC Bakanlar Kurulu, bir önceki hükümet döneminde bakanlar kurulu kararıyla istisnai vatandaş yapılan 1200 kişiden 175’ni yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkardı. Listede, eski başbakan Ulusal Birlik Partisi (UBP) lideri Hüseyin Özgürgün’ün eski asistanı Şennur Gülbudak da bulunuyor. Ayrıca 175 isim arasında , Konyaspor ,Trabzonspor ve Antalyaspor gibi çok sayıda futbol takımının teknik direktörlüğünü yapan Giray Bulak da var olduğunu öğrendim..Şennur Gülbudak’a bakanlar kurulu kararıyla verilen vatandaşlık, geçen yıl Ada medyasında ‘sevgiliye vatandaşlık’ başlığıyla geniş yer tutmuş ve genç kadının eski başbakan Hüseyin Özgürgün’le ilişkisi olduğu ileri sürülmüştü. Ancak Hüseyin Özgürgün, iddiaları yalanlayarak “Kızımla bile görseler dedikodumu yapıyorlar” cevabını vermişti.
Giray Bulak’ın vatandaşlıktan çıkartılması, KKTC futbol camiasında şaşkınlıkla karşılandı.
Rum savunma bakanlığı ve subayları da gönüllü olan kadın ve çocuklara silahlı eğitim vermekte sakınca görmüyor ve hatta destek oluyor.

Kıbrıs Rum yönetimi son yıllarda Rum Milli Muhafız Ordusu adını verdikleri silahlı kuvvetlerini güçlendirme konusunda önemli adımlar attı. Rum erkeklerine mecburi 2 yıllık askerlik görevini kısalttılar ancak profesyonel orduya geçiş amacıyla 2015 yılında paralı profesyonel kara gücü oluşturma yönünde ilk adımı attılar. 3 bin sözleşmeli asker alımı yapan Rum ordusu, İsrail’den silahlı karakol gemisi satın aldı. Rum ordusu, AB ülkeleri ve İsrail ordusuyla gerçekleştirdiği tatbikatlarda kırmızı düşman güçlerinin Türkler olduğu tatbikatlar düzenlemektedirler.

KKTC  yetkilileri ise  sözde sorunun çözümü için, Türkiye’ye danışmadan Rum yönetiminin önerilerine sıcak bakmaktadır. Bütün bunlara ilaveten Yunanis’tanın çıkışları bunun bir eseri mi diye düşünüyorum. Yani kabuk bağlamış yara kanatılıyor. 1974 önce  Makarios dönemi ve EOKA örgütüne benzer Rum yönetiminin yapılanması dikkatlerden kaçmamalıdır.

+++ 

FIKRA

TİLKİNİN ORUCU
Tilki ormanda gezmektedir. Bir ağacın dalında asılı bir geyik budu görür.
Açtır ama şüphelenir, kontrol etmeye başlar ve görür ki bu bir tuzak.
Geyik budu bir iple bombaya bağlıdır.
Epeyce uzağa gider ve basını kollarının üzerine koyarak yatar, biraz sonra kurt gelir, budu görür ve yatan tilkiyi de tabi. Tilkiye sorar "ne yapıyorsun dostum."
Tilki cevap verir "hiç, yatıyorum."
- "Burada bir but var."
- "Evet var."
- "Neden yemedin."
Tilki sakince cevap verir;
"BU GÜN ORUCUM."
Kurt kendinden emin;
"Ben yiyeyim o zaman"
Tilki "Buyur afiyet olsun" der.
Kurt buta uzanır uzanmaz bir patlama, ortalık toz duman, kurt yaralı, hareketsiz, 10 metre uzakta, perişan halde yatarken tilki sakince budu yemeye başlar.
Bunu gören kurt;
"LAN ŞEREFSİZ HANİ ORUÇTUN."
Tilki pişkin pişkin;
"Biraz önce top patladı duymadın mı.?"

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.