1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KİME ANLATACAĞIZ ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KİME ANLATACAĞIZ ?

A+A-

Bilmem nasıl başlasam.

Yazmanın, anlatmanın bir anlamı değeri olduğunu veya değer bulduğunu düşünmüyorum.

Ya ilgililer  okumuyor,

Ya da kulak arkası yapılıyor.

Hani ne demişler?
“Cami ne kadar büyük olursa, imam bildiğini okur.”

Ya da biraz amiyene ifade ile :
“Sen salla başını, ben bilirim işimi.”

Şimdi size bir resim sunacağım.

Bunu yetililere ve ilgililere iletmemize rağmen yaklaşık bir ay oldu. Bir şey değişmedi. Konya’da trafiği, yollar bazı saatlerde çekmiyor. İnsanlar adeta sinir küpü oluyor. Bir birimize tahammülümüz yok. Bunu birazda bizim yollarımızı ve trafiği düzenleyen ve masa başında alınan kararlar yapmaktadır.

O kararları alan insanlar masa başından şöyle belli günlerde ve saatlerde bir kalkıp, şehri dolaşsa sanırım bu problemlerin çözümü sağlarlar.

Kimse efendim şehir büyüyor, araç girişi çok fazla gibi basit bahanelerin arkasına sığınmamalıdır. Ufku geniş, ileri görüşü olan insanlar bunların hesabını yapmalıdırlar. Mesela 1970 li yıllarda rahmetli A. Hilmi Nalçacı bu adıyla açılan caddeyi açtığında, bazı sözüm ona akıllı insanlar “Ne yapılacak bu yol, uçak mı indirilecek ? diye eleştirdiklerini dün gibi hatırlarım.

Yeni Ankara Kızılay Meydan ve caddesini Atatürk projesini inceleyip talimatlar verdiğinde “ Paşa sarhoş, bu kadar yola ne gerek var? “ demişlerdi.

Şimdi gözünüzün önüne Nalçacı Caddesini ve Ankara Kızılay Caddesini getirin. Eğer ileri görülmese idi ne olacaktı trafiğin hali?

Peki 1970 li yıllardan sonra Konya’da acaba  Nalçacı ölçeğinde bir yol açıldı mı ? Ben bilmiyorum.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun son dönemde yaptığı çalışmalar ve “MİRAS”  Türkiye’ye örnek oldu. Devamını başka belediyelerimizden beklemekteyiz.

İnanın kaç kez yazdım.

Benim gördüğümü sanırım yetkililer ve ilgililerde görüyor ama, çözüm için  sıkıntı yaşamıyorlar galiba. Şu Anıt civarında Muhacir pazarından Zindan kaleye doğru gelen ve anıtın önünde  o kavşağa ışık lazım değil mi? Her araç sürücüsü burayı sırat köprüsünden geçer gibi geçmektedir. Zaten bir birimize saygımız yok .Kavga- gürültüsü de cabası.

Yine Selçuklu ilçesinde Polisevine varmadan Selçuklu ilçesine içine dönen köprü altına bir bakınız. Kaç kez şifai, kaz kez yazdım. Burada iki tane ışık var. Bir zahmet ilgililer belli bir saatte akşam veya sabah gidip baksınlar. Yanan bir ışık trafiği durduruyor, arkasından 50 metre ileride bir ışık daha var. Ne işe yaradığını bir türlü çözemedim. Bir akıllı bana izah ederse sevinirim. O ışık yanında Tramvay yolunun üzerinde araçlar kalıyor. Kaza- kavga tartışma da yine ayrı bir hikaye.

Bu ışık hemen kaldırılsa burada trafik tıkır tıkır akacak.

Yine belirteyim. Bir okuyucum telefon etti. Özellikle akşam saatlerinden sonra  Ankara Yolu. Hava alanına doğru gidiş ve gelişler resmen  trafik magandalarının yarış pisti haline geliyor. Bunlara kim dur diyecek ?

Alaeddin’den  Hz. Mevlana’ya doğru gidilirken,  Selçuk Otel’e dönüş yok. Eski Teksas diye tabir edilen köşeden de giriş yok. Sürücüler kural ihlali yaparak ve trafiği aksatarak buraya girmektedirler. Aynı yolun Hz. Mevlana türbesi önünden Sedirler hattına gidecek yol kapalı. İnsanlar buraya gelince o hatta gidecekler şaşırıyorlar. Taaaa  Kültür Merkezi’ne kadar gidip oradan dönüp, Sedirlere gidecek yola girebiliyorlar.  Hani bu Alaeddin- Hz. Mevlana yolu otobüs ve araç trafiğine kapatılacak veya tek yön olacaktı. Bunlar unutuldu mu ? Şehir içi yollar zaten trafiği zor çekiyor. İnsanlar sıkıntı çekiyor. Biz hiçbir zaman yol genişletme çalışması içinde bulunmuyoruz. Birde bilerek yada bilmeyerek trafiği  engelliyoruz. Umarım bu yazım kayda değer bulunurda çözülebilecek sorunlar çözülür.

Bu işi belediye mi yapacak, trafik ekipleri mi yapacak bilmiyorum. Mesai saatleri içinde bile ana şehir içinde kamyon- tır eksik olmuyor. Zaten o kural tanımayan dolmuşlar, tır- tren kadar büyük belediye otobüsleri yetiyor da artıyor. Trafiğin aksamasına…

img_8056.jpg
Yine belirteyim. Şu Emniyet Müdürlüğü önünde yollar dubalarla ayrılmış. Yansımaları yok. Akşam saatlerinde her zaman kazaya neden olabilir. Bura niçin ayrıldı sormak gerekir.

Kim ne derse desin. Konya’nın araçlara oranlı olarak park sorunu var. Alaeddin çevresi tam bir curcuna. Yıllardır  Alaeddin Tepesi’nde  uygun park yerlerine hem de araç sahipleri par parası verip kalıyorlardı. Şimdi hiçbir gerekçesi olmadan bu yerlere duba konulup araç park etme sayısı düşürüldü. Aslında belediye burada kendisinin ayağına kurşun sıkıyor. Söyledik, kulak arkası edildi.

Neymiş efendim, araçlardan çimenleri koruyorlarmış. Zaten araçlar çimenlere çıkmıyor ki. Çıkana yaptırım uygulanabilir. Burada parka bakan insan var. Çimenler korunacaksa buraların çöplük halinden kurtarılması ve  çekirdek kabuğundan kurtarılması gerekir. Kaldırımlar neden daraltılıp araçların park yapması engellendi bilemiyorum. Efendim burada yaya kaldırımı varmış. Alaeddin tepesindeki kaldırımlarda kim yaya kaldırımı kullanıyor?

Ben yaptım oldu, mantığı ile hareket ediliyor. Bu dubalar kaldırılırsa araç sahipleri kimseyi rahatsız etmeden araçlarını park edebilecek. Araç sahipleri park ücreti ödeyecekler.

Bunlar şehirde birkaç örnek. Daha nice yerlerin varlığını bilmekteyim. Bekliyorum bakalım bu yanlışlar yada aksamalar ne zamana kadar sürecek ?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.