1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıç: FETÖ'nün kökünü Türkiye'den kazıyacağız
Kılıç: FETÖ'nün kökünü Türkiye'den kazıyacağız

Kılıç: FETÖ'nün kökünü Türkiye'den kazıyacağız

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Kılıç, "Fitne sokmaya çalışanlara karşı birlik olacağız. Kökünü Türkiye'den kazıyacağız." dedi.

A+A-

Hükümetin terörle mücadele konusundaki kararlılığının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve geldiği günden bu yana yaptığı açıklamalardan belli olduğunu belirten Kılıç, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tavrı nettir. Milletimizin de tavrı nettir. Özellikle milletimizin tavrı diyorum, çünkü görüyoruz ki terör örgütü, özellikle kendisinin merkezi olduğunu iddia ettiği bölgede, bölge halkı tarafından hiçbir şekilde karşılık bulamıyor." diye konuştu.

"En çok zararı görenler, o bölgelerde yaşayan insanlar"
Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşlarında gösterilen fedakarlıklardan sonra ara ara, bazı dönemlerde Türkiye'ye musallat olan bu olumsuzluklara karşı kararlı bir şekilde durulduğunu, terör örgütünün ortaya koyduğu iddiaların boş olduğunun da halk tarafından artık görüldüğünü vurgulayan Akif Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:

"En önemli unsurlardan birisi bu. Terör örgütünün, 'bu bölgenin, bu etnik grubun temsilcisiyiz.' deme noktasındaki iddiaları boşa düşmüştür. Çünkü en çok zarar görenler, Kürt kökenli vatandaşlarımızdır. Biz çok şehit verdik ama en çok zararı görenler, o bölgelerde yaşayan insanlar. Çünkü örgüt, devletimizin, oraya yatırım yapmak isteyen özel sektörün önünü kapatıyor. Daha doğrusu kapatmaya çalışıyorlar. En son saldırılardan bir tanesi, Şırnak'a yapılacak otoyol ile alakalıydı. Fabrika yatırımları, altyapı yatırımlarına ciddi anlamda saldırılar mevcut. Bunlar yapıldığı zaman kim zarar görüyor, hepimiz. Şehit veriyoruz, bölgenin kalkınmasının, Türkiye'nin kalkınmasının önü kapanıyor. Bunu hangi vatandaşımız ister. Kepenk kapatmak zorunda kalan esnaflar var."

"Bunların kökünü Türkiye'den kazıyacağız"
Evlatlarını bu örgütten kurtarma çabasıyla yaşayan insanlar olduğunu dile getiren Bakan Kılıç, şunları kaydetti:

"Evlatlarımızı elimizden alıp götürüyorlar, ailelerine saldırıyorlar. Baktığınız zaman şehit cenazelerinde anneler Kürtçe ağıt yakıyor. Peki siz o zaman neyi iddia ediyorsunuz? Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vatandaşı olarak ay-yıldızlı bayrağımız altında, huzur içerisinde, geleceğe yönelik yaptığımız çalışmalarla, ülkemizi, tarihinden ve medeniyetinden gelen güce tekrar kavuşturmak üzere, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için çaba sarf ediyoruz. 2023, 2053, 2071 hedeflerimiz var. Bunlara hep beraber ilerleyeceğiz. Bunun da bilincindeyiz. Aramızı bozmaya, aramıza fitne sokmaya, vatandaşımızın içerisine fitne sokmaya çalışanlara karşı uyanık olacağız. Birlik olacağız. İnanıyorum ki en kısa süre içinde, en kararlı şekilde bunların kökünü Türkiye'den kazıyacağız."

"Uzaklaştırmalar ve görevden atılmalar tabii ki oldu"
Kanunlar çerçevesinde belli bir noktaya kadar gidilebildiğini vurgulayan Akif Çağatay Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

"Biz aktif olarak bakanlık içinde olmamalarını sağladık. Uzaklaştırma noktasında kimilerinde başarılı olduk, kimilerinde olamadık. Milletimize ve devletimize karşı yapılmış olan bu girişimden, silahlı kalkışmadan sonra elimizde hukuki enstrümanların da başka bir noktaya gelmesiyle, daha önceden hazırlamış olduğumuz bu çalışmaları, tespitleri değerlendirme imkanımız oldu. İstihbarat ve emniyetten bize gelen bilgileri bunlarla karşılaştırma imkanımız oldu. Bu çerçevede uzaklaştırmalar ve görevden atılmalar tabii ki oldu. 322 kişiye varmış durumda. Bize bağlı olan merkez ve taşra teşkilatlarımızın yanında Ankara'daki merkez binamızda bin 200, bin 300 personelimiz var. Bunun içinde yaptığımız çalışmalarda avantajımız ve dezavantajımız oldu. Yeni kurulan, 2011'den sonra bürokrasisini ve yapısını yeniden inşa eden bir bakanlık olduğumuz için, kimin ne zaman işe girdiğini, nereden geldiğini, KPSS ile ilgili bir sıkıntısının olup olmadığını incelemek çok daha kolay oldu. KPSS şüphelisi olarak da görevden uzaklaştırılmış olanlar var."

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

"FETÖ'nün, özellikle bağlı kuruluşlarımız, Kredi Yurtlar Kurumu ve Spor Genel Müdürlüğü ile bunların Anadolu'daki taşra olarak adlandırabileceğimiz teşkilatlarına çok fazla girme imkanları olmamış. Belki yapısından kaynaklanan nedenlerden, belki önem vermediklerinden ama yok mu, var. Onları da hemen bularak uzaklaştırdık." dedi.

"Bu ihanetin ötesinde bir şey"
"15 Temmuz gecesi için bu canilerin neye kalkışabileceklerini, neler yapabileceklerini tüm dünya gördü." diyen Kılıç, şöyle devam etti:

"Siz, vatanın, milletin size emanet etmiş olduğu F16'ları alıyorsunuz, havalanıyorsunuz, vatandaşınızı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni ve diğer kurumları bombalıyorsunuz. Bu nasıl bir aklını kaybetme halidir. İhanet kelimesi aslında bunu açıklamıyor, kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bu, ihanetin ötesinde bir şey. Bunlara karşı acıma noktasında düşüncem olmaz, adil olacağız, olmazsak bunlardan farkımız kalmaz."

FETÖ'nün, federasyonların içine de girmeye çalıştığını ve bu konuda da gerekenlerin yapılacağını anlatan Kılıç, şunları kaydetti:

"Bize gelen bilgiler doğrultusunda gerekli işlemler yapılacak. Denetleme kurullarında teşkilatımızdan gönderdiklerimiz var. Seçimle gelenler de var. Burada seçimle gelmiş, gelmemiş önemli değil. FETÖ ile iş birliği içindeyseniz, bunun kanunda karşılığı belli. Atılan adımlar var. Türkiye Futbol Federasyonu da bizimle koordineli olarak çok ciddi çalışmalar yaptı. Çok popüler ve ciddi maddi kaynağı olduğu için, bunların maddiyatla da çok yakından ilişkisi var. En çok para neredeyse, oradalar. Paranın olduğu yöne eğilimleri var. Hem dünyayı halledelim, ahireti de kendilerince hallediyorlar. Hiç müsamahasız çalışmalarımız devam edecek."

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yurtlarla ilgili olarak ise, 2017'de 682 bin, 2018'in sonunda 712 bin, 2019'un sonunda da 750 bin civarında bir kapasiteye ulaşmış olacağız. Bu bize neyi getirecek? Hedefimiz, bu noktadaki ihtiyaçları karşılamak. KYK'larda 4. yedek yerleştirmesini yaptık. Daha okullar yeni başlıyor. Eskiden 60 gün süren hazırlık süreçleri vardı. Biz artık beyan esaslı olarak değil, verilen beyanların çok kısa bir zamanda kontrolleriyle sıramızı oluşturuyoruz. İhtiyacı olanın önceliği var." dedi.

2016 Rio Olimpiyatları'nda, beklentilerin karşılanıp karşılanmamasıyla ilgili olarak Bakan Kılıç, "Türkiye'nin kapasitesi, potansiyeli ve nüfusuna baktığımızda, çok net bir şekilde söylüyorum, hayır. Bu bizim potansiyelimizin karşılığı değil." değerlendirmesinde bulundu.

"Paralimpikte kardeşlerimiz özveriliydi"
Bakan Akif Çağatay Kılıç, Paralimpik Oyunları'nda mücadele eden sporcuların büyük bir özveri gösterdiğini dile getirdi.

Türkiye'nin paralimpik geçmişinin çok eskilere dayanmadığının altını çizen Kılıç, "Paralimpikte 10 yıllık bir geçmişe sahibiz ama katılım üst seviyedeydi. Hem orada ortaya konan performanslar, alınan madalyalar ki bir tanesi Golbol Kadın Milli Takımı'nın aldığı altın madalya... Bu anlamda ilklerin yaşandığı branş ama bunlar yetmiyor." değerlendirmesinde bulundu.

2020 çalışmaları başladı
Bakan Kılıç, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları hazırlıklarına da ara vermeden başladıklarını, olimpiyat çalışmalarını farklı bir noktaya taşımaları gerektiğini kaydetti.

Uluslararası spor camiasındaki lobicilikte gücü artırmak gerektiğini ifade eden Kılıç, "2020'ye adaylık sürecimizle yaşadıklarımız bize bir tecrübeydi. Yakın zamanda inşallah sportif kurullarda Türkiye ile ilgili bir gelişme olabilir. Bunun haberini bekliyoruz, olacak öyle görünüyor." dedi.

THY Avrupa Ligi 2017 Dörtlü Finali
Bakan Akif Çağatay Kılıç, THY Avrupa Ligi 2017 Dörtlü Finali'nin İstanbul'da organize edileceğini hatırlatarak. "2017 Avrupa Şampiyonası'nın finalini de İstanbul'da yapacağız. Erzurum'da EYOF'u, Samsun'da 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatı'nı gerçekleştireceğiz. Bizim uluslararası anlamda bir eksiğimiz yok. Artık organizasyonları seçerek alıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'ye fayda sağlayabilecek sporcuların gelmesiyle ilgili çalışma yapılıyor"
"Devşirme" kelimesini çok kullanmak istemediklerini dile getiren Bakan Kılıç, "Bunlar bayrağımız için mücadele veren, Türk vatandaşı olmuş kardeşlerimiz. Biz tabii hiçbir zaman kim olursa olsun gelsin Türkiye'ye bu imkanları onlara sunalım noktasında değiliz. Belli bir potansiyeli olan ve bu noktada gerçekten ileriye dönük olarak da Türkiye'ye fayda sağlayabilecek sporcuların gelmesiyle ilgili çalışma yapılıyor." ifadelerini kullandı.

Devşirme sporcuların olimpiyatlardaki potansiyellerinin sorulması üzerine Bakan Kılıç, şunları söyledi:

"Başarılı olduğumuz performanslar da var, bekleyip alamadıklarımız da var ama o programı da yeniden gözden geçiriyoruz. Yapılacak araştırmalarda, kulüplerin özellikle bu noktada ortaya koydukları verilerin önemine binaen yapılacak çalışmalar var. Bazı beklemediğimiz sonuçlar oldu. Kriterlerle alakalı bir sıkıntımız yok. Bu sadece yurt dışından Türkiye'ye gelmiş sporcular için değil, kendi sporcumuz için de aynısı geçerli."

Olimpiyatlara veya müsabakalara yaklaşırken devreye girmesi gereken farklı konular bulunduğuna dikkati çeken Kılıç, "Diyetisyenle alakalı yapılması gereken çalışmalar noktasında bazı yerleri ikna etmekte zorlandık ama ettik. Bazı zihniyet değişimlerinin yapılması zor. Uluslararası anlamda yapılan çalışmaları iyi takip ettiğiniz zaman zaten bu ortaya çıkıyor, onları alıp uygulamak durumundasınız. Kendimize has olan şeyler de var ama daha yoğun bir takibin yapılması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Federasyonlarda değişikliklerin olabileceğini göreceksiniz"
Bakan Kılıç, olimpiyatlar sonrasında federasyonlarda büyük değişim yaşanacağı yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Federasyonlarda önümüzdeki dönemde değişikliklerin olabileceğini göreceksiniz. Uzun süredir bir yerlerde bulunup da bunun karşılığını veremeyenler de olmuştur. Onların da tahmin ediyorum ki kendileri gereğini yapacaktır." diye konuştu.

