1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Kılıçdaroğlu Niye Aday Olmuyor?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu Niye Aday Olmuyor?

A+A-

CHP lideri Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili sürekli aynı şeyleri tekrarlıyor. Gazeteler bu konuda şunları yazıyor: “…CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı konusunda yaptığı temaslardan ''10 özellik'' çıktı. Gösterilecek adayın ''Kucaklayıcı, halkın içinde olan, siyasi kimliği önde olmayan, toplumdaki gerilimi düşürecek, hukuku üstün tutan, çatışmayı önleyecek, devlet dengelerini koruyan, emekten yana, örgütlü topluma inanan ve dünyada Türkiye’yi temsil edebilecek” niteliklere sahip olması gerekir…”
Sayın Kılıçdaroğlu söylediklerinde samimi ise derhal Cumhurbaşkanı adaylığını açıklamalı, samimi değilse derhal CHP başkanlığından istifa etmeli. Niye mi? Çünkü saydığı vasıfları taşımayan bir insan Türkiyenin Başbakan adayı olamaz. Halbuki demokratik ülkelerde normal olarak Başbakandan sonra en güçlü Başbakan adayı ana muhalefet partisinin lideridir. Sayın Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı için aradığı özellikleri niçin başbakan için uygun görmüyor? Görüyorsa ana muhalefetin başkanı olarak başbakanlığa en yakın aday olması hasebi ile bu özellikleri taşıması, bu özellikleri taşıdığına görede Cumhurbaşkanlığına direk aday olması gerekmez mi? Sayın Kılıçdaroğlu söylediklerine İnanmıyor mu Yoksa ?

CHP lideri cumhurbaşkanlığına aday olacak kişide hangi özellikleri arıyor teker teker inceleyelim:
1- “Kucaklayıcı…” Sayın lider kucaklayıcı değil mi?
2- “Halkın içinde olan…” Sayın lider halkın içinde değil mi?
3- “Siyasi kimliği önde olmayan” ( Bu madde de tutarlı davranıyor sayın lider)
4- “Toplumdaki gerilimi düşürecek…” Sayın lider kendini toplumdaki gerilimi düşürecek mikyasta görmüyorsa niye siyaset yapıyor?
5- “Hukuku üstün tutan…” Kılıçdaroğlu Hukuku üstün tutmuyor mu?
6- “Çatışmayı önleyecek…” CHP lideri çatışmaları önleyecek kapasitede bir lider değil mi yoksa?
7- “Devlet dengelerini koruyan… “Kemal Bey devlet dengelerini koruyan bir devlet adamı değil mi?
8- “Örgütlü topluma inanan” Sayın kılıçdaroğlu örgütlü bir toplum istemiyor mu?
9-“Emekten yana olan” Sayın lider emekten yana değil mi?
10- “Dünyada Türkiye’yi temsil edebilecek…” Sayın kılıçdaroğlu Türkiyeyi Dünyada temsil etme gücünü, kabiliyetini kendisinde görmüyor mu…?

Hattı zatında CHP liderinin Cumhurbaşkanı adayı için aradığı tüm vasıflar başta başbakan olmak üzere tüm siyasiler, tüm yüksek bürokratlar, tüm yöneticiler için geçerli olması lazım değil mi? Evet. O zaman sayın kılıçdaroğlu bu vasıfların hepsinin kendinde bolca varolduğunu biliyor, takat tevazundan dolayı “ben adayım” diyemiyor, birileri bunu farketsin ve ,”adayımız sensin!” desinler mi istiyor? Aksi halde, yani bu vasıfların kendisinde olmadığına inanıyorsa, başbakan olacak birisi bu vasıflardan mahrumsa başta CHP seçmeni olmak üzere milleti oyalamamalı ve liderlikten ayrılmalı ve CHP nin başına bu vasıfları taşıyan biri gelmeli değil mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.