1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Kış Aylarında Ana Gündem Maddelerimiz
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Kış Aylarında Ana Gündem Maddelerimiz

A+A-

Kurban bayramını da hayırlısıyla bitirdik. Bayram dönüşü gündeme dair bundan sonra bizi meşgul edecek birkaç konuda düşünce ve halkın beklentilerini kaleme almak istiyorum.

ISINMA SORUNU
Bayramın tatlı telaşesi yerini malumunuz bitmek tükenmek bilmeyen yeni gündemlere bırakacak. Özelikle son dönemlerde coğrafyamızda yaşanan gelişmeler kış aylarının ne kadar sıcak geçeceğine delalet ediyor. Çok değil, en fazla bir ay içerisinde birinci derece kışlık giysilerimizle sokağa çıkarız. Ama hükümetin açıkladığı son doğalgaz ve elektrik zammıyla evlerin içerisinde de vatandaşın kışlık giysileriyle oturmak zorunda kalacağını ve yorgan battaniyeye bürüneceğini ifade etmek gerekiyor. Kış aylarının başında ekranlara çıkarak daha çok kem kümle başlayıp, ikna edici gerekçeler sıralamakla devam eden bir girişin ardından vatandaşa müjdeyi veren (!) Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklamada, yapılan % 9’luk zammın yılbaşına kadar geçerli olacağına değinerek yılbaşından itibaren ilan edeceği yeni bir zam açıklaması işini şimdiden garantiye almış bulunuyor. Yani nakavt edecek yumruğu yılbaşında savuracağını ima ediyor. Hükümetin yatırımlar ve paketlere dair çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek kış paketi açıklaması ve halkımıza nefes aldırmasında yarar var. Aksi takdirde olanı biteni kabullenmiş gibi görünen vatandaş, aslında içten içe küplere biniyor ve bulduğu her fırsatta halkın tepesine çullanan özellikle de doğu menşeli kaçak enerji giderlerinin sırtına bindirilmesine içten içe bileniyor. Vatandaşın en doğal hakkı olan ısınma ihtiyacını, kendine alabildiğince yük sararak çözüm bulduğuna kani olan vatandaş karşısında hükümetin geleceğini garantiye alma ve bu gidişata dur deme adına adım atması bekleniyor. Büyük oranda asgari ücretle geçim sağlamaya çalışan düşük gelirli ailelerin yaşam mücadelesi ve kabaran faturaları ödeme durumu, Sayın Taner Yıldız’ın iki dudağı arasından çıkan zam açıklaması kadar kolay olmuyor.
İnsancıl nutuklara da halkın karnı toktur. Hemen sınırımız dışına çıkar çıkmaz kuzeyden ve güneyden fışkıran bu doğalgaz ve petrol yataklarının bize nanik yapmasını da babayiğitçe açıklayacak biri çıkmadığına göre doğalgaz ve petrol zamları karşısında yutkunmaya ve eleştiri bombardımanına devam edeceğiz. Kendi halkını cüzi bedeller karşılığında merkezi sistemle ısıtmayı sağlayan Rusya ve Türki Cumhuriyetler’i bari örnek alsalar da şu vatandaşı ısınma fobisinden kurtarsalar hiç fena olmayacak.
IŞZD SORUNU
Gelelim, kış ayları boyunca gündemde kalacağı aşikar olan güney sınırlarımız meselesine! Suriye iç savaşı bahanesiyle sözde özgürlük mücadelecileri gibi ortaya çıkıp, Irak’la iyice yükselişe geçen dış mihraklı, İslam adına türlü rezaletleri yaparak bölgede çıkarılması hedeflenen Sünni ve Şii çatışmalarıyla emperyalist güçlerin ekmeğine bal çalacak IŞZD – yani Irak Şam Zulüm Devleti çetesinin bölgeyi sürüklediği ateş çemberine!. Bu çetenin bu kadar güçlenmesinde hiç kuşkusuz parmağı olan Amerika, İsrail gibi kan emici vampirlerin beklentileri dışında Allah aşkına İslam dünyasına zerre kadar müspet bir katkısı var mıdır? Bir kere yüce dinimiz İslama göre gayri müslim dahi olsa bir insanı yargılamadan infaz edemezsiniz. Hele bir canlıyı boğazlamak ve kafasına kurşun sıkmak, dinimize göre haramdır. Hadi bunu da geçelim! Yıllardır özgürlük mücadelesi veren Filistin’de ki, mazlumların imdadına koşmayarak , eline geçirdiği Müslümanları vahşice katledecek kadar barbarlaşan bu belanın elbette cezasını rabbimiz verecektir. Tüm İslam dünyasının tek vücut olarak bunlara karşı ortak tepki vermesinin zamanı geçeli çok olmuştur. Özellikle de siyah örtü üzerine Allah- Resul – Muhammed yazarak, saf İslam Alemi’ni etkisi altına almaya çalışan bu çetenin arkasında İslami olmayan ve Müslümanlara birinci derece düşman olan emperyalist güçlerin olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bölgeye dadanmak için yazılan bu çirkin senaryoyu bahane ederek İslam aleminin yırtılan mahremiyetine nüfuz edecek bu zalimler şebekesinin çirkinlikleri karşısında suskun kalmak üzüntü vericidir. Oluşturulan koalisyonla Türkiye’nin de içine çekildiği bu girişimin başımıza türlü sıkıntılar açabileceğinin hesabını umarız ki hükümet iyi yapmıştır. Hükümetimizin temkinli yaklaşımı alenen görülse de asırlardır kurguladığı oyunlarla İslam alemini maskaraya çeviren, ikiz kuleleri ve içindeki yüzlerce insanı feda edecek kadar gözünü karartan emperyalistlerin o gün fırsat bilip ordularını harekete geçirip yığınak yaptığı İslam coğrafyasından defedilmesi için birbirimizin yüzüne bakarak diğerinden çözüm bekleme zamanı değildir. O kesimlerden hümanizm adına İslam dünyasının maslahatını içeren bir beklentiye girmek sadece komedi olur. Girilen bu bataklığın içerisinden ancak kendi bütünlüğümüz ve birlikteliğimiz vesilesiyle sıyrılabiliriz.
PARALEL – CHP İTTİFAKI
Bir diğer gündem maddesi olarak ta gelecek yıl yapılacak olan genel seçimler için özellikle CHP tarafından yaratılabilecek sansasyonel gelişmeler karşısında çok dikkatli olmamız gerekiyor. Yenilgi ve hezimet fatihi olan bu kesimin aylar öncesinden hükümeti yıpratma adına ülke ekonomisini ve sosyal gidişatı zelzeleye uğratacak girişimleri olacaktır. Bunda da başrolü hepiniz bilirsiniz ki paralelciler olarak adlandırılan merkezi Pensilvanya olan şebekenin hükümeti yıpratma uğruna ne ekonomiyi ne de halkın refahını zerre kadar düşünmediği aşikar iken CHP’yi kirli oyunları için maşa olarak kullanmaya başladığı ve devam edeceği bu kış aylarının başlıca konularından olacaktır. Hükümetin yaz aylarına kadar bu şebekenin kalan damarlarını da kurutması, ülkemizin hayrına olacak en önemli gelişmedir.


 

Bu yazı toplam 252 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.