1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kimse bu millete diz çöktüremez
Kimse bu millete diz çöktüremez

Kimse bu millete diz çöktüremez

Bakan Bak, "Biz bu topraklarda bin yıldır varız ve her zaman bu topraklarda olacağız. Kimse bu millete diz çöktüremez. Kimse ezanı susturamaz. Kimse Türk milletine operasyon yapamaz" dedi.

A+A-

Çanakkale Kara Savaşları'nın 103. yılı dolayısıyla düzenlenen "57. Alaya Vefa Yürüyüşü"nün kapanış töreni, Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde yapıldı. 

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu törende, Çanakkale Savaşları'nda hayatını kaybedenler için saygı atışı yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, törendeki konuşmasında, vefa yürüyüşünü geleneksel hale getirdiklerini söyledi.

"Ecdadımızın ölümün üzerine yürüdüğü güzergahı bu kez biz yürüyoruz." diyen Bakan Bak, şöyle konuştu:

"Onların izini sürmek, onları biraz olsun anlamak için yürüyoruz. Bir asır önce Conkbayırı'nda yaşananlar, istiklalimiz için bir madalya, istikbalimiz için bir pusuladır. O gün feda olma ruhuyla ileriye atılan gençler, 20'nci asrın gördüğü en yiğit destanı bu topraklarda yazdılar. Bununla elbet şeref duyacağız. Ama Çanakkale yalnız bir hamaset bayrağı değil aynı zamanda bir hakikat kaynağıdır. Çanakkale, ana kuzularının aslana, masalların destana dönüştüğü yerdir. Bu ruhu çözdüğümüz takdirde, bugün ayağımıza düğümlenmeye çalışılan pek çok sorunu da çözmüş olacağız. Bize karanlık odaklarca dayatılmaya çalışılan bölünme senaryolarını, ayrılık yalanlarını elimizin tersiyle itmenin ilhamı Çanakkale'dir. Çünkü bu topraklarda yan yana yatan Diyarbakırlı ile Trabzonlu, Urfalı ile Manisalı aynı topraklar için can vermiştir."

"İşte onlar Asım'ın neslidir"

Çanakkale'de şehit düşen ecdadın arasında o dönemde farklı spor kulüplerinde forma giyenlerin olduğunun da altını çizen Osman Aşkın Bak, şunları kaydetti:

"Ama gördüğünüz gibi bu farklılık onlar için bir ayrışma meselesi değil zenginlik olmuştur. Çünkü onlar 'formamız farklı, armamız farklı ama sancağımız aynı' diyerek ellerini uzatmışlardır. İşte onlar Asım'ın neslidir. Namusunu çiğnetmeyenlerdir. Biz de onların evlatları, torunları olarak, ülkenin dört bir köşesinden gelip aynı ruh, aynı inanç ve aynı bayrağın etrafında birleştik. Bu ülkenin üzerinde yeniden kirli oyunlar tezgahlamaya cüret eden olursa, bu milletin yüreğindeki Seyit Onbaşılar ayağa kalkacaktır."

Kanla yazılmış kahramanlık destanı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına konuşan Piyade Albay Serhat Demirbaş da bugün, tarihin şeref sayfalarından birini oluşturan Çanakkale Zaferi'ni, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 57'nci Alay'ın kahraman Mehmetçikleriyle aziz şehitleri anmak, onların ayak izlerini takip etmek ve yaşadıklarını anlamak üzere, manevi huzurlarında bulunduklarını söyledi.

Demirbaş, Çanakkale Savaşı'nın, kurtuluşa giden yolu açan ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü tarih sahnesine çıkaran, kanla yazılmış bir kahramanlık destanı olduğunu dile getirdi.

Kınalı kuzuların bir karış vatan toprağını düşmana çiğnetmeme uğruna kendilerini kurban ettiğini vurgulayan Serhat Demirbaş, "Çanakkale Savaşları'na 49 subay ve 3 bin 638 eratla giren 57'nci Alay'ın sadece 25 Nisan'da verdiği kayıp 1731 şehit ve 543 kayıp olmak üzere toplam 2 bin 274 aslan idi. Alayın yaş ortalaması 24'tü. Okullarını, nişanlılarını, eşlerini, çocuklarını, ana ve babalarını bırakarak cepheye koşan bu gençler bir daha geri dönmediler. Çünkü onlar dönmeyi asla düşünmediler." ifadesini kullandı.