Sportif anlamda başarının olabilmesi için gerçekten iyi bir koordinasyon ve yönlendirme gerektiğine değinen Kılıç, "Avrupa bunu yaptı. İngiltere 1996'dan sonra doğrudan devletin müdahalesiyle bir yönetim sistemine geçti. Almanya'da yapılan çalışmalarda koordinasyon takibi çok önemlidir. Bizim bu noktada bir çekincemiz yok. Başarılı olamayacağını düşündüğümüz bir takım yapılar devam etmek noktasında olurlarsa, o zaman biz de ülkemizin geleceği ve sporumuzun geleceği için uluslararası çalışmalarımızın doğru yolda gitmesi için elimizden geleni yapacağız. Gerekirse müdahil de olacağız. Çünkü gerçekten büyük kaynakların ve büyük yatırımların yapıldığı bir alandan bahsediyoruz. Tabii ki 'maddi kaynağı ver gerisine karışma' tarzında bir anlayış olmaz." şeklinde görüşlerini aktardı.

"24 saat yaşayan statlar yapıyoruz"
Bakan Kılıç, Ankara'ya yapılması gereken statla ilgili de açıklamalarda bulunarak, "24 saat yaşayan statlar yapıyoruz. En iyi örneklerinden bir tanesi Beşiktaş'ın stadıdır. Fenerbahçe'nin stadı da benzer niteliktedir." ifadelerini kullandı.

Trabzon'da yapımı devam eden stadın çok hızlı ilerlediğini belirten Kılıç, şöyle devam etti:

"Trabzon'da inşa edilen Akyazı Stadı, Türkiye'deki önemli statlardan birisi. İlk ihalesi yapıldığı zaman nispeten daha farklıydı. Teknoloji çok hızlı gelişiyor. Çim konusunda da değişiklik yapıldı, hibrit çime geçildi. Gerçekten çok güzel ancak çatısı zor olan bir stat. Türkiye'de örneği olmayan bir şey. Özel bir çatı, Karadeniz'in dalgalarının anlatılmaya çalışıldığı bir mimari yapıya sahip. Bundan dolayı da çok dikkatli inşa edilmesi gereken özel bir yapı ama sona gelinmiş vaziyette. Ekim ortasında bir açılış planlıyoruz."

Arda Turan açıklaması
Bakan Kılıç, Arda Turan ve Fatih Terim arasında gelişen olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Arda Turan'ın Türkiye'yi, İspanya'da temsil ettiğini ve sezona iyi başladığını anlatan Bakan Kılıç, "Fatih hoca Türkiye'de ve dünyada kariyerini ispatlamış bir teknik direktörümüz. Şu anda milli takımımızın teknik patronu. Bu noktada birçok oyuncuyu milli takımlara ve kulüplere kazandırmış. Altyapılardan kazandırmış olduğu birçok sporcumuz var. Hoca ile talebesi arasında bizim çok fazla bir şey yapmamamız gerektiğini düşünüyorum. Biraz onlara alan vermek lazım. Hoca ile talebesi mutlaka anlaşacaktır. Ümidimiz ve düşüncemiz o yönde." diye konuştu.

"Milli takımımız için en hayırlı kararın verilmesini ümit ediyorum"
Söz konusu futbol olduğunda basının çok fazla yorum yaptığını anlatan Kılıç, hem Fatih Terim, hem de Arda Turan'ın Türkiye için önemli bir değer olduğuna dikkati çekti.

Alana biraz daha geniş bakmak gerektiğini belirten Bakan Kılıç, şöyle konuştu:

"Fatih Terim bu ülkede hem futbolculuğu döneminde, hem de teknik direktörlüğü zamanında büyük başarılara imza atmış, milli takımda çalışmaları devam eden çok önemli bir değerimiz. Arda Turan milli takım kaptanlığı yapmış, uluslararası arenada, Barcelona'da top koşturan önemli bir değerimiz. Dolayısıyla onlar, hocası ve talebesi bir yere geleceklerdir. Bir karar verilecektir. Ben Türkiyemiz ve milli takımımız için en hayırlı kararın verilmesini ümit ediyorum."

A Milli Takım'daki değişikliklerin normal olduğunu dile getiren Akif Çağatay Kılıç, "İleriye giden bir süreç. Yeni sporcular gelecek. Tecrübe de önemlidir. Zaten en tecrübelisi milli takımın başında. Ona ve futbolcularımıza güveneceğiz. Bu noktada yolumuza en iyi şekilde devam edeceğiz." şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.