1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kıdem Tazminatı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kıdem Tazminatı

A+A-

Türkiye’de İş hayatını ve işçi kesimi ilgilendiren önemli bir konu var. Bu konu çalışanlara ödenecek olan kıdem tazminatı.
Bir taraftan iş veren konumunda olan Hükümet, diğer tarafta ise işçileri temsilen Türk-İş geçtiğimiz günlerde masaya oturdu ama, olumlu bir sonuç çıkmadı.
Çalışma barışı, emeğe gösterilen saygı göz önüne alınırsa bu mesele hemen çözüme kavuşturulmalıdır.
Çalışan işçiye haklı bir şekilde işçi işinden ayrılır veya emekli olursa İşveren yıllık hizmetine karşılık 15 günlük tazminat ödemeyi teklif ederken, buna işçi kesimi ise 1 ay talebinde bulunuyor.
Bu noktada iki tarafta inatla isteklerinin yerine getirilmesini istiyor.
TÜRK-İŞ 2007 ve 2011 yılı genel kurullarında aldığı bir karar ile bu talepleri 29 gün 5 saat olursa genel grev kararı alınacağı ve bunun uygulanacağı şeklinde kararları bulunuyor.
İşveren’in bu noktada başka bir talebi de Kıdem Tazminatı verme yönünde iken, tek bir fon kurulsun. Bu fonu hükümet yönlendirsin.” Bu teklife işçi kesimi “evet” demesine karşın TÜRK-İŞ ise fona sıcak bakmakta, ancak denetimin iki taraflı ve HÜKÜMET-TÜRK-İŞ ortak denetiminde çalışmasından yana. Ayrıca bu fon Devlet ve Anayasa güvencesinde olmasını istemektedir. Hükümet FON’a yatan paranın getirisini kendisi istemektedir. Bu noktada da İşveren- İşçi kesimi fikir ayrılığına düşmektedir.
Hükümet ile İşçi sendikaları arasında yapılan toplantıda bir uzlaşı çıkmadı. Burada hükümet biraz daha cince bir yaklaşımla işi ötelemekte ve yerel seçimler sonrasına bırakarak zaman kazanmak istemektedir. İşçi kesimi ise bu işin bir an önce çözümünden yana.
Hükümetin asıl amacının ve niyetlerinin Kıdem Tazminatı değil, bir paket içinde esnek bir çalışma getirmek, kiralık işçi büroları kurarak, işçinin ve temsilcilerinin gücünü zayıflatmaktır.
Bu noktada TÜRK-İŞ direnme kararında. Bu karara ise diğer işçi temsilcileri olan DİSK ve HAK-İŞ’ de destek vereceklerini taahhüt etmektedir.
Türkiye’de işçi potansiyeline bakıldığında yaklaşık 11 milyon kişi çalışmaktadır. Ancak ne yazık ki, bu çalışan işçinin yine yaklaşık bir milyon çalışanı sendikalıdır. Bu durumda Türk- İş hayatının bir başka sıkıntısıdır.
Kıdem Tazminatını ise çalışan işçinin ancak yüzde 7’si alabilmektedir. Diğer kısmı ise maalesef çeşitli nedenlerden dolayı kıdem tazminatı alamamaktadır.
Yine ülkemizde son yıllarda icat edilen taşeron işçi olarak bir milyondan fazla sendika güvencesiz işci çalıştırılmaktadır. Bunların hemen hiçbir güvencesi bulunmadığı gibi, asgari ücretle çalışıp hayatını idame etmek zorundadırlar. Bu bir milyon işçinin ise yine yaklaşık 600 bin kadarı kamuda, diğeri ise özel sektörde istihdam edilmektedir.
Daha kolay işlerde çalışanların yanı sıra, çok ağır işlerde çalışan bu taşeron işçilerin haklarına da sahip çıkılmalıdır.
İşveren şimdilerde yeni bir hazırlık içindedir. İşin niteliğine göre ücret politikası üretilecektir. Bu en azından taşeron işçi olarak ağır işlerde çalışanları sevindirmektedir. TÜRK- İŞ ise kamuda çalışan ve işin niteliğine göre ücret alan işçilerle bu işçilerin ücretleri de aynı olmasını istemektedir. Bence de taşeron işlilerin eğer hizmetine ihtiyaç duyuluyorsa kadroya alınması ve insan gibi yaşamaları için de bir ücret politikalarının üretilmesi gerekir.
Görülmektedir ki, belki toplumun büyük kısmı bu olayı yüzeysel olarak bilmekte veya farkında değiller ama hükümet ile İşçi kesimi arasında yakın gelecekte büyük bir pazarlık olacaktır. Dileğimiz hükümet ile İşçi kesimi ortalığı germeden, iş hayatını olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınarak antlaşmasıdır.
Türk-İş Konya temsilcisi Necati Kökat ile yaptığım sohbetten bunları çıkardım ve umarım ülke çıkarları korunarak ve işçi kesiminin de makul olan istekleri karşılanarak bu sorun büyümeden çözülür. Bir ülkede genel grev yapılması hayatın felç olması demektir.
 

Bu yazı toplam 199 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.