1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kıbrıs’ta Neler Oluyor
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kıbrıs’ta Neler Oluyor

A+A-
İlkokul çağlarımdan beri takip ederim.

Türk halkının hassas konularından birisi Kıbrıs’tır. Bu kıymetli toprak parçası Türk halkı tarafından   Türkiye’nin bir parçası olarak görülmüştür.Böylede devam edecektir. Bunun ötesinde Kıbrıs Türkiye için çok stratejik konumdadır.

1974 yılı Kıbrıs çıkartmasında vatani görevini yapan birisiyim ve bundan sonra da 3-4 kez buraya gidip geldim, kendimce incelemelerde bulundum. Kıbrıs bizim bir parçamızdır. Bu kutsal topraklar için merhum Dr. Fazıl Küçük, Merhum Rauf Denktaş ömrünü buranın ve burada yaşayan soydaşlarımız uğruna harcamıştır. Tabi ki, diğerleri de…Görevim gereği merhum Denktaş ile birkaç kez de birebir görüştüm ve TV’de söyleşi yaptım.

Bugün karşımızda sinsi, geniş altyapılı  bir düşman vardır.  PKK, FETO ve diğerlerinin yanı sıra Yunan, Ermeni, bölücü Kürt birliği Türkiye'ye öldürücü bir darbe vurabilmek için maalesef içte ve dışta  iş birliği halindedir. Yunanistan çok fütursuz bir biçimde hareket etmekte zaman zaman ortaya attığı Ege Denizindeki kıta sahanlığını 6 milden 12 mile çıkardığını  ifade etmektedir. Aslında Yunanistan'ın yapmak istediği Türkiye'nin Ege Denizi'nde olta ile dahi balık tutamayacak hale gelmesidir. Gökçeada ve Bozcaadayı  eğemenliği altına almak, Çeşkeye, Datça’ya uzanmaktır. Türkiye'nin içinde bulunduğu konum hali  Yunanistan'a cesaret veriyor. Ne yazık ki tam bir gafletle FETÖ'nün oyunlarına terk edilen TSK büyük ölçüde güç kaybetmiştir. Özellikle Deniz Kuvvetleri'nin değerli kadroları,  Yunanistan'a ve diğer düşmanımız devletlere "Oh!" dedirtecek kadar biçilmiştir. Sessiz sedasız Egedeki küçük adacıklara Yunan bayrağı dikilmektedir.Tarihimizi bilenler hatırlar. Girit'i Yunanistan'a nasıl kaptırdığımızı çok iyi bilir. Bugün aynı oyun Kıbrıs'ta oynanıyor gibi geliyor.

 Kıbrıs bir Türk adasıdır. II. Selim devrinde 1 sene 2 ay 17 gün süren Kıbrıs'ın fethi 1571 yılı 15 Eylül'ünde tamamlanmıştır. İngilizlerle  yapılan anlaşma gereği
mülkiyeti Osmanlı Devleti'nde olan adanın yönetimi İngiltere'ye terk edilmiş ve Kıbrıs üzerinde 306 sene, 8 ay 19 gün süren Osmanlı yönetimi sona ermiştir.
Yunanistan XIX. Yüzyıldan beri takındığı tavrı sürdürmekte ve Ege'yi kendi mülkü sayan bir anlayışla hareket etmektedir. Bugün zayıf gördüğü Türkiye'yi yok sayıyor;

Şu anda Kıbrıs Türk Kesimi adına kamuoyuna açıklanan görüşler 2016 yılında bu işin bitirilmesi yönündedir. Onlara göre 2017'de şartlar çok değişecek ve 'Kıbrıs Sorunu'nu çözmek mümkün olmayacaktır.
Türkiye FETO, terör, Suriye harekâtı ve daha birçok hayati konuya eğildiğinden Kıbrıs konusuna fazla ilgi gösterememekte, ancak görüşmeler de 2016 sonuna kadar sonuçlandırılmak üzere devam etmektedir. Fakat bu konu da en az diğerleri kadar hayati önemdedir.
Kıbrıs'taki görüşmeler, Rum tarafının reddettiği, Türk tarafının kabul ettiği, Annan Planı çerçevesinde yürütülmektedir.  Bu plana göre, bir tarafta tamamen Rumların egemen olduğu, diğer tarafta içinde 80 bin Rum'un yaşadığı bir kesim vardır. Rumların burada zamanla etkinliği artacak ve adanın tamamı bir Rum devletine dönüşecektir. Türk askeri adadan çekilecektir.Ancak Türk tarafının garantörlük ve askeri varlığı konusunda taviz vermemesi, görüşmelerin şimdilik ertelenmesine neden olmuş ve müzakereler BM Genel Sekreteriyle görüşme sonrasına bırakılmıştır.
Türkiye ve KKTC yönetiminin müzakerelerde "Birleşik Kıbrıs"ı esas alması endişe vermektedir.KKTC kanla, canla kurulmuş, fedakârlıklarla yaşatılmıştır. Kıbrıs, Ada'daki Türkler için, siyasi haklara sahip, güven içerisinde, hür ve egemen olarak varlıklarını sürdürebilecekleri bir vatandır. Türkiye için de tarihi miras, güvenlik ve güvenirlik, itibar, Doğu Akdeniz'deki etki alanının kısıtlanmasına engel olunması ve millî menfaatlerinin korunması demektir.  
Bu yazı toplam 467 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.