1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Kimi Temsil Ettiğini Bilmek!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Kimi Temsil Ettiğini Bilmek!

A+A-

Bu başlığın anlamına ermek ne kadar güzeldir değil mi?

Dün Altınekin İlçemizde Altınekin Ziraat Odası “Toprak Analizi Hediye Çekilişinde yöre çiftçisi buluşuyor” adıyla toplantı düzenlenmiş.
Ben televizyondan canlı olarak takip ettim.
İşin muhatabı olanlar Altınekin İlçemizde idiler.
Başta Ziraat Odalar Birliği Genel Başkanı Bayraktar, İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı Konya nezdinde Ziraat Odaları Başkanları, Konya Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyeleri, Konya Şeker Fabrikası Genel Müdürü ve Altınekinli çiftçilerimizi gördüm.
Özellikle Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk adına Konya Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Kayhan'a şilti verirken heyecanla konuşmasını Çumralı olarak ibretle seyrettim.
Nasip olursa Bekir Başkanı ilk gördüğüm zaman teşekkür şükranlarımı ileteceğim.

“MARİFET İLTİFATA TABİDİR, MÜŞTERİSİZ MAL ZAYİDİR!”

Bizim yani Altınekinlilerin Recep Konuk Başkanıma şükranlarımızı iletin! Derken heyecanlanıyor, orada bulunan Altınekinli Çiftçilerde alkış tufanıyla Bekir Başkanı teyit ediyorlardı.
Demek ki, kişi temsil ettiği kitleyi, oturduğu makamı, ailesini, milletini her ne ise, kimi ve neyi temsil ederse etsin muhakkak onları düşünerek hareket etmelidir.
Ha unutmadan görmek istemeyen kadar kör, duymak istemeyen kadar sağır olunmaz! Derler. Mim koydum. Anlayan anlasın.
Burada manidar bir olayla yazımıza devam edelim mi?

Londra'daki caminin yeni imamı şehre gitmek için hep aynı otobüse biniyor ve çoğu zaman aynı şoföre rastlıyormuş.
Bir gün, bilet alırken şoför yanlışlıkla 20 "kuruş" fazla vermiş. İmam yanlışlığı oturunca, parasını sayınca fark etmiş. Kendi kendine düşünmüş "20 kuruşu geri versem mi şoföre?"... Ama içinden bir ses diyormuş ki "çok küçük bir para ve şoförün zaten umurunda da değil. Otobüs şirketine 20 kuruş ne fark eder?. Bu parayı Allahtan gelen bir hediye gibi... Düşünebilirim"
İneceği durağa gelince, imam kalkmış ve fikrini değiştirmiş, inmeden önce şoförün yanına gitmiş, 20 kuruşu geri vermiş ve demiş ki : "paranın üstünü fazla verdiniz."
Şoför gülümsemiş ve demiş ki :
"Siz camiinin yeni imamısınız değil mi? Aslında uzun zamandır sizi ziyaret etmek istiyordum caminizde, İslam'ı öğrenmek için ve bilerek size fazla para verdim nasıl tepki vereceğinizi görmek istedim."
İmam inerken nerdeyse bacaklarını hissetmiyormuş, yere yığılacakmışcasına bir direğe tutunmuş ve kendine gelmeye çalışmış, gözlerinden yaşlar dökülerek gökyüzüne bakmış ve demiş ki:
"Allah'ım az daha İslam'ı 20 kuruşa satıyordum!"
Kişi temsil ettiği kitleyi, oturduğu makamı, ailesini, mensubu olduğu İslam Dinini, Türk Milletini, inandığı davasını hülasa kimi ve neyi temsil ederse etsin her hareketinin neye ve kimlere mal olacağının idraki içerisinde olmalıdır.
Bu gerçeğin ışığı altında hareket etmelidir.
Ki, hem kendisi hem de çevresi huzur içerisinde olsun!
Bizden önce yaşayanların yani büyüklerimizin nasihatlarını not düşerek yazımızı bitirelim. Geçen günkü yazımızda dediğim gibi cebimize koyalım.
Ulemanın yanında dilini koru!
Evliyanın yanında gönlünü koru!
Namazdayken kalbini koru!
Yemekteyken mideni koru!
Başkasının evinde gözünü koru!
Halkın arasında dinini koru!
İki şeyi unutma:
Allah'ı ve ölümü!
İki şeyi unut:
Başkasında yaptığın iyiliği,
Başkasının sana yaptığı kötülüğü!
Ne buyurdunuz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.