1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kimsenin ekmeğiyle oynamıyoruz
Kimsenin ekmeğiyle oynamıyoruz

Kimsenin ekmeğiyle oynamıyoruz

Aktarcılar tarafından change.org’da başlatılan ‘Aktarıma Dokunma’ imza kampanyasına Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap’dan yanıt geldi. İnsan sağlığının öncelik olduğunu kaydeden Karakap, amaçlarının kimsenin ekmeğiyle oynamak olmadığını söyledi

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Takviye edici gıdaların üretimi, ithalatı ve denetim hakları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Sağlık Bakanlığına devredilme çalışmaları başlatıldı. Çalışmaların başlatılması üzerine Tüm Aktar Baharatçı Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricileri Derneği (TABDER) Başkanı Ayhan Ercan  change.org’da ‘Aktarıma Dokunma’ isimli imza kampanyasıyla çalışmaların geri çekilmesini istiyor.  Başlatılan imza kampanyasına yönelik eczacılardan da açıklama geldi. Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap, konunun eczacılar tarafından çok önemsendiğini vurguladı. Karakap, “Bu işten esas rant eden bir sürü insan var. Bizim buradaki ilk önceliğimiz vatandaşın sağlığıdır. Bu yüzden insanlar tarafından kullanılan takviye gıdalar, insan sağlığını birinci derecede etkileyen ürünler Tarım Bakanlığı tarafından değil Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmalı. Bu konuda 8-10 yıldır çalışma sürdürüyorduk.” dedi.

BU İŞ, ECZACININ İŞİDİR

Cemil Karakap, amaçlarının hiç kimsenin ticaretiyle ve ekmeğiyle oynamak olmadığının altını çizdi. Ama aktarlarda satılan ürünlerle her ay bir vatandaşın geri dönüşü olmayan zarara uğradığını kaydeden Karakap, ürünlerin eczacıların kontrolünde satılması gerektiğini bilirdi. Karakap sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Aktarlardaki ürünleri kullanan vatandaşlardan her ay bir insan hayatını kaybediyor ya da geri dönüşü olmayan zararlara uğruyor. Bunları yazılı ve görsel medyadan üzülerek görüyor ve duyuyoruz. Bu konuyla herhangi bir eğitim almamış kişilerin bir dükkan açarak bu tür ürünleri sağlık beyanıyla satması kesinlikle tasvip edilemez. Bu iş esas eczacının işidir. Eczacılık mesleği dışında bitkilerle ilgili eğitim almış başka bir meslek söz konusu değil. Bitkilerle ilgili hem pratik hem teorik eğitim almış meslek grubuyuz. Bu ürünlerin eczacılar kontrolünde satılması kadar doğal bir durum söz konusu değil.”

CİDDİ KAZANIMLAR SÖZ KONUSU

Aktarcılık mesleğinde ciddi kazanımların olduğunu dile getiren Karakap, kiloyla alınan ürünlerin gramla satıldığını belirtti. Bu sayede çok ciddi kazanım elde ettiklerini kaydeden Karakap, eczacıların denetime tabi olduğunu ve sağlıklı ürünler satacağını söyledi. Karakap, “Eczaneler yılda en az 2 sefer Sağlık Bakanlığı tarafından rutin kontrolleri oluyor. Aktarlarda kapının önünde, çuvallarda ağzı açık, hiçbir sterilizasyonu olmayan, araçların gelip geçtiği, hapşıran aksıran insanların olmasıyla mikroplar ürünlerin üstüne gidiyor. Bunları anlatmaya da gerek yok. Kim tarafından toplandığı, nerede üretildiği, nasıl saklandığı, üretiminde ilaçlar kullanıldı mı kullanılmadı mı hiçbiri ile ilgili belge, bilgi söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

AKTARLAR KARALANDI

Aktarlar ise ecza, ilaç lobisi ve Sağlık Bakanlığında görevli bürokratların sürekli lobi faaliyetlerinde bulunup bu tür ürünleri karaladıklarına dikkat çekti. Takviye edici gıdaların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi konusunda yalan yanlış lobi faaliyetleri yürütüldüğünü kaydeden aktarlar, 2 Gıda Tarım Bakanının bu tuzağa düşmediğini ama yeni Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın tıp hekimi olduğu için çalışmaların en üst düzeye çıkarıldığını ifade ettiler. Aktarlar, amacın toplum sağlığı olmadığını ve eczacılara yeni rant kapısı açmak olduğunu da sözlerine eklediler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum