1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kılıç, uyum sürecinin önemini anlattı
Kılıç, uyum sürecinin önemini anlattı

Kılıç, uyum sürecinin önemini anlattı

Gençlik İlkokulu Rehberlik Servisi’nden Mustafa Kılıç, yeni eğitim öğretim yılı ve okula ilk defa başlayacak öğrenciler ile ilgili bir açıklama yaptı.

A+A-

9 Eylül ile birlikte okul hayatına ilk defa başlayacak olan öğrenci ve velilerinde 5,6 Eylül’de yapılan uyum programlarında büyük bir heyecanın gözlemlendiğini ve bunun gayet doğal bir tepki olarak görmek gerektiğini ifade eden Kılıç, bilinmeyen bir eğitim hayatına başlanıyor olması ve toplumumuzda küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza okula başladın mı, ne zaman başlayacaksın, kaçıncı sınıfa gidiyorsun gibi sorular, çocukta okula karşı olumlu ve istekli bir tavır takınmalarına sebep olduğunu ifade etti. 
Bunun tam aksine ise bu durum bazı çocuklarda kaygı, okul korkusu oluşturabildiğini de ifade eden Kılıç konu ile ilgili şunları söyledi:
Okula yeni başlamış bazı çocuklarda “Okulda ne yapılır? Ben istediklerimi yapabilecek miyim, ben yokken ailem ne yapıyor, büyük yaştaki çocuklar bana zarar verir mi?” gibi endişeler görülmektedir. Bu sebeplerden dolayı okula uyum problemleri görülebilmektedir. Okula yeni başlayan bireyde ilk üç haftalık sürede uyum problemlerinin görülmesi normal karşılanabilir. Bu süre bir ay ve üstünü aşıyor ise veli ve öğretmenlerin birey için okul psikolojik danışman ve rehber öğretmeninden profesyonel destek almasını önerebiliriz. Eğer bu sorun psikolojik danışman ve rehber öğretmenin çalışmaları ile de çözüme ulaşmadı ise bir ruh sağlığı uzmanından destek almak gerekebilir. 
Bazı velilerin zihinlerinde “Çocuğum okulda zorlanır mı, okulda sıkılacak mı, öğretmeni çocuğumu sevip ilgilenecek mi, çocuğum okulu, öğretmenini sevecek mi, arkadaş edinebilecek mi?” vb. sorular oluşmaktadır. Bir çocuğun ilk defa okul hayatına başlaması çocuk açısından zorlu bir süreç olacağı kesin. Çünkü yeni bir ortama uyum sağlamak zorunda kalacak, ilk defa ailesinden uzun süre ayrı kalmış olacak, arkadaş ortamı ile tanışmış olacak ve ebeveyninin dışında ilk defa bir yetişkin ile yani öğretmen ile tanışmış ve onu örnek almaya başlamış olacak. Bütün bu durumları değerlendirerek hareket etmekte fayda var. Önemli konulardan birisi de çocuğun uzmanlar tarafından değerlendirilip zihinsel, psikolojik, sosyal olarak ilkokula hazır olup olmadığının incelenmesidir. Uzman görüşü de veli ile ortak ise çocuğun ilkokula başlayıp başlamamasına karar vermek da sağlıklı olacaktır. Kemal ÖZER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.