1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kirayı ödemek için çalışıyoruz
Kirayı ödemek  için çalışıyoruz

Kirayı ödemek için çalışıyoruz

Konya ve Karaman’da vatandaşlar en çok konut ve kira harcaması yapıyor. Gelirlerinin yüzde 22’sini konut ve kiraya harcayan Konyalılar, kazandıkları paranın yüzde 21’ini de yol parasına harcıyor

A+A-

M. Nuri KEKLİK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konya Bölge Müdürlüğü ‘Hanehalkı Tüketim Harcaması’ 2016 sonuçlarını açıkladı.

Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2014, 2015 ve 2016 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge %30,4 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge yüzde 21,8 ile TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi oldu.

KİRAYA NE KADAR HARCIYORUZ

Konya ve Karaman illerini kapsayan bölgede, Hanehalkı Tüketim Harcamalarında en yüksek payı yüzde 22,8 ile konut ve kira harcamaları aldı. Bu pay 2015 yılında yüzde 23.1 olarak kayıtlara geçmişti.

Türkiye genelinde ise konut ve kira harcamalarına aile bütçesinin yüzde 25.2’si gidiyor.

YOL PARASI CEP YAKIYOR

Konya ve Karaman bölgesinde konut ve kira harcamalarından sonra en yüksek pay ulaşımın oldu. Bölgede yaşayan insanlar gelirlerinin yüzde 21.4’ünü ulaşıma harcıyor. Ulaştırmayı yüzde 20,4 oranıyla gıda ve alkolsüz içecekler harcamaları izliyor. Konya ve Karaman illerini kapsayan bölgede en düşük pay yüzde 1,6 ile eğitim hizmetleri grubuna ait.

TÜRKİYE GENELİNDE DURUM

Türkiye genelinde ise toplam tüketim harcamalarında, konut ve kira harcamalarından sonra en yüksek payı alan grup yüzde 19,5 oranıyla gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Gıda ve alkolsüz içecekleri yüzde 18,2 oranıyla ulaştırma harcamaları izliyor. Toplam tüketim harcamalarında en düşük pay yüzde 2,0 ile sağlık grubuna ait iken, eğitim hizmetleri yüzde 2,3 oranıyla toplam harcama içindeki en düşük ikinci harcama grubu olarak kayıtlara geçti.

EĞLENCEYE PARA YOK

Konya ve Karaman’da kültür ve eğlence harcamalarına hanehalkı bütçesinden ayrılan pay sadece yüzde 3,2 iken lokanta ve oteller harcamalarının payı ise yüzde 5,8 olarak belirlendi.

Türkiye genelinde ise eğlence ve kültür harcamalarına hanehalkı bütçesinden ayrılan pay sadece yüzde 2,8 iken lokanta ve oteller harcamalarının payı ise yüzde 6,4 oldu.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.