1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kırım Türkleri şehitlerini andı
Kırım Türkleri  şehitlerini andı

Kırım Türkleri şehitlerini andı

Konya Kırım Türkleri Derneği, Kırım sürgününde ölen yüz binlerce Kırımlı ve şehidlerimizi Mevlid-i Şerif ve Hatim duası ile yâd etti.

A+A-

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi, 18 Mayıs 1944 Kırım Sürgününün 72. Yıl dönümü münasebetiyle Mevlit ve Hatmi Şerif Programı düzenledi.
İhsaniye Mahallesi’nde İhsaniye Camii’nde geçtiğimiz Pazar günü ikindi namazına müteakip düzenlenen programda, Kırım sürgününde vefat edenler ile şehitlerimizin ruhlarına mevlid-i şerif okundu. Ardından Kur’an-ı Kerim ile zikirlerin hatim duası yapıldı. Gelen cemaate gül suyu ve çikolata ikram edildi.

Konya Kırım Türkleri Derneği Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Kırım Tatarları, Sovyetler Birliği lideri Stalin’in emriyle 1944 yılının 17 Mayıs’ı 18 Mayıs’a bağlayan gecesi kadın, çocuk, yaşlı, hasta demeden anavatanlarından cebren kopartılarak, arkalarında hiçbir iz bırakmayacak şekilde, gayri insani koşullarda topyekûn Orta Asya, Urallar ve Sibirya’ya sürgün edilmişlerdir. Süngü ve silahların gölgesinde, yük vagonlarıyla çıkarıldıkları bu ölüm yolculuğunda Kırım Tatarlarının on binlercesi açlık, susuzluk, hastalık ve havasızlıktan hayatını kaybetmiştir. Birçoğu ise sürgün yıllarında karşı karşıya kaldıkları sefalet, baskı ve ağır çalışma şartlarında yaşamını yitirmiştir. Yüz bini aşkın Kırım Tatarı bugün hâlâ sürgünde yaşamaktadır. Bu mezalimin açtığı yaralar, Kırım Tatar halkının ve zor gününde soydaşlarına kucak açan Konya’nın hafızasında halen tazedir. Rusya’nın Kırım’ı işgali ve yasadışı ilhakı, sürgünden 70 yıl sonra bu yaraları bir kez daha deşmiştir. Kırım Tatarları, acılar, haksızlıklar ve mücadeleyle dolu tarihlerinde yeniden baskı ve sindirme politikalarıyla karşı karşıya kalmışlardır. Kırım Tatarlarının meşru temsil organı Kırım Tatar Milli Meclisi düzmece bir dava süreciyle yasaklanmış, siyasi liderlerinin anavatanlarına girişleri engellenmiş, işgale barışçıl yollarla direnen Kırım Tatarları faili meçhul cinayetlere kurban gitmiş, medya organları susturulmuştur.

Sürgünün yıldönümünde, tarihe kara bir leke olarak geçen bu etnik temizliği kınıyor, sürgün yıllarında ebediyete intikal eden merhum Kırım Tatarı soydaşlarımızın aziz hatıralarını Bugün okuttuğumuz Mevlid ile Hatm-i Şerifler ile yâd ediyoruz. Ülkemizde Şehitlerimize armağan ediyoruz. Konya, bir halkı tarihten silmeye yönelik bu mezalimin neden olduğu acıları unutmayacak ve unutturmayacak, demokratik, barışçıl ve haklı mücadelelerinde Kırım Tatarlarının yanlarında olmaya devam edecektir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.