57'nci Alay'ın temsili sancağının devir teslimi

Konuşmaların ardından 57'nci Alay'ın temsili sancağının devir teslim töreni yapıldı.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencileri Muhammet Koçhan ve Çağatay Kenan, temsili sancağı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden Recep Tayyip Balıkçılar ve Ahmet Civelek'e teslim etti.

Törene, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, askeri ve protokol üyeleriyle çok sayıda öğrenci katıldı.

"Kimse bu millete diz çöktüremez"

Bak, "57. Alaya Vefa Yürüyüşü"nün kapanış töreninde yaptığı konuşmada da şunları kaydetti:

"Bu süreçte size anlatılanlar, duyduklarınız, hissettikleriniz bize vatanın ne kadar kutsal olduğunu gösteriyor. Biz bu topraklarda bin yıldır varız ve her zaman bu topraklarda olacağız. Kimse bu millete diz çöktüremez. Kimse ezanı susturamaz. Kimse Türk milletine operasyon yapamaz. Burası yedi düvelin saldırdığı, kat kat güçlü orduların, donanmaların saldırdığı ama bir türlü yıkamadığı, geçemediği Çanakkale. Çünkü burada iman var, gençlerimizin siperleri var, iman var. Bu imanı hiçbir güç yıkamaz. İşte Türkiye Cumhuriyeti bu topraklarda ilelebet payidar kalacak. İşte bunu sağlayacak olan da siz gençlersiniz."

"Gençlerin enerjisi bize ümit veriyor"

Bak, gençlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın selamlarını iletti.

Gençlere güvendiklerini vurgulayan Bak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin dört bir yanından gelen gençlerimiz burada yaşananları hissettiler, yaşadılar ve bu anılarla dönecekler. Sizlerden talebimiz burada yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi kardeşlerinize, arkadaşlarınıza anlatın. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bu yürüyüş ile gençlerimizin o gün neler yaşandığını hissetmesini sağlıyoruz. Çanakkale tüm dünya savaş tarihine altın harflerle kazınmış bir destandır. Bu Türklerin destanıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet payidar kalacağının işaretidir. O zamanı hatırlamak, o zaman nelerle karşılaşıldığını görmek muhteşem. Sizlerin heyecanı, enerjisi gerçekten bize ümit veriyor. Enerjinizden dolayı, ülkenize olan bağlılığınızdan dolayı ve gelecekte bu ülkeyi inşa edecek, geliştirecek, büyüyen Türkiye'nin gençleri olarak sizlere olan güvenimi bir kez daha ifade etmek istiyorum."

"Ölümü öldüren Türk ordusunu hesap edemediler"

Bak, Çanakkale'nin Türk milletinin gurur abidesi olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Medeniyet denen tek dişi kalmış canavarı gömdüğümüz sular bu topraklar. Ülkemizi seviyoruz. 'Tek vatan tek bayrak tek millet tek devlet' diyoruz. Ülkemizi sonuna kadar seveceğiz. Şu anda da bu destanlar devam ediyor. Bu destanlardan biri Fırat Kalkanı Harekatı'nda yazıldı. Bir tanesi de Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'de yazıldı. Orada yapılan silah yığınaklarını gördünüz. 5 bin tır silah yolladılar, mevziler kazdılar. Ama bir şeyi hesap etmediler. Ölümü öldüren Türk ordusunu hesap edemediler. Türk ordusu onların üzerinden silindir gibi geçti." 

SOLOTÜRK'ün gösterisi

Konuşmanın ardından Hava Pilot Yüzbaşı Erhan Günar komutasında havalanan SOLOTÜRK'ün Şehitler Abidesi semalarında yaptığı gösteri, törene katılanlar tarafından uzun süre alkışlandı. 

Program, temsili şehit mezarlarına karanfil bırakılmasıyla sona erdi. 

Törene, ayrıca Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, diğer askeri ve protokol üyeleriyle çok sayıda öğrenci katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.